Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministr Chovanec chce o migrantech diskusi až poté, co rozhodne

  10:45aktualizováno  10:45
Uprchlický tábor v Králíkách možná bude, a možná ne. Ministerstvo vnitra rozhodnutí stále odkládá, zatímco atmosféra v třítisícovém městě houstne. Starostka si stěžuje, že sliby o dobré komunikaci s místní správou zůstaly jen na papíře.

Bývalý výchovný ústav v Králíkách. Lidé u něj loni zapalovali svíčky jako tichý protest proti jeho přeměně ve středisko pro azylanty. | foto: Jaroslav Hubený

Pokud chtěl ministr vnitra Milan Chovanec uklidnit obyvatele Králík, kteří mají obavy z otevření tábora pro uprchlíky, povedl se mu pravý opak. Starostce Králík totiž napsal dopis, ze kterého lze vyčíst, že pokud stát bude zařízení pro uprchlíky potřebovat, tak jej v areálu bývalého dětského domova a školy otevře. Místní politici a lidé dostanou prostor pro své názory až ve chvíli, kdy bude rozhodnuto.

„...jsem připraven zajistit odpovídající komunikaci s místní samosprávou i veřejností, a to bezprostředně poté, kdy bude v této věci učiněno konečné rozhodnutí,“ napsal starostce Chovanec.

Starostka jeho přístup odmítá. „Právě ve způsobu komunikace se samosprávou, kterou nabízíte až v okamžiku, kdy bude v této věci rozhodnuto, spatřuji onen fatální problém,“ odepsala starostka Jana Ponocná. Až bude rozhodnuto, tak podle ní už žádný prostor pro komunikaci o existenci zařízení na území města nebude.

„Domnívám se, že tímto vysíláte zcela jasný a velmi nešťastný signál, že do okamžiku vašeho rozhodnutí o názor místní samosprávy a občanů nestojíte,“ dodala Ponocná.

Dopisová přestřelka se možná nemusela vůbec odehrát, kdyby ministerstvo vnitra projevilo víc odvahy. Ministerstvo totiž slíbilo, že na velkou veřejnou besedu o zřízení uprchlického tábora v Králíkách přijedou jeho zástupci ministerstva vnitra a lidem vše vysvětlí. Jenže úředníci účast v kotli na poslední chvíli odmítli. A prosincová schůzka obyvatel s místními politiky i hejtmanem se tak smrskla jen na to, že všichni společně kritizovali postup ministerstva vnitra.

Pod petici protestující proti umístění uprchlického zařízení ve městě se podepsalo 2 450 lidí.

Lidé v Králíkách žijí v nejistotě

Zastupitelé také rozhodli, že o uprchlících uspořádají referendum, přestože město ve skutečnosti nemá pravomoc příchod uprchlíků zakázat.

„Jestliže máme vyjádřit jako občané názor pro a proti bez žádného ovlivňování, tak je to pouze referendum, tedy nejvyšší forma, jak může občan právně vyjádřit svůj názor k danému problému,“ řekl mluvčí iniciativy Ne azylovému domu Michal Souček.

Vývoj dění v Králíkách

konec roku 2014 - výchovný ústav byl zrušen

listopad 2015 - vznik petice proti zřízení azylového střediska

prosinec 2015 - shromáždění proti vzniku uprchlického centra, výzva zastupitelstva státu, aby ukončil kroky směřující k jeho zřízení

leden 2016 - rozhodnutí zastupitelstva o uspořádání referenda

Ve městě se mezitím rozhořela minimálně na internetu a Facebooku bitva mezi lidmi, kteří kategoricky příchod uprchlíků odmítají, a těmi, kteří nabádají k opatrnějšímu slovníku. „Město Králíky žije několik měsíců v nejistotě, jeho občané marně žádají kompetentní orgány o pozornost a z Vašeho vyjádření se dočkali jen toho, že se s námi budete bavit, až o všem rozhodnete,“ napsala starostka Chovancovi.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický už několik týdnů tvrdí, že ministerstvo vnitra nakonec od svého plánu otevřít tábor právě v Králíkách ustoupí. „Vše je na dobré cestě. Mám ústní příslib ministra Chovance i premiéra Sobotky, že vnímají stanovisko kraje i města, rozumí tomu a budou hledat jinou vhodnější lokalitu,“ řekl hejtman.

Dopis, který napsal ministr starostce, ale nic takového nenaznačuje. Chovanec naopak připomíná, že škola patří státu a může ji využít tak, jak potřebuje. „Ministerstvo vnitra má nicméně povinnost jako řádný hospodář primárně využít objekty, které jsou ve vlastnictví jiných resortů a jsou nabídnuty k bezplatnému převodu jako nepotřebný majetek. Tato skutečnost výrazným způsobem limituje volbu lokalit pro umístění pobytového střediska,“ napsal Chovanec.

Dopisování však brzy nahradí osobní jednání. Ministr, hejtman i starostka se domluvili na společné schůzce v úterý 2. února v Praze.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Projektant zřícené střechy chybu přiznal, pak otočil, tvrdí u soudu svědek

Obžalovaný projektant Pavel Škorpil (vlevo) se svým advokátem před budovou...

Okresní soud v Ústí nad Orlicí začal ve čtvrtek znovu projednávat loňský pád střechy sportovní haly v České Třebové. A...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Najdete na iDNES.cz