Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firma sháněla povolení pět let, nakonec ruiny prodala. Už nemáme sílu, říká

  16:22aktualizováno  16:55
Už se zdálo, že pražská společnost R. S. Credit konečně získá všechna potřebná povolení na přestavbu ruiny bývalé tiskárny ve Smilově ulici. Ovšem ta bude centrum Pardubic hyzdit dále. Majitelé firmy, která se marně snažila získat potřebná razítka od roku 2011, raději celý areál prodali.

V areálu bývalých tiskáren vyrostla černá skládka. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Na začátku roku to ještě vypadalo, že se Pardubice jednoho z nejškaredějších zákoutí plného odpadků konečně zbaví. Firma R. S. Credit už měla povolení zničenou bývalou tiskárnu zbourat a také měla územní povolení na stavbu tří činžovních domů se 101 byty od malometrážních až po pětipokojové.

Fotogalerie

Jenže zástupci společnosti, která zdevastovaný areál vlastní od roku 2007, nakonec při dalších problémech se získáním stavebního povolení celý projekt vzdali.

„Už na to nemáme sílu. Celé to trvá příliš dlouho a stále jsme neměli záruky, že to dobře dopadne. Nechali jsme to být a celý areál včetně pozemků jsme prodali,“ uvedla Petra Dolinská, která měla projekt na starosti.

Podle zápisu na katastrálním úřadu se novým majitelem tiskárny stala společnost Theia Property, s.r.o., se sídlem ve Hvězdově ulici v pražských Nuslích. Získala i všechny objekty celkem na čtyřech pozemcích s celkovou výměrou 2 847 metrů čtverečních. Firma je zároveň napojená na společnost Raiffeisen Leasing Real Estate, která sídlí na stejné adrese.

Zástupci firmy pro MF DNES pouze uvedli, že se zaobírají financováním stavebních projektů, ale slíbené podrobnosti kolem svých plánů do redakce už nezaslali.

Stavbu vzdali kvůli odporu sousedů

„Vím o tom, že se změnil majitel bývalé tiskárny. Mám v plánu se potkat se zástupci nového majitele a pobavit se o jeho záměrech. Je to poměrně cenné území v centru Pardubic, takže nás to samozřejmě zajímá. Na druhou stranu nejde o pozemky města, takže do toho nemůžeme úplně zasahovat,“ uvedla náměstkyně pardubického primátora Helena Dvořáčková.

„Zatím je to hodně čerstvé, takže více informací nemám,“ dodala.

Hlavním důvodem, proč společnost R. S. Credit nakonec plánovanou výstavbu vzdala, byl silný odpor sousedů. Ti se snažili všemožně zabránit tomu, aby se někdy na místě tiskárny stavěly byty.

„Už jsme z toho vážně hodně unavení. Dělá nám to i obrovské ekonomické problémy. Ale dali jsme se na válku, tak musíme bojovat. Určitě uděláme vše pro to, abychom projekt dotáhli do konce. Je to ale už neúměrně dlouhé,“ říkala ještě minulý rok Dolinská.

Proti se stavěl například majitel mnoha pardubických nemovitostí a bezprostřední soused tiskárny Alois Rainberg. „Budu dělat vše pro to, aby se nestavělo. To se někdo zbláznil, nebo co? Postavit tady tři činžáky? Vážně nestojím o to, aby mi jejich obyvatelé koukali na zahradu,“ řekl Rainberg.

Další soused Jiří Lejhanec starší zase upozorňoval, že pokud by byty skutečně vznikly, celou oblast by to neúměrně zatížilo dopravně.

„Už teď je celá Smilovka doslova ucpaná auty, neumím si představit, že tam bude dalších sto bytů. To vyvolá pravý kolaps, podle mě je to celé nesmysl,“ uvedl Lejhanec.

Společnost slíbila postavit i podzemní parkoviště

Právě kvůli dopravě projekt dlouho narážel i u úřadů. Vladimír Bakajsa, šéf magistrátního odboru dopravy, měl plány firmy na stole už řadu let a nelíbily se mu. Nakonec se však v této otázce kompromis našel.

