Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opozice při prvním střetu dusila nového primátora. Radši ustoupil

  12:27aktualizováno  12:27
Na banálním případu prodeje prázdné budovy škole Svítaní se ve čtvrtek ukázalo, že nové vedení pardubické radnice není tak silné, jak by se mohlo zdát. Primátor Martin Charvát z hnutí ANO prožil první skutečně tvrdý politický souboj. A nemohl si z něj odnést pocit vítěze.

Nový primátor Martin Charvát ve chvíli svého životního politického vzestupu. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Vedle toho, že návrh jeho vedení města nedostal v konečném hlasování zastupitelů ani jeden hlas, musel si vyslechnout poznámky o tom, že nezvládá vést jednání zastupitelstva a že se jeho tým chová arogantně.

„Takto připravenou zprávu do zastupitelstva jsem ještě neviděl. Z něčeho tak arogantního jsem si doslova sedl na zadek,“ řekl třeba zastupitel za Patrioty Jan Linhart. Primátor se v tu chvílí nezmohl ani na náznak odporu.

Přitom zápletka byla na první pohled jednoduchá. Vedení města chtělo zrušit zářijové usnesení předchozího zastupitelstva, které slíbilo škole Svítání odprodej budovy v Klášterní ulici v historickém centru města čp. 52, kde dříve sídlila Základní a Praktická škola.

„Koaliční smlouva nás zavazuje řádně projednat všechny odprodeje městského majetku. Proto je navržené zrušení usnesení,“ uvedl na začátku hodinové debaty Charvát.

Ovšem už záhy začal zjišťovat, že se rozhodně nic rušit nebude. Zastupitelé všech opozičních stran tvrdě tepali do nápadu vedení města a odměnou jim byl hlasitý potlesk zaplněného balkónu, kam dorazili zástupci a příznivci školy, která se stará o postižené děti.

„Myslela jsem, že je už vše schválené. Už máme i od banky přislíbený úvěr a žádáme o evropské peníze, za které by se zchátralá budova dala opravit. Najednou zjišťuji, že je vše jinak,“ uvedla u pultíku senátorka a ředitelka školy Svítaní Miluše Horská.

Kdo vůbec návrh podal?

Zástupci opozice nevzali ani argument náměstkyně primátora Heleny Dvořáčkové, podle které by se o prodeji domu mělo hlasovat kvůli tomu, že většina zastupitelů je nová.

„Co to je za argument? Je přece jedno, která rada či zastupitelstvo to schválilo. To budeme nyní měnit všechna usnesení udělaná v minulosti?“ uvedl zastupitel za ODS Karel Haas.

Další nepěknou chvilku prožil primátor ve chvíli, kdy Petr Klimpl chtěl odpověď na to, kdo vůbec napsal do materiálů pro zastupitele, že by se zářijové usnesení mělo rušit. „Tady stojí, že to bylo na základě rozhodnutí vedení města. Kdo to ale je? Zákon o obcích nic takového nezná,“ uvedl Klimpl.

„Rada o tom nehlasovala,“ stále opakovala Dvořáčková, ale jen s tím se dravci z opozice nechtěli smířit. „Pokud stále hledáte nějakého viníka, tak jsem to tedy já,“ uvedla na konci dlouhého výslechu.

Vrchol přišel ve chvíli, kdy i zastupitel za hnutí ANO Miroslav Rubeš oznámil, že bude hlasovat proti rušení záměru dům odprodat. Poté nezbývalo Charvátovi nic jiného než kapitulovat. Jelikož radní za ČSSD Vítězslav Novohradský opět dorazil na jednání později, koalice ztratila v sále většinu.

„Možná to bude znít trochu nelogicky, ale i zástupci hnutí ANO budou hlasovat proti rušení usnesení,“ vytáhl bílou vlajku Charvát. Jednoznačně hlasování poté příznivci školy Svítání ocenili dalším dlouhým potleskem.

Bývalé vedení magistrátu bylo nemilosrdné

Sám primátor však vyhráno ještě neměl. U každého bodu na něj a jeho kolegy tvrdě útočili zástupci opozice v čele s bývalou primátorkou Štěpánkou Fraňkovou a jejím náměstkem Františkem Brendlem. „Nerozumíme si, omlouvám se,“ říkal čím dál častěji Martin Charvát.

Trefně zhodnotil situaci v sále koaliční zastupitel za ČSSD a ředitel krajské záchranky Pavel Svoboda. „Je to jako na vojně. Mazáci v podání bývalého vedení šikanují nováčky z vedení nového. Nechápu, že si to nechají líbit. Výsledek je, že tady ztrácíme čas hádkami a emocemi.“
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

Další z rubriky

Boje o průplav u Přelouče znovu vzplály. Děti Země chrání také akáty

Takto si Ředitelství vodních cest představuje nový plavební kanál u Přelouče,

Spor o splavnění Labe přes Slavíkovy ostrovy u Přelouče, který před dvěma roky Nejvyšší správní soud vrátil na úplný...

Pardubický kraj doplatí každému z dětí po zemřelé pacientce čtvrt milionu

(Ilustrační snímek)

Pardubický kraj vyplatí každému ze tří pozůstalých dětí ženy, která zemřela v roce 2006 po operaci v chrudimské...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz