Vizualizace budoucí podoby fotbalového stadionu v Pardubicích.

Vizualizace budoucí podoby fotbalového stadionu v Pardubicích. | foto: Magistrát města Pardubice

Vedle stadionu chtějí pardubičtí radní zvelebit i promenádu u Labe

  • 17
Zhruba 300 milionů má stát přestavba Letního stadionu v Pardubicích. Ovšem tím plánované investice v lokalitě nekončí. Lidé z vedení radnice už mají studii, jak vytvořit velkou sportovně-relaxační zónu, která bude sahat od zámku až po Wonkův most.

Na papíře to vypadá báječně. Moderní stadionek pro necelých pět tisíc fanoušků a kolem něj hned několik travnatých hřišť určených i pro veřejnost. K tomu promenáda podél Labe včetně možnosti sestoupit až k hladině řeky nebo zázemí pro letní kino.

Pardubičtí radní mají už konkrétní plány, jak změnit prostor mezi Tyršovými sady a Tipsport arenou. „Studie se zabývá také podobou nábřeží. Tam by měla vést cyklostezka, široký bulvár a měly by tam být přístupy k vodě,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Aby se oblast mohla skutečně celá proměnit, musí nejprve zmizet stará jatka, ve kterých momentálně funguje hned několik soukromých firem. Radní na likvidaci zdevastovaného objektu poměrně spěchají.

„Chceme vše stihnout tak, aby na místě mohlo už v létě být zázemí části olympijského parku, který plánujeme v Pardubicích na srpen,“ uvedl primátor krajského města Martin Charvát.

Ale v plánech je úplná změna kompletní pravé části ulice Ke Stadionu, na které ještě nedávno stálo torzo nikdy nedostavěné sportovní haly. Jatka a nynější hliněný plac by měla nahradit velká hřiště, která budou doplňovat zmíněný opravený Letní stadion.

„Vznikne tam travnaté hřiště, které se stane součástí Tyršových sadů a bude sloužit široké veřejnosti. Směrem ke zdymadlu by mělo být zázemí včetně drobného občerstvení. Po dobu letních měsíců pak travnatá plocha poslouží jako hlediště pro letní kino,“ uvedl Viktor Drobný ze společnosti Sportovní projekty, která studii zpracovala.

On i jeho kolegové mají plán rozmyšlený do překvapivě velkých detailů. „Plátno kina by mělo být natočené směrem k zámku, aby se neopakovaly stížnosti lidí ze Sukovy ulice na hluk v nočních hodinách. Poblíž sociálního úřadu by pak mělo vzniknout ještě dětské sportovní hřiště pro zábavnou formu tréninků,“ doplnil Viktor Drobný.

Tenisté se budou muset stěhovat

Jiné využití je naplánované i pro dnešní kurty TK Pernštýn, které leží bezprostředně u fotbalového stadionu. I na nich by mělo vyrůst nové velké hřiště, a to dokonce s umělým osvětlením. Dále by na stejném místě mohl vzniknout nový průchod, kterým by se lidé pohodlně dostali od Tyršových sadů až k mostu Pavla Wonky.

To vše však nepůjde bez stěhování tenistů na jiné místo ve městě. Ani to prý není žádný problém. „Máme vytipované pozemky, kam by se kurty mohly přesunout. Mohu zmínit Cihelnu nebo třeba Hůrka,“ uvedla Dvořáčková.

A tak podle všeho největším zádrhelem jako obyčejně mohou být peníze. Zdá se totiž, že na opravu stadionu i jeho okolí budou muset radní najít zdroje v městské kase. „Zatím hledáme možnosti financování. Podpora Unie ovšem do oblasti sportu nesměřuje, takže zkoušíme jednat se státem a FAČR. Ale z 90 procent půjde tato investice za městem,“ dodal Martin Charvát.