Tiskárna ve Smilovce

1897 - Josef Otto a František Růžička zakládají Grafický ústav Otto & Růžička.

1906 - stěhování firmy do Smilovy ulice.

1910 - instalace prvního ofsetového stroje Man v Rakousku-Uhersku.

1942 - litograf Adolf Švarc zemřel v Osvětimi, kam byl odvlečen za ukrývání výsadkáře Bartoše.

1948 - znárodnění podniku.

1990 - začala privatizace.

1992 - potomci zakladatelů Marta Hendrychová, Jindřiška Svatošová a Evžen Korbel předkládají privatizační projekt.

1994 - vzniká Východočeská tiskárna.

2004 - stěhování firmy do nové haly v Sezemicích.

2005 - začalo chátrání objektu.

2007 - dům koupila R. S. Credit.

2011 - společnost se snaží získat stavební povolení na budování tří činžovních domů.

2015 - je vydané povolení zchátralou stavbu zbourat.

2016 - společnost R. S. Credit celý projekt prodala.

„To byla celá podstata problémů. S územním plánem byl projekt v souladu, dopravní napojení se podařilo vyřešit,“ uvedl šéf pardubického stavebního úřadu Jiří Vopršal. Úředníky například obměkčilo, že společnost slíbila postavit podzemní parkoviště.

Jenže stavět se hned tak nebude a tak bude pokračovat současný neutěšený stav. Do areálu se každý, kdo chce, přes uražené zámky na vratech dostane, takže přímo v centru Pardubic vznikla divoká skládka. Do tiskárny jezdí policie řešit problémy s bezdomovci či narkomany.

„Vrata jsou nezajištěná, pozemek je komukoliv přístupný a je zde i zvýšený pohyb bezdomovců,“ popsala výsledky šetření úředníků mluvčí pardubické radnice Pavla Kosíková.

Město alespoň vymohlo, aby společnost R. S. Credit odvezla nejhorší nepořádek. Ovšem tím zmizela jen malá část potíží.

„Za těch pár let, co tady bydlím, jsme toho zažili už dost. Bylo tam překladiště nelegálního zboží, scházeli se tam narkomani a bezdomovci. To je nyní sice lepší, ale zase nám život znepříjemňují potkani, kteří v prázdném objektu našli příjemné útočiště,“ uvedl Petr Fryč, který bydlí hned přes ulici.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Řidič zběsile ujížděl policii, na kolejích vůz otočil na střechu

Jízda bezohledného řidiče skončila v kolejišti.

Až dvousetkilometrovou rychlostí ujížděl policistům bezohledný třicetiletý řidič na Litomyšlsku. Jeho zběsilá jízda...

Zastupitel za ANO končí. Jurenka neřekl, že před lety podváděl

Nové logo Pardubického kraje.

Krajský zastupitel hnutí ANO a šéf kontrolního výboru Miroslav Jurenka se rozhodl rezignovat. Odchod mu doporučili...

Další z rubriky

Pardubické letiště chce lepší parkování, využije vojenský autopark

Letištní terminál v Pardubicích těsně před dokončením. (20.11.2017)

Společnost East Bohemian Airport, která provozuje pardubické mezinárodní letiště, chce využít podzimní odstávku provozu...

Sejdeme se u soudu! Průšvihy politiků zaujaly filmaře, točí nový seriál

Průvodcem po aférách v seriálu Průšvihy první republiky bude herec Martin...

K některým dnešním praktikám v politice jakoby se jejich aktéři inspirovali událostmi před necelými sto lety. Tehdejší...

Sportovní park v Pardubicích rozpohyboval tisícovky dětí

Sportovní park Pardubice. (11.8.2018)

Kdo chtěl o víkendu zaparkovat v centru Pardubic, zejména tedy v blízkosti soutoku Labe a Chrudimky, brzy zjistil, že...

Najdete na iDNES.cz