Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf místní ODS Janků čelí podezření ze zpronevěry peněz na kampaň

  17:14aktualizováno  17:14
Šéf pardubické ODS Jiří Janků čelí podezření, že v roce 2013 zpronevěřil peníze určené na parlamentní volby. Případ řeší policie. Politik však dokládá důkazy o tom, že partaj o nic nepřipravil.

Jiří Janků se brání, že své straně ODS nesebral ani korunu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Majitel pardubické společnosti eBrána a okresní šéf ODS Jiří Janků chtěl v roce 2013 pomoci ve volební kampani Simeonu Karamazovi. Pro nynějšího poslance uspořádal osobní kampaň a také ji zaplatil ze sponzorských darů. Ty ovšem neprošly standardně přes partajní pokladnu.

Kvůli tomu dostalo Okresní státní zastupitelství Pardubice anonymní trestní oznámení.

„Když jsem ještě v ODS byl, tak jsem upozorňoval na to, že pan Janků nevede účetnictví, tak jak má. Také si myslím, že mámit peníze od členů ODS na kampaň a neposlat je poté do stranické pokladny, je minimálně nestandardní,“ uvedl bývalý člen ODS a dnešní zastupitel za Patrioty Jiří Lejhanec s tím, že na Janků trestní oznámení nepodával.

V něm se mimo jiné píše, že Janků měl stranu připravit až o půl milionu korun. Ty údajně vylákal podvodem od členů modré strany a sponzorů. Také měl profitovat na tom, že jeho společnosti dávaly městské firmy zakázky bez výběrového řízení.

„Jsem s policií připraven spolupracovat. Trvám na tom, že jsem straně nesebral ani korunu a jsem ochoten to doložit,“ brání se Janků nařčení, za kterým vidí vendetu od svých bývalých kolegů z ODS.

Politik však přiznává, že platil osobní kampaň ve prospěch později zvoleného poslance ODS Simeona Karamazova. Ovšem nedělal to prý přes účet své firmy eBrána, jak se píše v trestním oznámení, ale přes Nadační fond Pardubicko podle vás, který založil.

„Ve straně jsme se neshodli, že by měl mít Simeon Karamazov svou osobní kampaň. Proto jsem zájemcům nabídl, aby ho podpořili přes nadaci. Každý, kdo na transparentní účet přispěl, věděl, na co peníze půjdou,“ uvedl Janků, který do redakce MF DNES zaslal výroční zprávu nadace i s vyúčtovaním inkriminovaného roku 2013 a razítky z finančního úřadu.

„Podle mých informací se věci za mojí kampaň platily skutečně z účtu nadace. Myslím si, že to lživé obvinění pana Janků a brzy se to ukáže,“ uvedl Karamazov, který stále pracuje i jako děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky na Univerzitě Pardubice.

To však nic nemění na to, že Janků zřejmě nepoužil správnou cestu, jak financovat politickou kampaň. Například v ČSSD si už kvůli podobným potížím osobní kampaně úplně zakázali a v ODS také značně zpřísnili pravidla.

„Po těch průšvizích, které jsme s financováním kampaní měli, jsme se dohodli, že vše musí jít přes stranické účty,“ říká člen ODS, který si nepřeje být jmenován v tisku.

O něco opatrněji mluví šéf krajské ODS Radim Jirout. Ovšem i on přiznává, že vše nebylo podle regulí. Na druhou stranu odmítá, že by Jiří Janků o něco stranu okradl.

„Byla to schválená soukromá akce pana Janků, byť nám například odmítl říct, o jaký účet se jedná. Peníze tam prokazatelně protekly mimo účty ODS, ale strana tím nebyla nijak dotčena, žádné peníze zcizeny nebyly. Ke stejnému závěru došla i celostátní kontrolní a revizní komise ODS,“ řekl Radim Jirout.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Boje o průplav u Přelouče znovu vzplály. Děti Země chrání také akáty

Takto si Ředitelství vodních cest představuje nový plavební kanál u Přelouče,

Spor o splavnění Labe přes Slavíkovy ostrovy u Přelouče, který před dvěma roky Nejvyšší správní soud vrátil na úplný...

Všichni proti ANO. Malé strany v Pardubicích vytvářejí koalice

Radnice Pardubice.

Lidovci společně s TOP 09 nebo Pardubáci s Patrioty a Starosty. Tak by měly vypadat pardubické předvolební koalice....

Auto přistálo v řece koly vzhůru, řidičku vytáhli svědci nehody

Řidička utopila peugeota v Divoké Orlici.

V korytě Divoké Orlice na Orlickoústecku skončil v neděli odpoledne osobní automobil Peugeot 106. Byl převrácený na...

Najdete na iDNES.cz