Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

K ministrovi vnitra zamíří interpelace kvůli střelbě strážníka z Mýta

  11:31aktualizováno  11:31
Případ střílejícího strážníka z Vysokého Mýta, který po incidentu na tamní diskotéce jednoho člověka usmrtil a jednoho postřelil, už se dostal i do pater nejvyšší politiky. Budou se jím zabývat poslanci i ministr vnitra.

Policie rekonstruovala loňskou roztržku ve Vysokém Mýtě, při které se střílelo. Na místě pak zůstal jeden mrtvý a jeden zraněný. | foto: Bohumil Roub

Způsob, jakým vede vyšetřování pardubická krajská policie a postupy znalců v případě vysokomýtského strážníka Pavla Koblížka, přiměl poslance Martina Kolovratníka, aby podal interpelaci ministrovi vnitra.

Koblížek v prosinci před klubem ve Vysokém Mýtě vytáhl zbraň na pracovníky podniku, když jej ještě s jeho dalšími kamarády nechtěli pustit zadarmo dovnitř. Následovala hádka venku, po níž zůstali na zemi jeden mrtvý a jeden postřelený člověk.

Důvodem poslancovy interpelace byl článek v MF DNES, který popsal rozpory v důkazech, svědectvích a znaleckých posudcích.

„Vážený pane ministře, obracím se na Vás se svou písemnou interpelací ve věci laxního a neprofesionálního přístupu policie při vyšetřování zločinu pokusu dvojnásobné vraždy, co hůře, s možnou podjatostí vyšetřovacího týmu Služby kriminální policie a vyšetřování Pardubického kraje,“ píše poslanec v interpelaci.

Ministerstvo vnitra zatím na interpelaci nereagovalo, protože šla cestou písemné pošty a na stůl ministra ještě nedorazila.

Kolovratník řekl, že dal přednost písemné podobě, protože v případě ústních se ne vždy na každého poslance dostane. „Ústní interpelace se losují a já nechtěl celou věc odkládat,“ řekl Kolovratník.

Případ střílejícího strážníka prý sleduje a právě rozpory v důkazech jej přiměly, aby požádal ministra o dohled. „Chci, aby se do případu zapojila také Generální inspekce bezpečnostních sborů a průběh vyšetřování prověřila,“ dodal poslanec.

MF DNES má totiž k dispozici posudek soudního lékaře Radovana Havla. Ten ve své práci zásadně podpořil tvrzení obviněného Koblížka, že se pouze bránil, a naopak zpochybnil tvrzení bratrů Svobodových, kteří byli u incidentu tři. Jeden skončil mrtvý, druhý postřelený.

Posudky si navzájem protiřečily

Jenomže existují i další posudky, které právě takovýto závěr zpochybňují. Například o zranění, které způsobil jednomu z napadených bratrů Svobodových, Koblížek uvedl, že jej střelil do žeber ve chvíli, kdy na něm Svoboda klečel a škrtil ho. Koblížek však držel pistoli v pravé ruce a Radek Svoboda měl střelnou ránu také na své pravé straně, tedy z pohledu Koblížka na straně levé.

To se nezdálo lékařům ani samotným vyšetřovatelům při rekonstrukci incidentu, k uvedenému momentu se opakovaně vraceli. „Nehýbal se přitom nějak doleva nebo doprava, když na vás klečel?“ zněla například jedna z otázek na Koblížka, která měla rozpor vyjasnit.

Pokud by totiž strážník s pistolí střílel na člověka, který mu klečí na břiše a škrtí jej, šla by rána do levé části těla útočníka. Tak to také Koblížek při rekonstrukci předváděl. Sám přitom kriminalistické metody zná, deset let pracoval u policie, z toho čtyři roky na kriminálce.

A přestože mezi sebou účastníci incidentu měli vést fyzický souboj, u žádného z nich se nenašly stopy DNA toho druhého.

Navíc ani lékařská zpráva z Koblížkova vyšetření bezprostředně po tragické události rvačku mužů a škrcení nepotvrdila. Na jeho těle totiž nebyly žádné známky po popisovaném zápasu.

Pavel Koblížek byl před třemi týdny propuštěn z vazby, čemuž napomohl právě zmíněný posudek soudního lékaře. Nyní je na svobodě a pracuje dál pro město, ve službě u strážníků však není.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Satoranský trefil vedení a pak se modlil. Přímluva proti Rusům zabrala

Tomáš Satoranský slaví s diváky českou výhru nad Ruskem.

Největší česká basketbalová hvězda Tomáš Satoranský sice za sebou má velké zápasy v Eurolize a NBA, přesto na...

Další z rubriky

Opilý řidič kontroloval mobil, auto se skutálelo k frekventované silnici

Auto se skutálelo směrem k frekventované silnici.

Svitavští policisté vyšetřují, proč boural osmadvacetiletý řidič u frekventované silnice směrem na Litomyšl. Důvody...

VIDEO: Hledají se řidiči, kteří jeli kolem sraženého chodce v Krouně

Šipka u silnice směrem z křižovatky v Krouně na Poličku označuje místo nálezu...

Policie žádá o pomoc svědky nehody u Krouny na Chrudimsku. Stala se v sobotu 8. září deset minut před třetí hodinou v...

Hokejový klub Dynamo nyní prodávat nemůžeme, říká lídr Pardubáků Brendl

Náměstek František Brendl

Mezi lety 2010 a 2014 pracoval František Brendl jako náměstek primátorky Pardubic. Poslední čtyři naopak musel snášet...

Najdete na iDNES.cz