Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice musí zaplatit odškodnění za úmrtí ženy na rakovinu

  16:04aktualizováno  16:04
Dcera a manžel Olgy Počtýnské uspěli s žalobou proti Orlickoústecké nemocnici kvůli chybné diagnóze. Po rozhodnutí odvolacího soudu pozůstalí obdrží půlmilionové odškodnění. Těžce nemocná právnička zemřela před šesti lety na rakovinu tlustého střeva a vaječníků.

Ilustrační foto. | foto:  František Vlček, MAFRA

„Krajský soud Hradec Králové pobočka v Pardubicích rozhodl o zaplacení náhrady škody ve výši dvakrát 240 tisíc korun plus úroky z prodlení od července 2011, kdy žalobci vyzvali žalovanou stranu k odškodnění,“ řekl předseda senátu Jan Ducháček.

Dcera zemřelé právničky Adéla Počtýnská rozsudek přijala s uspokojením. „Po několikaletém soudním sporu je to pro nás jisté morální zadostiučinění. Mám dobrý pocit z průběhu odvolacího řízení a oceňuji, že senát slepě nekopíroval zavedenou praxi, ale zohlednil všechny aspekty provedeného dokazování.“

Paradoxem je, že ač bylo dnešní jednání z jejího pohledu nejvýznamnější z celého seriálu soudů, poprvé se ho nezúčastnila. Ve stejné době právě úspěšně obhajovala diplomovou práci na právnické fakultě Univerzity Palackého. Svůj budoucí obor a soudní síně tak poznávala velmi zblízka v praxi už jako studentka, i když poněkud z jiné strany.

Lékař ženu jasně nepoučil

Soudkyně Iva Trávníčková uvedla, že odvolací soud shledal porušení právní povinnosti nemocnice, protože má podle zákona o péči o zdraví lidu lékař poučit nemocného vhodným způsobem o povaze jeho onemocnění a potřebných výkonech.

„Žalované straně se nepodařilo prokázat, že by poučení bylo dáno. Toto pochybení vedlo poté k tomu, že příslušná léčba byla nasazena později, což ve výsledku vedlo k dřívějšímu úmrtí. Z provedeného dokazování ale vyplývá, že následek smrti by bohužel nastal, i kdyby byla léčba nasazena dříve. Tento závěr má význam z hlediska právního posouzení nároku žalobců,“ řekla soudkyně.

Lékař v létě roku 2008 provedl u pacientky postupně dvě kolonoskopická vyšetření, v odebraných vzorcích tkáně se však nádor tlustého střeva neprokázal. Přitom ale postupně rostly hodnoty takzvaných markerů, které ukazovaly na zhoubné onemocnění. Počítačová tomografie břicha ale nic takového nepotvrdila. Lékař však ženu jasně nepoučil, že by bylo namístě nechat udělat následné cílené gynekologické vyšetření.

Částky dvakrát 240 tisíc korun vyplatí žalobcům společnost Nemocnice Pardubického kraje. Vedlejší účastník ČSOB Pojišťovna musí navíc zaplatit náklady řízení a odměnu advokátky ve výši zhruba 200 tisíc korun.

Právnička firmy Nemocnice Pardubického kraje Eva Tončíková se k rozsudku odmítla vyjádřit. Právní zástupce vdovce Jana Počtýnského Pavel Nádvorník poznamenal, že skončilo pět let intenzivní práce.

„Smutné na tom je, že se dozvíte, že i když by se pacientka nevyléčila, mohla tady být o pár let déle. Považuji to za obrovské vítězství a průlom, protože se dokázalo, že lékař nekonal, jak měl a dík patří jak okresnímu soudu, který provedl rozsáhlé dokazování, tak krajskému, který dokazování doplnil a unesl tíhu toho, že změnil rozsudek a šel nad lékařské posudky, které konstatovaly lege artis, tedy že vše bylo v pořádku,“ řekl advokát.
Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

Kardinála Berana doprovodí na poslední cestě starokladrubští vraníci

Starokladrubští vraníci jsou na vystupování na veřejnosti zvyklí, často cestují...

Přímými účastníky sobotního procesí, které uctí kardinála Josefa Berana, jehož ostatky se po téměř padesáti letech...

Primátor Pardubic odkládá pokus o prodej Dynama. I kvůli volbám

Martin Charvát, Dušan Salfický a Petr Čáslava.

Minimálně do konce letošního roku zůstane většinovým majitelem HC Dynamo Pardubice radnice. Primátor Martin Charvát...

Vzdor proti trase D35 u Litomyšle může přinést zdržení i zmar miliard

(Ilustrační snímek)

Lidé z Litomyšle a okolí se v pondělí mohli naposledy veřejně ozvat proti zamýšlené stavbě dálnice D35 kolem města....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz