Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

K ministrovi vnitra zamíří interpelace kvůli střelbě strážníka z Mýta

  11:31aktualizováno  11:31
Případ střílejícího strážníka z Vysokého Mýta, který po incidentu na tamní diskotéce jednoho člověka usmrtil a jednoho postřelil, už se dostal i do pater nejvyšší politiky. Budou se jím zabývat poslanci i ministr vnitra.

Policie rekonstruovala loňskou roztržku ve Vysokém Mýtě, při které se střílelo. Na místě pak zůstal jeden mrtvý a jeden zraněný. | foto: Bohumil Roub

Způsob, jakým vede vyšetřování pardubická krajská policie a postupy znalců v případě vysokomýtského strážníka Pavla Koblížka, přiměl poslance Martina Kolovratníka, aby podal interpelaci ministrovi vnitra.

Koblížek v prosinci před klubem ve Vysokém Mýtě vytáhl zbraň na pracovníky podniku, když jej ještě s jeho dalšími kamarády nechtěli pustit zadarmo dovnitř. Následovala hádka venku, po níž zůstali na zemi jeden mrtvý a jeden postřelený člověk.

Důvodem poslancovy interpelace byl článek v MF DNES, který popsal rozpory v důkazech, svědectvích a znaleckých posudcích.

„Vážený pane ministře, obracím se na Vás se svou písemnou interpelací ve věci laxního a neprofesionálního přístupu policie při vyšetřování zločinu pokusu dvojnásobné vraždy, co hůře, s možnou podjatostí vyšetřovacího týmu Služby kriminální policie a vyšetřování Pardubického kraje,“ píše poslanec v interpelaci.

Ministerstvo vnitra zatím na interpelaci nereagovalo, protože šla cestou písemné pošty a na stůl ministra ještě nedorazila.

Kolovratník řekl, že dal přednost písemné podobě, protože v případě ústních se ne vždy na každého poslance dostane. „Ústní interpelace se losují a já nechtěl celou věc odkládat,“ řekl Kolovratník.

Případ střílejícího strážníka prý sleduje a právě rozpory v důkazech jej přiměly, aby požádal ministra o dohled. „Chci, aby se do případu zapojila také Generální inspekce bezpečnostních sborů a průběh vyšetřování prověřila,“ dodal poslanec.

MF DNES má totiž k dispozici posudek soudního lékaře Radovana Havla. Ten ve své práci zásadně podpořil tvrzení obviněného Koblížka, že se pouze bránil, a naopak zpochybnil tvrzení bratrů Svobodových, kteří byli u incidentu tři. Jeden skončil mrtvý, druhý postřelený.

Posudky si navzájem protiřečily

Jenomže existují i další posudky, které právě takovýto závěr zpochybňují. Například o zranění, které způsobil jednomu z napadených bratrů Svobodových, Koblížek uvedl, že jej střelil do žeber ve chvíli, kdy na něm Svoboda klečel a škrtil ho. Koblížek však držel pistoli v pravé ruce a Radek Svoboda měl střelnou ránu také na své pravé straně, tedy z pohledu Koblížka na straně levé.

To se nezdálo lékařům ani samotným vyšetřovatelům při rekonstrukci incidentu, k uvedenému momentu se opakovaně vraceli. „Nehýbal se přitom nějak doleva nebo doprava, když na vás klečel?“ zněla například jedna z otázek na Koblížka, která měla rozpor vyjasnit.

Pokud by totiž strážník s pistolí střílel na člověka, který mu klečí na břiše a škrtí jej, šla by rána do levé části těla útočníka. Tak to také Koblížek při rekonstrukci předváděl. Sám přitom kriminalistické metody zná, deset let pracoval u policie, z toho čtyři roky na kriminálce.

A přestože mezi sebou účastníci incidentu měli vést fyzický souboj, u žádného z nich se nenašly stopy DNA toho druhého.

Navíc ani lékařská zpráva z Koblížkova vyšetření bezprostředně po tragické události rvačku mužů a škrcení nepotvrdila. Na jeho těle totiž nebyly žádné známky po popisovaném zápasu.

Pavel Koblížek byl před třemi týdny propuštěn z vazby, čemuž napomohl právě zmíněný posudek soudního lékaře. Nyní je na svobodě a pracuje dál pro město, ve službě u strážníků však není.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

U stadionu Zlaté přilby nabízí pardubická radnice k odkupu stovku parcel

Plochodrážní závod Zlatá přilba.

Ve Svítkově se chystá velký projekt pro výstavbu domů. Jen kousek od plochodrážního stadionu nabízí Nadace pro rozvoj...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Cestující v Pardubickém kraji bude možná vozit po kolejích víc dopravců

Jednotka railjet poblíž České Třebové

Až dosud krajští politici tvrdili, že dopravu na železnici svěří po roce 2019 na dalších deset let jednomu dopravci. To...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz