Budova starého nádraží v Ústí nad Orlicí, která čeká na budoucí využití.

Budova starého nádraží v Ústí nad Orlicí, která čeká na budoucí využití. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Převod starého nádraží v Ústí skončil, zachránci slaví a shání piano

  • 9
Definitivní tečka za letitou snahou o záchranu staré nádražní budovy v Ústí nad Orlicí je dopsána. V pondělí totiž skončil převod majetku do rukou nových majitelů ze společnosti Oustecké nádraží, kteří kulturní památku uchránili před demolicí.

Lhůta pro zapsání nových majitelů do katastru nemovitostí vypršela. Opuštěný objekt postavený koncem 19. století by měl brzo znovu ožít.

„Máme potvrzené dva nájemníky, kteří chtějí v budově bydlet. Spojili jsme se i s jedním českým mlékárenským podnikem, který uvažuje, že by v našich prostorách zřídil podnikovou prodejnu a případně tam otevřel i mléčný bar. Jsme na počátcích jednání a přál bych si, aby to dopadlo dobře,“ uvedl jeden z nových vlastníků Martin Kadrman.

Spolu s dalšími zástupci, mezi které patří i známá dokumentaristka a režisérka Olga Sommerová, nyní hledá i budoucího provozovatele nádražní restaurace. Tu by cestující uvítali i kvůli tomu, že v nové výpravní budově vzniklé při více než miliardové rekonstrukci celého uzlu se na občerstvení příliš nemyslelo. Lidé si tak mohou koupit pouze drobnosti z automatu.

„Chtěli bychom mít stylovou nádražní restauraci s rozumnými cenami, která by se duchem vracela na přelom 19. a 20. století. Přivítáme i někoho, kdo by si zde zřídil minipivovar. Pro pivní ležák už máme i název. Přízemí chceme zaplnit službami pro cestující,“ říká Kadrman.

Při prohlídce uvidí zájemci i protiatomový kryt

První akce se u budovy přezdívané Stará dáma uskuteční už o víkendu. V sobotu budou mít návštěvníci možnost prohlídky budovy od sklepů až po půdu. Zájemci se tak dostanou i do prostorů, které slouží jako kryt civilní obrany. Uvidí však i byty ve vyšších patrech, které hodlají vlastníci pronajímat.

Dva nájemci už s bydlením počítají. Část ze sedmičky bytů bude nutné rekonstruovat, k pronájmu poté ale nebudou všechny.

„Musí se udělat nové rozvody elektřiny, vody a plynu, abychom splňovali veškeré hygienické předpisy a pak mohli prostory pronajímat,“ upozornil Kadrman.

Kromě obchodů, v nichž by se měl prodej zaměřit na lokální výrobce, se má staré nádraží změnit i na kulturní prostory. Než však bude budova zevnitř opravena, hodlají majitelé pořádat jednorázové akce podobné sobotnímu dni otevřených dveří, který začíná v 15 hodin. Zatím plánované novinky poznají cestující v příštích týdnech mimo budovu.

„Venku umístíme knihovnu, která bude volně přístupná u pražského nástupiště. Lidé si nějakou knihu půjčí a jinou dají naopak ostatním k dispozici. Pak ji vrátí na některé z dalších stanic. Funguje to ve větších městech, ale i třeba v nedaleké České Třebové,“ dal příklad Kadrman.

Kromě brzd přijíždějících vlaků by se pak prostorem mohli linout i jiné zvuky. „Sháníme piano. Pokud někomu doma překáží a nechce ho vyhodit, může nám ho darovat. Pak si na něm bude možné zahrát přímo u nástupiště,“ dodal Kadrman.