Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyhozený primář u soudu znovu uspěl, po nemocnici chce přes pět milionů

  16:05aktualizováno  16:05
Chrudimská nemocnice má dva primáře gynekologicko-porodnického oddělení. Jednoho chce, druhého se od roku 2010 nemůže zbavit a platí mu miliony za to, že nechodí do práce. Odvolací soud rozhodl, že i druhá výpověď, kterou bývalý primář František Liška dostal, je neplatná.

Soudci v novém sídle pardubické pobočky Krajského soudu rozhodli o tom, že špatně napsaná výpověď lékaři stojí nemocnici víc než mnoho operací. | foto: Jaroslav Hubený

Vedení Nemocnice Pardubického kraje dostane zanedlouho hodně nevítaný dopis. Bývalý primář porodnice a gynekologie chrudimské nemocnice František Liška bude žádat o zaplacení více než pěti milionů korun za tři roky, po které nemohl kvůli neoprávněné výpovědi chodit do práce.

Zároveň se bude ptát, kdy má nastoupit zpět na své místo. Soudci pardubické pobočky Krajského soudu v Hradci Králové totiž dospěli k závěru, že i napodruhé byl propuštěn neoprávněně a výpověď neplatí.

Křišťálová Lupa 2016

„Dluží mi za tři roky. Chci, aby mi dali písemně, že o mne stojí, pak teprve nastoupím zpět na své místo. Tři roky do svých sedmdesáti let bych tam vydržel, potom si dovedu představit, že bych dál pomáhal novému primáři,“ uvedl František Liška. Dodal, že dlužnou částku, kterou bude chtít doplatit, má už spočítanou. „Je to pět milionů čtyři sta tisíc korun hrubého včetně úroků,“ uvedl.

Bývalý primář chrudimské porodnice přitom už vysoudil na nemocnici přes sedm milionu za to, že jej v roce 2010 po vzpouře jeho podřízených neoprávněně propustila. Výpověď, kterou mu tehdy nemocnice dala, před soudem neobstála. Peníze už obdržel.

Před třemi lety mu nemocnice dala výpověď druhou, aby zastavila navyšování dlužné částky. Jenže si nechala výpověď napsat špatně. To potvrdil Okresní soud v Chrudimi a ve čtvrtek i pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové.

Výpověď byla špatně napsaná

„Žalovaná nemocnice prohrává spor bez toho, aby bylo posuzováno, zda by výpověď obstála, pokud by byla dobře napsaná,“ uvedl soudce Lukáš Pácha.

Ve výpovědi musí být podle zákona obsažen důvod. Nemocnice uvedla, že jde o organizační změny, ale neřekla, co tím přesně míní. Jestli je důvodem fakt, že jsou na oddělení dva primáři, nebo se nemocnice zavírá či se redukuje oddělení. „Text výpovědi ve výsledku obsahuje sdělení, že podle organizační změny se stal žalobce nadbytečným, a proto je s ním ukončen pracovní poměr. To je vymezení nedostatečné,“ uvedl Pácha.

Vedení Nemocnice Pardubického kraje se k výsledku sporu nebude vyjadřovat. Ani k tomu, zda podá dovolání k Nejvyššímu soudu. „Rozsudek jsem neviděl, nevím, zda byl doručen. Nejdříve se musí vyjádřit naši právníci,“ uvedl Vladimír Ninger, náměstkem generálního ředitele společnosti Nemocnice Pardubického kraje, jejíž je chrudimské zdravotnické zařízení součástí.

Zatím není jasné, co nemocnice podnikne. Ve sporu ji zastupuje už třetí právnický tým. Právní zástupce Nemocnice Pardubického kraje Lubor Šída během sporu u soudu prohlásil, že nemocnice může dát výpověď dvakrát nebo i třikrát.

Nemocnice ustoupila vzpouře, podřízení byli nespokojení

Bývalé vedení Chrudimské nemocnice Lišku odvolalo v březnu 2010 poté, co se proti němu vzbouřili podřízení. Pod podmínkou anonymity si stěžovali na špatný způsob řízení oddělení, organizaci práce i na narušení vztahu s primářem. Mimo jiné mu vyčítali, že na oddělení je málo lékařů, jsou příliš zatížení a špatně odměňovaní. Všichni lékaři a dvaadvacet zdravotních sester na gynekologicko-porodnickém oddělení hrozili odchodem, pokud nebude odvolán. Tehdejší ředitel Tomáš Vondráček nakonec rozhodl, že odejít z funkce musí primář, protože manažersky selhal.

Prodlužováním sporu se jeho náklady pro nemocnici rychle zvyšují. Každý měsíc to dělá 130 tisíc korun, které Liška v průměru podle svého tvrzení bral, plus pojistné na zdravotní pojištění, pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku státní zaměstnanosti.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Policie pátrá po dvojici mužů, kteří vyhrožovali ženě zabitím a okradli ji

Kriminalisté pátrají po dvojici mladých mužů, kteří na nábřeží Závodu míru v...

Kriminalisté se zabývají případem loupeže v Pardubicích. Dvojice mladých mužů na nábřeží Závodu míru okradla 59letou...

Najdete na iDNES.cz