Přelouč má novou radnici za 100 milionů, stěhování začne po neděli

  7:58aktualizováno  7:58
Do nové budovy za sto milionů korun se začátkem příštího týdne přesune přeloučská radnice. Lidem to ulehčí vyřizování, protože úředníci už nebudou sedět v různých částech města. Miliony na stavbu, které město vytáhlo z vlastní kapsy, pochází převážně z prodeje lesů.

Budovu radnice navrhl pardubický architekt Milan Košař. Ten také nakonec rozhodl o tom, že nedalekou pěší zónu bude zdobit betonová plastika akademické sochařky Kláry Klose nazvaná Týden, na níž si budou moci kolemjdoucí odpočinout. | foto: Městský úřad Přelouč

Budovu radnice, na kterou město šetřilo několik let, navrhl pardubický architekt Milan Košař. Objekt město zaplatilo pouze z vlastních peněz, protože získat prostředky na radnici z některého státního nebo evropského fondu je obtížné.

Přeloučská radnice

* Podle návrhu pardubického architekta Milana Košaře.

* O nové radnici se v Přelouči mluví takřka deset let. Devět let na ni město šetří z vlastních zdrojů. Část peněz získalo například prodejem městských lesů.

* Město přijde moderní budova zhruba na 100 milionů korun a prostory v ní najde 90 úředníků.

* Její součástí je betonová plastika Týden Kláry Klose, která je umístěná v pěší zóně. Plastika bude sloužit k odpočinku, lidé si na ni mohou i sednout.

"Pro nás je nová radnice skoro až historickým okamžikem. Konečně budeme mít všechny úředníky pod jednou střechou, nebudeme už muset posílat občany, kteří si na úřadě potřebují něco vyřídit, do různých jiných budov po městě," řekla starostka Přelouče Irena Burešová.

A zanedbatelná nebude ani úspora, kterou město sestěhováním svých odborů ušetří. Vedení města ji odhaduje na milion korun ročně. Novou budovu si zájemci budou moci prohlédnout v úterý 7. února, kdy město pořádá Den otevřených dveří. Starostka slibuje, že se jim radnice představí od sklepa po půdu.

Návštěvníci se budou moci zastavit v Týdnu

"Radnice má čtyři nadzemní podlaží a návštěvníci uvidí všechny prostory včetně archivu, kanceláří i zajímavě řešené terasy," řekla Burešová. Kromě všech odborů a archivu se do nových prostor přestěhuje z nevyhovující budovy také městská policie.

Zatímco spodní patra nové budovy obsadí městští úředníci, ta nejvíce reprezentativní jsou ve čtvrtém patře. Zde je sídlo starostky a radních, součástí je i velká zasedací místnost pro jednání zastupitelů, ale i pro další veřejné akce. "Po 20 letech chceme zavést vítání občánků, po němž je v Přelouči poptávka," řekla starostka Burešová. Páté patro patří převážně výpočetní technice.

S radnicí je úzce spjata pěší zóna. A na ní betonová plastika Týden od pardubické sochařky Kláry Klose. Ta nebude jen na ozdobu, měla by sloužit i k odpočinku. "Tohle dílo je jednak vtipné, zdařilé, ale také se výborně hodí do prostoru před radnici," řekl architekt Košař.

Užitná plastika znázorňuje týden, a stejně tak se i jmenuje. Sestává z lavice o pěti sedících figurách, které demonstrují pět pracovních dnů, jež mají stejnou fazonu. Jsou označeny čísly. Šestý den, sobota, není označen číslem, ale symbolem dětských školních rozvrhů, což má navozovat pocit úlevy. Barevnost sedáku a umístění ji odlišuje od pracovních dnů, které jsou šedé.

Město sehnalo peníze také díky prodeji lesů

Konečný účet za radnici včetně jejího vybavení, plastiky a dalších náležitostí přijde město na 100 milionů korun. Ty vytáhne vedení města ze speciálního fondu, který má radnice zřízený jen pro tento účel.

Od roku 2003 do něj město ukládá mimořádné peníze, například za prodej městských lesů a dalších nemovitostí, jichž se město zbavilo.

"Když jsme se dozvěděli, že bude naše město zastávat funkci obce s rozšířenou působností, bylo jasné, že nová radnice bude nezbytná. Z 38 vystoupal počet zaměstnanců radnice během let na 90. Jenže pak nebyly peníze, a tak na ni došlo až teď, když jsme si na radnici sami ušetřili," uzavřela starostka Burešová.

Nejčtenější

Nedávejte mi nic! Letáky o chování k bezdomovcům rozdává sám starosta

Starosta Svitav David Šimek se postavil do čela  protialkoholní kampaně.

Ve Svitavách vstoupila do ostré fáze kampaň radních, kteří u obchodních center začali kolemjdoucí přesvědčovat, aby...

Větev propíchla sedadlo spolujezdce v jedoucím autě, řidič vyvázl

Větev nezastavilo ani sedadlo spolujezdce. Řidič jel naštěstí sám.

O obrovském štěstí může vyprávět řidič z Orlickoústecka, kterému čelním sklem za jízdy prolétla až do auta silná větev....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

VIDEO: Louka skrývala šedesát zlatých dukátů z třicetileté války

Nalezené mince pocházejí zřejmě z tehdejších Uher.

Šedesát zlatých dukátů ze 16. a 17. století ukrývala louka nedaleko Králík na Orlickoústecku. Jedinečný soubor mincí,...

Deset porážek v řadě. Hokejové Pardubice se topí víc než za Rohlíka

Pardubičtí fanoušci na úterním zápase se Zlínem vyvěsili transparent s...

Pardubické Dynamo opět přepsalo ty nejčernější stránky své historie a v neděli zaknihovalo desátou porážku v řadě....

Další z rubriky

Pardubičtí krajští radní znovu zváží, jak zajistit obědy zdarma

Ilustrační snímek

Sociální demokraté ve vládě prosazují hrazení obědů všem školákům, Pardubický kraj vedený hejtmanem Martinem Netolickým...

Opravené autobusové nádraží v Moravské Třebové hlídají před vandaly kamery

Autobusové nádraží v Moravské Třebové prokouklo.

Budova autobusového nádraží v Moravské Třebové se zaplivanou čekárnou a ještě horším bufetem v sousedství, který...

Větev propíchla sedadlo spolujezdce v jedoucím autě, řidič vyvázl

Větev nezastavilo ani sedadlo spolujezdce. Řidič jel naštěstí sám.

O obrovském štěstí může vyprávět řidič z Orlickoústecka, kterému čelním sklem za jízdy prolétla až do auta silná větev....

Najdete na iDNES.cz