Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přihlášky na gymnázia se hrnou, ostatní školy mají volných míst dost

  14:15aktualizováno  14:15
Už jen do konce týdne mohou žáci devátých tříd podávat přihlášky na střední školy a odborná učiliště. Ti, kteří se ještě nerozhodli, mají stále pestrou nabídku. Mezi zájemci vedou gymnázia, stoupá i zájem o technické obory. Odborné školy i učiliště se však musejí doslova nabízet.
Nedostatkem studentů netrpí pouze gymnázia.

Nedostatkem studentů netrpí pouze gymnázia. | foto: Profimedia.cz

Vzhledem k tomu, že ze základních škol vycházejí stále ještě slabé ročníky, mohou si uchazeči vybírat. Kromě těch, kteří by rádi studovali na gymnáziu. Tam je zájem vyšší, než mohou školy tohoto typu přijmout.

Pardubické gymnázium Dašická například může přijmout pouze šedesát uchazečů do čtyřletého a šedesát do osmiletého studia. "Přitom se nám hlásí celkem dvě stě šedesát dětí," uvedl ředitel Luděk Burian.

Podobné je to na pardubickém gymnáziu v Mozartově, ve Svitavách nebo dalších v jiných městech kraje.

Špatně si zatím nevedou ani specializované školy. Řadu přihlášek eviduje například Střední škola obchodu, řemesel a služeb v Žamberku. Ředitelka Zuzana Pecháčková si myslí, že budou muset vypsat i druhé a možná i třetí kolo přijímacího řízení.

"Dětí je však stále méně a bude ještě nějaký rok trvat, než bude dětí ze základních škol vycházet víc," řekla ředitelka.

Občas ji potěší, když do žamberecké školy přestoupí studenti ze středních škol. "Teď nedávno jsme tu měli dva nebo tři případy, kdy k nám na řemeslo přestoupili studenti ze středních škol. A jsou tu velmi spokojení," dodala.

Na Střední školu zahradnickou a technickou v Litomyšli se podle dosavadního průběhu hlásí jen o něco méně uchazečů než loni. Podobně jako na další školy i sem chodí přihlášky především poslední dva týdny před uzávěrkou.

"Letos můžeme přijmout sto dvacet až sto padesát uchazečů na maturitní obory a šedesát na učební," uvedl ředitel školy Ivo Jiránek, podle něhož tu byli na začátku týdne za polovinou předpokládaného zájmu.

Za posledních pět let se v Pardubickém kraji snížil počet žáků středních škol o pět tisíc, jenom v letošním školním roce jich nastoupilo téměř o osm set méně než v roce 2012/2013.

"Kolik dětí nakonec do učilišť a středních škol v září nastoupí, se ještě neví. V devátých ročnících je v kraji 4 162 žáků. Stanovit přesný počet těch, kteří budou z devátého ročníku vycházet, ale opravdu nelze. Někteří budou opakovat, někteří půjdou do 10. ročníku, další vyjdou už z osmičky," uvedl Ivan Hudeček z odboru školství krajského úřadu, podle něhož bude známé přesné číslo až poté, co přijímací řízení definitivně skončí.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

Radar v Rosicích nad Labem zklidnil dopravu, řidiči notně ubrali plyn

Instalace úsekových radarů v Rosicích nad Labem se podle pardubických strážníků...

V Rosicích nad Labem, kam pardubičtí strážníci nechali namontovat úsekové radary, se potvrdilo, že měření rychlosti v...

Pardubice uvidí po třech letech play off. Hráči se těší na sílu od fandů

Třinecký Martin Růžička se snaží překonat brankáře Ondřeje Kacetla z Pardubic.

Příznivce Dynama Pardubice čeká hokejový víkend. V ideálních termínech se dvakrát představí na domácím ledě jejich...

VIDEO: Stromolezec cupuje v Chrudimi promrzlá hnízda havranů

Arborista a stromolezec Milan Antoš likviduje hnízda havranů v centru Chrudimi.

Obyvatelé Chrudimi si stěžují na znečištění trusem a hluk, který způsobuje kolonie havranů polních, jedna z největších...

Najdete na iDNES.cz