Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice musí zaplatit odškodnění za úmrtí ženy na rakovinu

  16:04aktualizováno  16:04
Dcera a manžel Olgy Počtýnské uspěli s žalobou proti Orlickoústecké nemocnici kvůli chybné diagnóze. Po rozhodnutí odvolacího soudu pozůstalí obdrží půlmilionové odškodnění. Těžce nemocná právnička zemřela před šesti lety na rakovinu tlustého střeva a vaječníků.

Ilustrační foto. | foto:  František Vlček, MAFRA

„Krajský soud Hradec Králové pobočka v Pardubicích rozhodl o zaplacení náhrady škody ve výši dvakrát 240 tisíc korun plus úroky z prodlení od července 2011, kdy žalobci vyzvali žalovanou stranu k odškodnění,“ řekl předseda senátu Jan Ducháček.

Dcera zemřelé právničky Adéla Počtýnská rozsudek přijala s uspokojením. „Po několikaletém soudním sporu je to pro nás jisté morální zadostiučinění. Mám dobrý pocit z průběhu odvolacího řízení a oceňuji, že senát slepě nekopíroval zavedenou praxi, ale zohlednil všechny aspekty provedeného dokazování.“

Paradoxem je, že ač bylo dnešní jednání z jejího pohledu nejvýznamnější z celého seriálu soudů, poprvé se ho nezúčastnila. Ve stejné době právě úspěšně obhajovala diplomovou práci na právnické fakultě Univerzity Palackého. Svůj budoucí obor a soudní síně tak poznávala velmi zblízka v praxi už jako studentka, i když poněkud z jiné strany.

Lékař ženu jasně nepoučil

Soudkyně Iva Trávníčková uvedla, že odvolací soud shledal porušení právní povinnosti nemocnice, protože má podle zákona o péči o zdraví lidu lékař poučit nemocného vhodným způsobem o povaze jeho onemocnění a potřebných výkonech.

„Žalované straně se nepodařilo prokázat, že by poučení bylo dáno. Toto pochybení vedlo poté k tomu, že příslušná léčba byla nasazena později, což ve výsledku vedlo k dřívějšímu úmrtí. Z provedeného dokazování ale vyplývá, že následek smrti by bohužel nastal, i kdyby byla léčba nasazena dříve. Tento závěr má význam z hlediska právního posouzení nároku žalobců,“ řekla soudkyně.

Lékař v létě roku 2008 provedl u pacientky postupně dvě kolonoskopická vyšetření, v odebraných vzorcích tkáně se však nádor tlustého střeva neprokázal. Přitom ale postupně rostly hodnoty takzvaných markerů, které ukazovaly na zhoubné onemocnění. Počítačová tomografie břicha ale nic takového nepotvrdila. Lékař však ženu jasně nepoučil, že by bylo namístě nechat udělat následné cílené gynekologické vyšetření.

Částky dvakrát 240 tisíc korun vyplatí žalobcům společnost Nemocnice Pardubického kraje. Vedlejší účastník ČSOB Pojišťovna musí navíc zaplatit náklady řízení a odměnu advokátky ve výši zhruba 200 tisíc korun.

Právnička firmy Nemocnice Pardubického kraje Eva Tončíková se k rozsudku odmítla vyjádřit. Právní zástupce vdovce Jana Počtýnského Pavel Nádvorník poznamenal, že skončilo pět let intenzivní práce.

„Smutné na tom je, že se dozvíte, že i když by se pacientka nevyléčila, mohla tady být o pár let déle. Považuji to za obrovské vítězství a průlom, protože se dokázalo, že lékař nekonal, jak měl a dík patří jak okresnímu soudu, který provedl rozsáhlé dokazování, tak krajskému, který dokazování doplnil a unesl tíhu toho, že změnil rozsudek a šel nad lékařské posudky, které konstatovaly lege artis, tedy že vše bylo v pořádku,“ řekl advokát.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

Soutěž jízdy zručnosti s traktorem s přívěsem pro studenty středních...

Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na...

O senátní křeslo rozkročené mezi dvěma kraji bojují známá i dlouhá jména

Z billboardů promlouvá i známý trenér Martiny Sáblíkové a nyní i kandidát do...

Sázkové kanceláře před první kolem senátních voleb na Chrudimsku a v části Havlíčkobrodska nejvíce věří někdejšímu...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Najdete na iDNES.cz