Ze zříceniny hradu Potštejn je dobrý výhled do okolí.

Ze zříceniny hradu Potštejn je dobrý výhled do okolí. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Potštejn ukrývá poklad, Litice tajemství krále Jiřího

  • 0
Potštejn a Litice. Zříceniny dvou gotických hradů v těsné blízkosti. Přestože oba hrady vlastnili v minulosti stejní pánové, osud staveb byl rozdílný. Potštejn si oblíbili Pernštejnové, Litici zase Jiří z Poděbrad. Vzájemná blízkost hradů, které pojilo jedno panství, vybízí ke společnému výletu.

Mezi oběma památkami vedou značené turistické trasy okolní přírodou. Nejlépe je začít v Litici. Mají tady půvabné nádraží. V roce 2009 se dostalo mezi finalisty o titul Nejkrásnější nádraží.

Oba hrady koncem 13. století vystavěl rod Drslaviců. Litice, stejně jako Potštejn, získaly své jméno podle hradů, které rod již dříve vybudoval v západních Čechách.

Přestože silueta hradu Potštejn budí dojem, že na vrchu kopce už toho mnoho k vidění není, opak je pravdou. Část stavby se zachovala a na hradě se pravidelně s návštěvníky vydávají na skoro hodinovou prohlídku průvodci.

Pernštejnové sem během svého držení nechali vsadit záhadný kámen, který vzbudil domněnku, že je na hradě kdesi ukrytý Mikulášův poklad. V 18. stoletím hrad koupil rod Chamaré.

Báchorkám o pokladu uvěřil hrabě Jan Antonín Harbuval Chamaré, který na hradě poklad dlouhá léta hledal. Nic ale nenašel. Jeho příběh inspiroval Aloise Jiráska k sepsání díla Poklad.

Jiří z Poděbrad Litice opevnil

Také prohlídka hradu Litice trvá několik desítek minut. Expozice Litic zahrnuje celý hradní areál, vnitřní prostory jižního paláce, výstavu pohlednic, ukázky archeologických nálezů z 15. až 17. století a v neposlední řadě také výstup na hradní věž, ze které se vám naskytne výhled po okolí.

Původně nevelká stavba hradu se největší slávy dočkala v rukou Jiřího z Poděbrad. Král měl Litici, chráněnou ze tří stran řekou Orlicí, ve velké oblibě.

Pracoval na vylepšení obrany hradu, jeho stopa je patrná do dnešní doby na vstupní bráně, kde je vedle českého, moravského, lužického a kunštátského znaku vytesán český nápis, který říká: "Tato věž dělána za nejjasnějšího krále Jiřího, českého krále, markrabí moravského 1468".

Po smrti krále Jiříka připadl hrad jeho synům, zanedlouho musel být ale kvůli zadlužení jednoho z potomků odprodán.

V blízkosti obou hradů na Divoké Orlici se nacházejí také další starobylé stavby, jako například dřevěná zvonice nebo kaplička Krista Pastýře se znakem barona Parishe a jeho manželky. V okolí hradů jsou značené turistické trasy, vedoucí například do České Rybné, Žampachu, Doudleb nebo do Žamberka.