Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opozice při prvním střetu dusila nového primátora. Radši ustoupil

  12:27aktualizováno  12:27
Na banálním případu prodeje prázdné budovy škole Svítaní se ve čtvrtek ukázalo, že nové vedení pardubické radnice není tak silné, jak by se mohlo zdát. Primátor Martin Charvát z hnutí ANO prožil první skutečně tvrdý politický souboj. A nemohl si z něj odnést pocit vítěze.

Nový primátor Martin Charvát ve chvíli svého životního politického vzestupu. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Vedle toho, že návrh jeho vedení města nedostal v konečném hlasování zastupitelů ani jeden hlas, musel si vyslechnout poznámky o tom, že nezvládá vést jednání zastupitelstva a že se jeho tým chová arogantně.

„Takto připravenou zprávu do zastupitelstva jsem ještě neviděl. Z něčeho tak arogantního jsem si doslova sedl na zadek,“ řekl třeba zastupitel za Patrioty Jan Linhart. Primátor se v tu chvílí nezmohl ani na náznak odporu.

Přitom zápletka byla na první pohled jednoduchá. Vedení města chtělo zrušit zářijové usnesení předchozího zastupitelstva, které slíbilo škole Svítání odprodej budovy v Klášterní ulici v historickém centru města čp. 52, kde dříve sídlila Základní a Praktická škola.

„Koaliční smlouva nás zavazuje řádně projednat všechny odprodeje městského majetku. Proto je navržené zrušení usnesení,“ uvedl na začátku hodinové debaty Charvát.

Ovšem už záhy začal zjišťovat, že se rozhodně nic rušit nebude. Zastupitelé všech opozičních stran tvrdě tepali do nápadu vedení města a odměnou jim byl hlasitý potlesk zaplněného balkónu, kam dorazili zástupci a příznivci školy, která se stará o postižené děti.

„Myslela jsem, že je už vše schválené. Už máme i od banky přislíbený úvěr a žádáme o evropské peníze, za které by se zchátralá budova dala opravit. Najednou zjišťuji, že je vše jinak,“ uvedla u pultíku senátorka a ředitelka školy Svítaní Miluše Horská.

Kdo vůbec návrh podal?

Zástupci opozice nevzali ani argument náměstkyně primátora Heleny Dvořáčkové, podle které by se o prodeji domu mělo hlasovat kvůli tomu, že většina zastupitelů je nová.

„Co to je za argument? Je přece jedno, která rada či zastupitelstvo to schválilo. To budeme nyní měnit všechna usnesení udělaná v minulosti?“ uvedl zastupitel za ODS Karel Haas.

Další nepěknou chvilku prožil primátor ve chvíli, kdy Petr Klimpl chtěl odpověď na to, kdo vůbec napsal do materiálů pro zastupitele, že by se zářijové usnesení mělo rušit. „Tady stojí, že to bylo na základě rozhodnutí vedení města. Kdo to ale je? Zákon o obcích nic takového nezná,“ uvedl Klimpl.

„Rada o tom nehlasovala,“ stále opakovala Dvořáčková, ale jen s tím se dravci z opozice nechtěli smířit. „Pokud stále hledáte nějakého viníka, tak jsem to tedy já,“ uvedla na konci dlouhého výslechu.

Vrchol přišel ve chvíli, kdy i zastupitel za hnutí ANO Miroslav Rubeš oznámil, že bude hlasovat proti rušení záměru dům odprodat. Poté nezbývalo Charvátovi nic jiného než kapitulovat. Jelikož radní za ČSSD Vítězslav Novohradský opět dorazil na jednání později, koalice ztratila v sále většinu.

„Možná to bude znít trochu nelogicky, ale i zástupci hnutí ANO budou hlasovat proti rušení usnesení,“ vytáhl bílou vlajku Charvát. Jednoznačně hlasování poté příznivci školy Svítání ocenili dalším dlouhým potleskem.

Bývalé vedení magistrátu bylo nemilosrdné

Sám primátor však vyhráno ještě neměl. U každého bodu na něj a jeho kolegy tvrdě útočili zástupci opozice v čele s bývalou primátorkou Štěpánkou Fraňkovou a jejím náměstkem Františkem Brendlem. „Nerozumíme si, omlouvám se,“ říkal čím dál častěji Martin Charvát.

Trefně zhodnotil situaci v sále koaliční zastupitel za ČSSD a ředitel krajské záchranky Pavel Svoboda. „Je to jako na vojně. Mazáci v podání bývalého vedení šikanují nováčky z vedení nového. Nechápu, že si to nechají líbit. Výsledek je, že tady ztrácíme čas hádkami a emocemi.“

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Opilý řidič kontroloval mobil, auto se skutálelo k frekventované silnici

Auto se skutálelo směrem k frekventované silnici.

Svitavští policisté vyšetřují, proč boural osmadvacetiletý řidič u frekventované silnice směrem na Litomyšl. Důvody...

Manažeři v kauze kladrubského hřebčína stanou po pěti letech u soudu

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr,

Půl roku se soudce probíral spisem v kauze kladrubského hřebčína. Sedmnáct obviněných manažerů stavebních firem se mělo...

O senátní křeslo rozkročené mezi dvěma kraji bojují známá i dlouhá jména

Z billboardů promlouvá i známý trenér Martiny Sáblíkové a nyní i kandidát do...

Sázkové kanceláře před první kolem senátních voleb na Chrudimsku a v části Havlíčkobrodska nejvíce věří někdejšímu...

Najdete na iDNES.cz