Centrem záplav v centrální části města byl hotel Avion.

Centrem záplav v centrální části města byl hotel Avion. | foto: výstava Městského muzea Ústí nad Orlicí

Ústí nad Orlicí vzpomíná na povodeň před 20 lety. Byl to pekelný zážitek

  • 1
Výročí 20 let od rozsáhlé povodně v Ústí nad Orlicí připomíná tamní muzeum společnou výstavou téměř 40 autorů, kteří do ní po oslovení muzeem přispěli svými fotografiemi. Výstava evokuje chvíle, na které ti, kteří byli vodou postiženi, nikdy nezapomenou.

Městské muzeum Ústí nad Orlicí vsadilo na veřejnost, když se rozhodlo připomenout chvíle zkázy při povodni v červenci roku 1997. A to výstavou fotografií v Hernychově vile s názvem Velká voda přišla.

„Nikdo z nás to nikdy předtím nezažil, byl to pro nás pekelný zážitek,“ řekl jeden z účastníků vernisáže Miloš Ferkl po zkušenosti s valící se řekou Třebovkou v Hylvátech, když také tam přinášela kmeny, trhala ploty, zaplavovala sklepy a výtahy paneláků, vnikala do domů.

„Na výzvu se sešlo opravdu hodně fotek, takže se vůbec nepoužily ty z našeho muzejního fondu,“ řekl kurátor výstavy a správce muzejního fotografického fondu Ladislav Wochotz.

Sál muzea nabízí i sestřih videozáběrů - sice ne tak kvalitních, jaké by pořídili filmaři v dnešní době, ale o nic méně působivých. Výstavnímu prostoru v muzeu dominuje dobová laminátová kanoe jako symbol záplavy, ale návštěvníci se nejvíce zdrží u zhruba dvou stovek vybraných fotografií či při listování obsáhlých dobových novinových výstřižků. Nechybí ani několik tematických pohlednic, dokumentace několikadenního zásahu černovírských dobrovolných hasičů, část dokumentace škod ve společnosti VÚB a další snímky škod na rodinných, soukromých i společných majetcích.

„Bylo to něco strašného. Úplně mám husí kůži, nechtěla bych to zažít znovu. Máma měla v bytě 160 centimetrů vody, knihy z obrovské knihovny, nábytek, koberce a další věci, to všechno přišlo vniveč. Po opadnutí vody v oblasti Na Ostrově zbylo jen bahno na vyboulených parketách,“ řekla jedna z pamětnic Zuzana Průchová před fotkami dokumentujícími zkázu bytu jejích rodičů.

Chemikálie ve vodě škody ještě zvýšily

Ještě o něco málo blíže tehdy divokému prostoru u soutoku Tiché Orlice a Třebovky bydlel v té době Na Bělisku Milan Richter. „Tohle je pro mě nezapomenutelné trauma,“ říká, když vzpomíná na den, během něhož měl ve svém bytě 180 centimetrů vody.

„Přišel jsem o fotky z dětství, své básničky, čtyři knihovny plné kvalitních knih, a co pro mě byla největší bolest, o kroniky ústeckých turistů a 22 vandrovních knížek,“ řekl. Blízko byla úpravna s louhy a kyselinami. Kontejnery, které ještě nebyly dvouplášťové, se rozbily, chemikálie se dostaly do vody a většina z toho, co se vodou nasáklo, se rozpadlo.

„Přišel jsem o hudební nástroje, housle, kytary, rozpadl se i cimbál. A taky o sedm tisíc diapozitivů, které jsem si poctivě dával do slídových rámečků,“ dodal energetik Milan Richter, ve městě dobře známý také coby turista, muzikant, spisovatel i nositel titulu Železný muž.

Paradoxem podle něj bylo, že když během pondělí viděl v České Třebové, kde pracoval, vyplavenou řeku Třebovku, neuvědomil si, že v té době mu ústeckým bytem proudí smradlavá voda plná chemikálií.

Výstava přináší i malá fotografická ohlédnutí za povodněmi v Ústí nad Orlicí v letech 1936 a 1958 a textový přehled o větších záplavách v povodí Tiché a Divoké Orlice od roku 1741. Z července roku 1997 pak především pohledy na oblasti poblíž centra „u Avionu“ a Zahradní ulice, na zatopený ústecký sportovní areál, záběry z městských částí Hylváty, Černovír, Kerhartice, ale i z blízkých obcí Dlouhá Třebová či Libchavy.