Nová "soudní" síň v Lanškrouně má vzbuzovat u pachatelů přestupků větší respekt před zákony. | foto: MÚ Lanškroun

Lanškroun si zřídil soudní síň, chce zkrotit pachatele přestupků

  • 1
Během přestupkového řízení si lidé v Lanškrouně budou připadat jako u soudu. Radnice si od nového vybavení místnosti slibuje zvýšení respektu vůči úřednicím. Pachatelé drobných přestupků si totiž z úřednic mnohdy nic nedělají a často je potřeba, aby na místě zasahovali i strážníci.

V Lanškrouně úředníci řeší přestupky nejen pro samotné město, ale i pro řadu obcí, které leží v jeho správním obvodu. Obce pak městu za projednání každého přestupku platí dohodnutý finanční obnos. Loni uhradily Lanškrounu celkem 122 tisíc, předloni 120 tisíc korun.

Lanškroun projednával podle vedoucí oddělení přestupků a právnička úřadu Martiny Schenkové vloni celkem 293 přestupků. "To je o 43 přestupků více než v předešlém roce. Většinou jsou to přestupky proti občanskému soužití, drobná ublížení na zdraví, schválnost nebo krádeže do částky pěti tisíc korun," sdělila Martina Schenková.

Výtečníci si ale často z úřednice v kanceláři nic nedělají a ty musejí někdy krotit pachatele přestupků přítomností strážníka. Někdy také viník pokutu za přestupek neuhradí a musí přijít ke slovu vymahači dluhů. Některé „recidivisty“, třeba drobné zlodějíčky, vidí na přestupkovém řízení i třikrát do roka.

Při zařizování síně se inspirovali na okresním soudu

Také proto Lanškroun přeměnil jednu z místností radnice na malou soudní síň. „Cílem bylo dodat vážnosti institutu projednávání přestupků, ale také připravit jednací místnost na přítomnost advokátů, která je i u projednávání přestupků stále častější. Vybudováním soudní síně dostává projednání přestupků určitou výjimečnost, kterou si zcela jistě zaslouží,“ sdělila Petra Brejšová. 

Lanškrounští radní se nechali inspirovat nejen na městském úřadě v České Třebové, ale také na okresním soudu v Ústí nad Orlicí. Při zařizování síně, výběru a rozmístění nábytku a zařízení jsme se inspirovali vybavením soudních síní,“ sdělila vedoucí oddělení přestupků a právnička úřadu Martina Schenková.

Věří, že tato nově vybudovaná jednací místnost přidá na vážnosti jak institutu trestání za spáchání přestupků, tak úředním osobám, které přestupky v této místnosti budou projednávat. „A doufáme, že povede ke zvýšení respektu vůči přestupkovému řízení ze strany osob účastnících se těchto řízení.“

Sama starostka se v nové soudní síni účastnila přestupkového řízení jako svědkyně. „Opravdu to působí jako v soudní síňi a člověk tam váží každé slovo. Proto jsem aktivitu městského úřadu velmi uvítala. Jen si přeji, ať je přestupkových řízení i v tomto novém prostoru co nejméně,“ doplnila starostka Stanislava Švarcová.