Sídlo ČSOB Pojišťovny v Pardubicích

Sídlo ČSOB Pojišťovny v Pardubicích | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Odborníci nesouhlasí s nápadem na přesun radnice do budovy pojišťovny

  • 8
Nejprve sehnat zhruba 300 milionů, pak platit příliš velké účty za energie. Právě před tím varují lidé, kteří si nepřejí, aby v budově ČSOB Pojišťovny vznikla nová centrální pardubická radnice. Definitivní slovo budou o možném nákupu budovy mít do konce tohoto roku zastupitelé.

Pardubické politiky čeká v nejbližších měsících rozhodnutí, zda od ČSOB Pojišťovny kupovat její centrálu na Masarykově náměstí v centru města. Pokud by měli rozhodovat lidé, kteří něco o stavitelství vědí, tak by nový magistrát v prosklené a poněkud bizarní budově nikdy nevznikl.

Asi největším odpůrcem sestěhování všech agend do budovy je uznávaný architekt Miroslav Řepa.

„Já tu budovu nenávidím. Podle názoru mnoha odborníků je to vůbec nejhorší budova, která po revoluci vznikla na území České republiky. Není hodna, aby v ní mohla sídlit radnice. Myslím, že slušní lidé z Pardubic do ní chodí velmi neradi. Jediné, co tam za něco stojí, je restaurace,“ nebere si servítky syn architekta Karla Řepy, který projektoval třeba pardubické vlakové nádraží.

Zatímco Řepa poskytuje především emotivní pohled na věc, jeho kolegové se snaží hledat i praktické problémy, které by stěhování mohlo přinést.

„Největší problém vidím v tom, že ta budova je velmi energeticky náročná. Město by stálo ohromné peníze vytápět ty masivní prostory,“ řekl architekt a opoziční zastupitel Milan Košař.

Pro návrh nezvedne ruku ani zastupitel za opoziční ODS Karel Haas, a to přesto, že se mu nápad zdá dobrý. Je ale ve střetu zájmů, a tak se rozhodování nechce účastnit. Pracuje totiž v ČSOB Pojišťovně.

„Jasné je to, že pro naši firmu je stávající sídlo malé a potřebujeme postavit nové a větší. Přijde mi logické budovu nabídnout nejprve městu. To by v ní mohlo získat mnoho výhod, které se dají těžko finančně vyjádřit. Třeba prestižní adresu v samém srdci města,“ uvedl Haas s tím, že hlasovat ale určitě nebude.

Výhodou budovy je podle něj třeba i to, že má přímo vevnitř i venku dohromady 150 parkovacích míst. To by mohl být argument pro pořízení centrály.

Výhody a zápory nové radnice v Pojišťovně

Proč ano: Do centrálního úřadu by se mohly spojit agendy, které jsou nyní hned v 17 radničních budovách. Dům je v samém centru a má parkoviště pro 150 aut.

Proč ne: Na první pohled se zdá cena 300 milionů vysoká. Odborníci pak upozorňují na energetickou náročnost domu a potřebné úpravy.

„Mám obavu, že většinu míst si rozeberou zaměstnanci magistrátu a pro normální lidi příliš nezbude. Raději bych byl proto, aby centrální radnice vznikla buď v bývalých Masarykových kasárnách, nebo třeba v automatických mlýnech,“ reaguje však Košař.

Jasné tedy je, že nebude snadné najít pro plán nákupu budovy 20 zastupitelů, kteří ho podpoří.

A tím spíše, že i v samotné radě se najdou skeptici. „Nemáme informace o nákladech na provoz budovy, ani o její energetické náročnosti, ani o opravách, které je tam třeba udělat. Až se dozvíme odpovědi na tyto otázky, třeba budu příjemně překvapen. Zatím mne ale vize stěhování magistrátu do této budovy naplňuje skepsí,“ řekl radní Vítězslav Novohradský z ČSSD.

Zastáncem stavby na zelené louce je třeba majitel pardubického stavebního konsorcia Enteria Libor Joska. „Za zmíněných 300 milionů korun by město dokázalo postavit supermoderní radnici ušitou přímo na míru. Rekonstrukce jsou vždy komplikované a finančně velmi náročné,“ uvedl podnikatel.