Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Propuštění střílejícího strážníka provázejí rozpory v důkazech a posudku

  13:54aktualizováno  13:54
Před týdnem opustil vyšetřovací vazbu strážník z Vysokého Mýta obviněný z pokusu o dvojnásobnou vraždu při potyčce před místní diskotékou. Existují však rozpory mezi důvody propuštění a získanými důkazy.

Směr střelby je jedním ze sporných bodů. Ilustrační foto | foto: Policie ČR

Policie viní strážníka mimo službu Pavla Koblížka, že v prosinci před klubem ve Vysokém Mýtě zastřelil jednoho z pracovníků podniku a dalšího vážně zranil, když jej ještě s dalšími kamarády nechtěli pustit zadarmo dovnitř.

Následovala hádka venku, po níž zůstali na zemi jeden mrtvý a jeden postřelený člověk.

Obhájce Jiří Teryngel však docílil Koblížkova propuštění z vazby a žádá zmírnění právní kvalifikace na zabití a těžkou újmu na zdraví z omluvitelných příčin.

„Všechny výstřely šly z bezprostřední blízkosti v okamžiku, kdy byl obviněný povalen na zem a kdy mu bylo vyhrožováno smrtí, v tom právě spatřuji důvody nutné obrany,“ řekl Teryngel.

Oporou mu byl znalecký posudek soudního znalce v oboru zdravotnictví Radovana Havla. Ten ve své práci zásadně podpořil tvrzení obviněného Koblížka, jak se věci udály, a naopak zpochybnil tvrzení bratrů S., kteří byli u incidentu tři. Jeden skončil mrtvý, druhý postřelený.

Odborný posudek dával za pravdu střelci

„Výpovědi svědků událostí bratrů S., které popisují střelbu na vzdálenost několika metrů od stojící osoby, v žádném případě neodpovídají objektivně zjištěnému zranění. Popis události ze strany Pavla Koblížka uvedené poranění velmi uspokojivě vysvětluje,“ píše Havel ve svém posudku.

Právě vzdálenost střelce od oběti je totiž stěžejní pro posouzení celého případu. Zatímco Koblížek říká, že střílel v nutné sebeobraně, když ho Lukáš S. škrtil a on se bál o život, druhá strana mluví o střelbě ze vzdálenosti několika metrů, což neodpovídá přímému ohrožení života.

Už při policejní rekonstrukci vyšly najevo některé rozpory mezi výpovědí a zjištěnými důkazy a fakty.

Například o zranění, které způsobil Radku S., Koblížek uvedl, že jej střelil do žeber ve chvíli, kdy ten na něm klečel a škrtil ho. Koblížek však držel pistoli v pravé ruce a Radek Svoboda měl střelnou ránu také na své pravé straně, tedy z pohledu Koblížka na straně levé.

To se nezdálo lékařům ani samotným vyšetřovatelům během rekonstrukce incidentu, k uvedenému momentu se opakovaně vraceli. „Nehýbal se přitom nějak doleva nebo doprava, když na vás klečel?“ zněla například jedna z otázek na Koblížka, která měla rozpor vyjasnit.

Pokud by totiž strážník s pistolí střílel na člověka, který mu klečí na břiše a škrtí jej, šla by rána do levé části těla útočníka. Tak to také Koblížek při rekonstrukci předváděl. Sám přitom kriminalistické metody zná, deset let pracoval u policie, z toho čtyři roky na kriminálce.

Pravda je, že si podrobnosti nemohl přesně pamatovat, měl v té době více než dvě promile alkoholu v krvi, jak potvrdila dechová zkouška na místě a následné lékařské vyšetření.

„Kde jsou stopy mých synů?“

Přitom podle otce postřelených bratrů tady nesedí ještě další věc.

„Na těle žádného účastníka incidentu se nenašly jiné stopy DNA než jeho vlastní,“ řekl. Další posudek z oboru kriminalistika totiž hovoří o prozkoumání výškrabů za nehty účastníků, dále pak kriminalističtí odborníci zkoumali jejich oděvy a obuv.

„Z předložených výškrabů zpod nehtů pravé a levé ruky Pavla Koblížka byl získán DNA profil mužského pohlaví, který se ve všech testovaných polymorfismech shoduje s DNA vzorkem označeným jako Pavel Koblížek,“ píše se ve zprávě.

A ke stejným výsledkům došel test také u lidí, které označil Koblížek za útočníky.

„Stopy DNA jsou zjistitelné i z potu, za nehty jsou kousky kůže. Stopy ale odebírá policie, tak záleží jen na ní, jak se jí podaří stopy zajistit,“ uvedl soudní znalec v oboru lékařství Omar Šerý.

Cizí DNA na rukou zastřeleného mladíka se nenašlo

Policie přitom podle svědků snahu zajistit na místě co nejvíce stop DNA měla, zastřeleného Radka S. odváželi z místa s rukama, které chránila folie, aby nedošlo ke smazání stop cizí DNA. Přesto se žádné nenašly.

Navíc ani lékařská zpráva z Koblížkova vyšetření bezprostředně po tragické události rvačku mužů a škrcení nepotvrdila. Na jeho těle totiž nebyly žádné známky po popisovaném zápasu.

„V oblasti krku nejsou úrazové změny, hlava bez úrazových změn,“ píše se ve zprávě. Stejně dopadla kontrola i dalších částí těla, Koblížek měl podle lékařů pouze drobné oděrky na prstech levé ruky.

Nyní je Pavel Koblížek na svobodě a pracuje dál pro město, v policejní službě však není. „Asi bude pracovat u technických služeb, ale v uniformě jej lidé až do ukončení řízení a vynesení rozsudku nepotkají,“ uvedl vedoucí městské policie Jaromír Antl.

Autor:Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

Pardubická Palackého třída dostane víc světla a zeleně, aby lidé neutekli

Tým architektů představil koncepční studii na rekonstrukci Palackého třídy v...

Pardubice zahájí první etapu oprav Palackého třídy za dva roky. Kompletní oprava spojky mezi nádražím a centrem bude...

Všichni proti ANO. Malé strany v Pardubicích vytvářejí koalice

Radnice Pardubice.

Lidovci společně s TOP 09 nebo Pardubáci s Patrioty a Starosty. Tak by měly vypadat pardubické předvolební koalice....

Kelti v našem filmu mohou působit drsněji, říkají tvůrci z archeoparku

Film Allar přibližuje život Keltů. Na snímku Václav Dušek v roli druida.

Zájemce o život Keltů bude lákat do Nasavrk na Chrudimsku nový film. Jednadvacetiminutový hraný snímek s názvem Allar...

Najdete na iDNES.cz