Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud: K vypouštění emisí vyšších o 200 tun se měla vyjádřit i veřejnost

  16:35aktualizováno  16:35
Soud v pondělí rozhodl, že krajští úředníci neměli odstavit veřejnost na druhou kolej, když v roce 2014 povolovali zvýšení emisí polétavého prachu chvaletické elektrárně. Rozsudek může dát lidem větší šanci zasahovat do toho, co elektrárny vypouštějí do vzduchu.

Elektrárna Chvaletice | foto: Michal Klíma, MAFRA

Soudci pardubické pobočky Krajského soudu v Hradci Králové zrušili rozhodnutí, kterým úřady povolily chvaletické elektrárně v roce 2014 zvýšit emise polétavého prachu z 324 na 524 tun. S odůvodněním, že veřejnost nedostala dostatečný prostor pro své námitky.

Podle soudce Aleše Korejtka je správné v případě takto sporné věci upřednostnit účast veřejnosti na rozhodování.

Soud tak vyhověl neziskové organizaci Frank Bold Society (dříve Ekologický právní servis), která zažalovala ministerstvo životního prostředí. Emise vypuštěné v roce 2014 elektrárnou sice zpátky vzít nelze, ale může to ovlivnit rozhodování úřadů v příštích letech.

„Je to spíše morální vítězství,“ uvedla Petra Hodysová ze spolku Frank Bold Society.

Severní energetická chce elektrárnu maximálně využít

Dokud byla elektrárna ve Chvaleticích v rukách ČEZ, bylo to s ní jako s ojetým autem, kterého se majitel hodlá brzy zbavit. Elektrárna jela na půl plynu a polostátní firma do ní neinvestovala.

Od roku 2013, kdy elektrárnu koupila společnost Severní energetická, se toho změnilo hodně. Nový majitel v ní spaluje kvalitnější palivo z dolu ČSA s nižším obsahem síry, investuje, ale zároveň chce i víc vyrábět. To znamená v konečném důsledku méně oxidu siřičitého i oxidu dusíku ve vzduchu, ale naopak zvýšené množství polétavého prachu.

Když si chvaletická elektrárna před dvěma roky naplánovala, že místo 324 tun polétavého prachu bude moci vypustit do ovzduší až o dvě stě tun více, krajský úřad a poté i ministerstvo životního prostředí souhlasily s tím, že nejde o podstatnou změnu. Proto lidé neměli ani právo do povolování zvýšených emisí zasáhnout.

A právě kvůli tomu podal spolek Frank Bold Society žalobu na ministerstvo životního prostředí. „Myslíme si, že tak výrazný nárůst emisí je významnou změnou a velkým zásahem do životního prostředí. Veřejnost by měla mít příležitost se k tomu vyjádřit,“ řekla Hodysová.

Krajští úředníci namítali, že podle rozptylové studie nemůže mít dvě stě tun polétavého prachu navíc žádný významný dopad na lidské zdraví. Argumentovali i tím, že podíl chvaletické elektrárny na emisích polétavého prachu je v celém kraji jen 3,5 procenta.

Pardubický zastupitel a bývalý inspektor životního prostředí Miroslav Rubeš však rozhodnutí soudu ocenil. „Dvě stě tun pevných látek v ovzduší je docela významné množství. Myslím si, že krajský úřad veřejnost pominout neměl,“ uvedl Rubeš.

Mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták uvedl, že rozhodnutí soudu nemůže komentovat, protože ho úřad nemá k dispozici. „Neměli jsme možnost se s ním seznámit,“ uvedl Barták.

Ministerstvo může podat proti rozhodnutí soudu kasační stížnost, kterou by se zabýval Nejvyšší správní soud.

Limity elektrárna prý ani nevyužila

Právní zástupce chvaletické elektrárny Petr Zákoucký před soudem minulý týden řekl, že elektrárna zvýšené emisní limity na úroveň 524 tun polétavého prachu v roce 2014 nakonec plně nevyužila. „Reálně to bylo 399 tun,“ uvedl Zákoucký.

Podle něj se provoz nedá dopředu naplánovat, elektrárna musí pružně reagovat na požadavky trhu, a proto žádala o vyšší emisní strop z preventivních důvodů.

V loňském roce elektrárna opět dosáhla se souhlasem krajského úřadu zvýšení emisních limitů na úroveň 404 tun polétavého prachu. Zatím není jasné, zda spolek Frank Bold Society se bude zabývat i loňským zvýšením emisních stropů.

„Záleží na tom, jaké bude odůvodnění soudu. Pak uvidíme, zda bude mít smysl napadnout i rozhodnutí, která poté následovala,“ uvedla Petra Hodysová ze spolku Frank Bold Society.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Z Pardubic bude jezdit více pendolin, nabídnou nové interiéry i kino

Rekonstruovaná souprava Pendolino - 1. třída

Od prosince letošního roku bude v Pardubicích jezdit více pendolin. Podle nového jízdního řádu Českých drah se tyto...

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Vodu v rybníku Rosnička čeká zlepšení. Svitavy provádějí studii

Rybáři na loďce odlovují uhynulé ryby.

Svitavy budou mít na konci prázdnin hotovou studii zlepšení kvality vody v rybníku Rosnička. Kvůli sinicím tam...

Najdete na iDNES.cz