Přelouč má novou radnici za 100 milionů, stěhování začne po neděli

  7:58aktualizováno  7:58
Do nové budovy za sto milionů korun se začátkem příštího týdne přesune přeloučská radnice. Lidem to ulehčí vyřizování, protože úředníci už nebudou sedět v různých částech města. Miliony na stavbu, které město vytáhlo z vlastní kapsy, pochází převážně z prodeje lesů.

Budovu radnice navrhl pardubický architekt Milan Košař. Ten také nakonec rozhodl o tom, že nedalekou pěší zónu bude zdobit betonová plastika akademické sochařky Kláry Klose nazvaná Týden, na níž si budou moci kolemjdoucí odpočinout. | foto: Městský úřad Přelouč

Budovu radnice, na kterou město šetřilo několik let, navrhl pardubický architekt Milan Košař. Objekt město zaplatilo pouze z vlastních peněz, protože získat prostředky na radnici z některého státního nebo evropského fondu je obtížné.

Přeloučská radnice

* Podle návrhu pardubického architekta Milana Košaře.

* O nové radnici se v Přelouči mluví takřka deset let. Devět let na ni město šetří z vlastních zdrojů. Část peněz získalo například prodejem městských lesů.

* Město přijde moderní budova zhruba na 100 milionů korun a prostory v ní najde 90 úředníků.

* Její součástí je betonová plastika Týden Kláry Klose, která je umístěná v pěší zóně. Plastika bude sloužit k odpočinku, lidé si na ni mohou i sednout.

"Pro nás je nová radnice skoro až historickým okamžikem. Konečně budeme mít všechny úředníky pod jednou střechou, nebudeme už muset posílat občany, kteří si na úřadě potřebují něco vyřídit, do různých jiných budov po městě," řekla starostka Přelouče Irena Burešová.

A zanedbatelná nebude ani úspora, kterou město sestěhováním svých odborů ušetří. Vedení města ji odhaduje na milion korun ročně. Novou budovu si zájemci budou moci prohlédnout v úterý 7. února, kdy město pořádá Den otevřených dveří. Starostka slibuje, že se jim radnice představí od sklepa po půdu.

Návštěvníci se budou moci zastavit v Týdnu

"Radnice má čtyři nadzemní podlaží a návštěvníci uvidí všechny prostory včetně archivu, kanceláří i zajímavě řešené terasy," řekla Burešová. Kromě všech odborů a archivu se do nových prostor přestěhuje z nevyhovující budovy také městská policie.

Zatímco spodní patra nové budovy obsadí městští úředníci, ta nejvíce reprezentativní jsou ve čtvrtém patře. Zde je sídlo starostky a radních, součástí je i velká zasedací místnost pro jednání zastupitelů, ale i pro další veřejné akce. "Po 20 letech chceme zavést vítání občánků, po němž je v Přelouči poptávka," řekla starostka Burešová. Páté patro patří převážně výpočetní technice.

S radnicí je úzce spjata pěší zóna. A na ní betonová plastika Týden od pardubické sochařky Kláry Klose. Ta nebude jen na ozdobu, měla by sloužit i k odpočinku. "Tohle dílo je jednak vtipné, zdařilé, ale také se výborně hodí do prostoru před radnici," řekl architekt Košař.

Užitná plastika znázorňuje týden, a stejně tak se i jmenuje. Sestává z lavice o pěti sedících figurách, které demonstrují pět pracovních dnů, jež mají stejnou fazonu. Jsou označeny čísly. Šestý den, sobota, není označen číslem, ale symbolem dětských školních rozvrhů, což má navozovat pocit úlevy. Barevnost sedáku a umístění ji odlišuje od pracovních dnů, které jsou šedé.

Město sehnalo peníze také díky prodeji lesů

Konečný účet za radnici včetně jejího vybavení, plastiky a dalších náležitostí přijde město na 100 milionů korun. Ty vytáhne vedení města ze speciálního fondu, který má radnice zřízený jen pro tento účel.

Od roku 2003 do něj město ukládá mimořádné peníze, například za prodej městských lesů a dalších nemovitostí, jichž se město zbavilo.

"Když jsme se dozvěděli, že bude naše město zastávat funkci obce s rozšířenou působností, bylo jasné, že nová radnice bude nezbytná. Z 38 vystoupal počet zaměstnanců radnice během let na 90. Jenže pak nebyly peníze, a tak na ni došlo až teď, když jsme si na radnici sami ušetřili," uzavřela starostka Burešová.Nejčtenější

Hoch upadl do kómatu po operaci mandlí, postup nemocnice řeší policie

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické...

Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...VIDEO: Smutný výlov. Kvůli nákaze musejí hospodáři všechny ryby udusit

V Břehách na Přeloučsku začal výlov rybníka Buňkov. Veterinární správa nařídila...

Tradiční výlov rybníka Buňkov na Přeloučsku se ve středu změnil pro muže ve vysokých holínkách ve smutnou podívanou....

Nadšenec opravil cvičný kluzák německé Luftwaffe

Vladko Vácha s německým kluzákem

Cvičný německý kluzák, který vyráběla za války vrchlabská automobilka, bude mít obnovenou premiéru. Nadšenec z...

Památkáři už nechtějí tolerovat ocelovou atrakci u zámku v Litomyšli

S ocelovou konstrukcí dětského pavilonu v sousedství renesančního zámku v...

Národní památkový ústav si přeje, aby z blízkosti litomyšlského zámku v budoucnu zmizel dětský pavilon. U památky...

Další z rubriky

Pardubická MHD musí s novinkami počkat na nové výběrové řízení

Nejmodernější část trolejbusové flotily pardubického Dopravního podniku, vůz

Vedení Dopravního podniku města Pardubic se rozhodlo vyhlásit novou soutěž na elektronický odbavovací systém. Původní...

Jednání o pardubické koalici se protahuje, čeká se, jak se rozhodne ODS

Povolební koaliční jednání v Pardubicích zmrzlo.

Za dva týdny se bude konat v Pardubicích ustavující zastupitelstvo, které by mělo zvolit nové vedení města. Jenže aby...

V Mělicích by se mohl těžit písek. Hrozí konec koupání

Mělicko-lohenické písníky.

Není to dobrá zpráva pro milovníky přírodního koupání na Pardubicku. Dva písníky, které ročně okupují desetitisíce lidí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz