Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyhozený primář u soudu znovu uspěl, po nemocnici chce přes pět milionů

  16:05aktualizováno  16:05
Chrudimská nemocnice má dva primáře gynekologicko-porodnického oddělení. Jednoho chce, druhého se od roku 2010 nemůže zbavit a platí mu miliony za to, že nechodí do práce. Odvolací soud rozhodl, že i druhá výpověď, kterou bývalý primář František Liška dostal, je neplatná.

Soudci v novém sídle pardubické pobočky Krajského soudu rozhodli o tom, že špatně napsaná výpověď lékaři stojí nemocnici víc než mnoho operací. | foto: Jaroslav Hubený

Vedení Nemocnice Pardubického kraje dostane zanedlouho hodně nevítaný dopis. Bývalý primář porodnice a gynekologie chrudimské nemocnice František Liška bude žádat o zaplacení více než pěti milionů korun za tři roky, po které nemohl kvůli neoprávněné výpovědi chodit do práce.

Zároveň se bude ptát, kdy má nastoupit zpět na své místo. Soudci pardubické pobočky Krajského soudu v Hradci Králové totiž dospěli k závěru, že i napodruhé byl propuštěn neoprávněně a výpověď neplatí.

Křišťálová Lupa 2016

„Dluží mi za tři roky. Chci, aby mi dali písemně, že o mne stojí, pak teprve nastoupím zpět na své místo. Tři roky do svých sedmdesáti let bych tam vydržel, potom si dovedu představit, že bych dál pomáhal novému primáři,“ uvedl František Liška. Dodal, že dlužnou částku, kterou bude chtít doplatit, má už spočítanou. „Je to pět milionů čtyři sta tisíc korun hrubého včetně úroků,“ uvedl.

Bývalý primář chrudimské porodnice přitom už vysoudil na nemocnici přes sedm milionu za to, že jej v roce 2010 po vzpouře jeho podřízených neoprávněně propustila. Výpověď, kterou mu tehdy nemocnice dala, před soudem neobstála. Peníze už obdržel.

Před třemi lety mu nemocnice dala výpověď druhou, aby zastavila navyšování dlužné částky. Jenže si nechala výpověď napsat špatně. To potvrdil Okresní soud v Chrudimi a ve čtvrtek i pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové.

Výpověď byla špatně napsaná

„Žalovaná nemocnice prohrává spor bez toho, aby bylo posuzováno, zda by výpověď obstála, pokud by byla dobře napsaná,“ uvedl soudce Lukáš Pácha.

Ve výpovědi musí být podle zákona obsažen důvod. Nemocnice uvedla, že jde o organizační změny, ale neřekla, co tím přesně míní. Jestli je důvodem fakt, že jsou na oddělení dva primáři, nebo se nemocnice zavírá či se redukuje oddělení. „Text výpovědi ve výsledku obsahuje sdělení, že podle organizační změny se stal žalobce nadbytečným, a proto je s ním ukončen pracovní poměr. To je vymezení nedostatečné,“ uvedl Pácha.

Vedení Nemocnice Pardubického kraje se k výsledku sporu nebude vyjadřovat. Ani k tomu, zda podá dovolání k Nejvyššímu soudu. „Rozsudek jsem neviděl, nevím, zda byl doručen. Nejdříve se musí vyjádřit naši právníci,“ uvedl Vladimír Ninger, náměstkem generálního ředitele společnosti Nemocnice Pardubického kraje, jejíž je chrudimské zdravotnické zařízení součástí.

Zatím není jasné, co nemocnice podnikne. Ve sporu ji zastupuje už třetí právnický tým. Právní zástupce Nemocnice Pardubického kraje Lubor Šída během sporu u soudu prohlásil, že nemocnice může dát výpověď dvakrát nebo i třikrát.

Nemocnice ustoupila vzpouře, podřízení byli nespokojení

Bývalé vedení Chrudimské nemocnice Lišku odvolalo v březnu 2010 poté, co se proti němu vzbouřili podřízení. Pod podmínkou anonymity si stěžovali na špatný způsob řízení oddělení, organizaci práce i na narušení vztahu s primářem. Mimo jiné mu vyčítali, že na oddělení je málo lékařů, jsou příliš zatížení a špatně odměňovaní. Všichni lékaři a dvaadvacet zdravotních sester na gynekologicko-porodnickém oddělení hrozili odchodem, pokud nebude odvolán. Tehdejší ředitel Tomáš Vondráček nakonec rozhodl, že odejít z funkce musí primář, protože manažersky selhal.

Prodlužováním sporu se jeho náklady pro nemocnici rychle zvyšují. Každý měsíc to dělá 130 tisíc korun, které Liška v průměru podle svého tvrzení bral, plus pojistné na zdravotní pojištění, pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku státní zaměstnanosti.




Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...



Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

VIDEO: Výstava s obřím žihadlem přibližuje včely a úly ze všech úhlů

Výstava o včelách na pardubickém zámku potrvá do 23. září.

Včely ze všech ú(h)lů. To je název výstavy, která začala v pardubickém zámku. Nevěnuje se jen včele medonosné, mnoho...

I přes lákadlo milionů z Unie pardubičtí radní neprosadili plán dopravy

Naostro začnou trolejbusy po nových tratích jezdit od neděle.

Nové trolejbusové tratě, zastávky, točny, ale také nákupy nových strojů či stavby cyklostezek a lávek. Vše za podpory...

Najdete na iDNES.cz