Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf místní ODS Janků čelí podezření ze zpronevěry peněz na kampaň

  17:14aktualizováno  17:14
Šéf pardubické ODS Jiří Janků čelí podezření, že v roce 2013 zpronevěřil peníze určené na parlamentní volby. Případ řeší policie. Politik však dokládá důkazy o tom, že partaj o nic nepřipravil.

Jiří Janků se brání, že své straně ODS nesebral ani korunu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Majitel pardubické společnosti eBrána a okresní šéf ODS Jiří Janků chtěl v roce 2013 pomoci ve volební kampani Simeonu Karamazovi. Pro nynějšího poslance uspořádal osobní kampaň a také ji zaplatil ze sponzorských darů. Ty ovšem neprošly standardně přes partajní pokladnu.

Kvůli tomu dostalo Okresní státní zastupitelství Pardubice anonymní trestní oznámení.

„Když jsem ještě v ODS byl, tak jsem upozorňoval na to, že pan Janků nevede účetnictví, tak jak má. Také si myslím, že mámit peníze od členů ODS na kampaň a neposlat je poté do stranické pokladny, je minimálně nestandardní,“ uvedl bývalý člen ODS a dnešní zastupitel za Patrioty Jiří Lejhanec s tím, že na Janků trestní oznámení nepodával.

V něm se mimo jiné píše, že Janků měl stranu připravit až o půl milionu korun. Ty údajně vylákal podvodem od členů modré strany a sponzorů. Také měl profitovat na tom, že jeho společnosti dávaly městské firmy zakázky bez výběrového řízení.

„Jsem s policií připraven spolupracovat. Trvám na tom, že jsem straně nesebral ani korunu a jsem ochoten to doložit,“ brání se Janků nařčení, za kterým vidí vendetu od svých bývalých kolegů z ODS.

Politik však přiznává, že platil osobní kampaň ve prospěch později zvoleného poslance ODS Simeona Karamazova. Ovšem nedělal to prý přes účet své firmy eBrána, jak se píše v trestním oznámení, ale přes Nadační fond Pardubicko podle vás, který založil.

„Ve straně jsme se neshodli, že by měl mít Simeon Karamazov svou osobní kampaň. Proto jsem zájemcům nabídl, aby ho podpořili přes nadaci. Každý, kdo na transparentní účet přispěl, věděl, na co peníze půjdou,“ uvedl Janků, který do redakce MF DNES zaslal výroční zprávu nadace i s vyúčtovaním inkriminovaného roku 2013 a razítky z finančního úřadu.

„Podle mých informací se věci za mojí kampaň platily skutečně z účtu nadace. Myslím si, že to lživé obvinění pana Janků a brzy se to ukáže,“ uvedl Karamazov, který stále pracuje i jako děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky na Univerzitě Pardubice.

To však nic nemění na to, že Janků zřejmě nepoužil správnou cestu, jak financovat politickou kampaň. Například v ČSSD si už kvůli podobným potížím osobní kampaně úplně zakázali a v ODS také značně zpřísnili pravidla.

„Po těch průšvizích, které jsme s financováním kampaní měli, jsme se dohodli, že vše musí jít přes stranické účty,“ říká člen ODS, který si nepřeje být jmenován v tisku.

O něco opatrněji mluví šéf krajské ODS Radim Jirout. Ovšem i on přiznává, že vše nebylo podle regulí. Na druhou stranu odmítá, že by Jiří Janků o něco stranu okradl.

„Byla to schválená soukromá akce pana Janků, byť nám například odmítl říct, o jaký účet se jedná. Peníze tam prokazatelně protekly mimo účty ODS, ale strana tím nebyla nijak dotčena, žádné peníze zcizeny nebyly. Ke stejnému závěru došla i celostátní kontrolní a revizní komise ODS,“ řekl Radim Jirout.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

V sobotu večer budou oceněni nejlepší dabéři. Šanci má Adamovská i Olšovský

Soška, kterou si v sobotu večer odveze z Přelouče některý z oceněných dabérů.

Vidět nejsou, ale jejich hlasem česky promlouvá Nicole Kidmanová nebo Jack Nicholson. V Přelouči budou v sobotu oceněni...

Starosta Svitav mimořádnou odměnu nedostal, opozice zablokovala jednání

Strany ve Svitavách do svých volebních programů zahrnuly také to, jak udělat...

Svitavští radní navrhli, aby starosta Svitav a jeho zástupce dostali mimořádné ocenění za svoji práci. O vyplacení...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Najdete na iDNES.cz