Otevírání Kociánky

Otevírání Kociánky | foto: Michal Klíma, MAFRA

Předvolební inventura: Kvůli parku nezbylo v Ústí na chodníky

  • 0
Uplynulé čtyři roky Ústí nad Orlicí možná historici pojmenují jako Peškova léta. Tvář města zásadně určovala osobnost výtvarníka Richarda Peška. Ostatně i park, kvůli kterému se zde lidé přeli, odpůrci nazvali Pešek Platz.

Veřejný prostor, trochu park a trochu náměstí, zaplněný žulovo-betonovými kruhy je bezesporu nejvýraznější vzpomínkou, kterou po sobě zanechává končící vedení radnice. Kociánka za 62 milionů byla zdrojem nespočtu sporů ve městě. (více o parku čtěte zde)

Stala se předmětem boje politiků a asi jím ještě zůstane. "Budovaly se tady megaakce, které spotřebovaly hodně peněz z městského rozpočtu. Příjmů je méně. Je teď potřeba opravovat komunikace a udržovat to, co jsme si postavili. Je potřeba město uklidit a opravit, a to i v metafoře - opravit vztahy mezi námi," říká lídr opozičních Oušťáků Petr Hájek.

Že kvůli velkým investicích nezbylo na chodníky, uznává i starosta.

"Čerpali jsme evropské dotace. Brali jsme projekty a dofinancovávali je. K mé velké lítosti nezbylo tolik peněz na opravy chodníků, nové chodníky, lepší údržbu. Zklidníme se, nemáme už velké plány. Tudíž zbyde více peněz na údržbu města," říká Richard Pešek.

Naštvaní obyvatelé uvažovali o odtržení

To, že radnice některé běžné investice zejména v okrajových částech zanedbává, dávali lidé hlasitě vědět. Obyvatelé městských částí Knapovce a Hylvát radnici ostře kritizovali, že na ně zapomíná. Ti z Knapovce dokonce mluvili o odtržení od města.

Čtěte v sobotní MF DNES: Inventury z velkých měst kraje pokračují, v sobotu čtěte o Svitavách.

.

Podle opozice zůstává nevyřešeným problémem Ústí doprava a hlavně parkování.

"Zastavují se odstavné plochy u veřejných budov. A město staví případná parkoviště jen za své peníze, například u polikliniky Galén. Myslím, že město si samo vytváří problémy, pak je jakoby řeší a pak je jakoby prodává, že je vyřešilo," kritizuje radnici Václav Klička, který kandiduje na prvním místě za KDU-ČSL.

"Parkovacích míst není v žádném městě ve světě nikdy dost. Naprosto nezávisle na volbách, ihned, kdy získáme Perlu, tam zřídíme parkování. Bude tam moci parkovat minimálně 150 aut," říká starosta Pešek.

Perla bude dalším předmětem sporů

Mluví o areálu továrny, kterou se zastupitelé rozhodli těsně před volbami koupit. S úvěrem na koupi Perly bude město celkem dlužit přibližně 70 milionů korun.

Podle starosty se Ústí zadlužilo jen mírně. Nicméně peníze budou muset noví zastupitelé hodně přepočítávat.

Město bude muset uhradit svou část obrovských nákladů na rekonstrukci kanalizace a čističky odpadních vod. A hrozí mu také desetimilionová sankce kvůli chybě úředníků na finančním odboru. Město žádá ministerstvo financí o její prominutí.

STAROSTA: REVOLUCE PO VOLBÁCH NEBUDE

Richard Pešek před čtyřmi lety přešel na radnici ze svého malířského ateliéru. Výtvarník má za sebou první volební období ve funkci starosty. A chtěl by pokračovat, za ODS je opět jedničkou na kandidátce.

Co se vám v posledních čtyřech letech zvlášť povedlo?
Konečně máme od státu do našeho majetku převedené centrum sociálních služeb na sídlišti. Je to dům, který potřebuje opravit a stát do něj nedal ani korunu.

Den před volbami, což je neplánovaná kuriozita, kupujeme Perlu. Skončili jsem vyjednávání o ceně na třiceti milionech korun. Vyřešili jsme také debaty o přivaděči R35.

Čert vem, že je to teď zastavené, ale kdybychom do toho nešlápli, jezdili bychom v roce 2020 do Prahy přes Českou Třebovou. Na setkání starostů okolních obcí a měst jsem fixem namaloval čáru Choceň, Rozsocha, po vrstevnici Hůrky, mezi Libchavským rybníčkem a čističkou odpadních vod až do Ústí pod letiště a kolem Dlouhé a České Třebové. Byl jsem jako Don Quijote, ale tak jsem s tím dlouho na ministerstvech a úřadech otravoval, že teď už je tato čára nakreslená od profesionálů a připravená pro územní plán kraje.

Získal jsem polikliniku pro město a prodali jsme ji firmě, která z ní udělala bytový dům. S městskou společností Tepvos jsme čtyři roky bojovali a povedlo se nám sehnat 560 milionů na kanalizaci a čističku odpadních vod. Mou osobní radostí je, že jsem založil osadní výbory a vyčlenili jsme na ně dva miliony. A potom sochy do města, fotbalové hřiště s umělou trávou, rozšíření cyklostezek, Kociánka, Hernychova vila, Malá scéna. A zavedl jsem veřejné diskuse zastupitelů.

Co se vám nepovedlo?
Přál jsem si zlepšení vjezdu do města, včetně nějakého uvítání Vítejte v Ústí nad Orlicí. Také osvětlení naší rozhledny na Andrlově chlumu. Nepovedlo se opláštění kulturáku, ale máme na to projekt stejně jako na rozšíření parkoviště za kulturákem. K mé lítosti nezbylo tolik peněz na opravy chodníků, údržbu a podobně.

Jak se podle vás změní politická situace ve městě po volbách?
V komunálních volbách se velké revoluce nedějí a dít nemohou. V celostátních průzkumech jsou vedle sebe s minimálními rozdíly ODS, ČSSD, TOP 09 a o kousek níž VV. Já mám tedy takovou představu o komunálních volbách. S žádnou revolucí nepočítám. Může nebýt Pešek, ale ODS bude.

Co pro vás bylo nejtěžší?
Byl pro mne zoufalý problém, že kluci z opozice, kteří si teď říkají Oušťáci, odmítali komunikovat a zavedli do jednání zastupitelstva takovou komunálně politickou vulgaritu. Když se jiným něco nelíbí nebo probíhá nějaký drb ve městě, tak mi zavolá. Volají mi komunisti, lidovci. Ale oni nekomunikovali.

Druhá z nejtěžších věcí byla, že ta samá parta podávala kvůli Kociánce žaloby a odvolání, i když byly nesmyslné. A občanská sdružení obecně. Nejsem proti nim, ale přinesla komplikace. Dopředu jsem věděl, že nám nebude zachované naše staré nádraží, ale že do něj nedá nikdo ani korunu a nádraží jednou spadne.