Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zadlužit se v naší zemi? Není nic snazšího, říká poradkyně pro exekuce

  14:39aktualizováno  14:39
Ztráta zaměstnání, nemoc či snížení příjmů. To vše může vést k tomu, že člověk náhle není schopný splácet své dluhy, obává se exekuce a situaci řeší tím, že si půjčí další peníze. Jen zlomek dlužníků ale zná svá práva a přesně toho poskytovatelé půjček často využívají.

Lenka Šimerdová radí lidem, jak se bránit nátlaku poskytovatelů půjček. | foto: Lenka Štěpánková

Některé praktiky poskytovatelů půjček však nejsou legální. Lidé se proto mohou obrátit na poradnu, která funguje v Pardubicích.

„Poskytovatelé půjček z nebankovního sektoru od žadatelů většinou nechtějí vědět ani to, jestli mají nějaký příjem. Když potom začnou mít problémy se splácením, poskytovatelé si mohou být jistí, že se tito lidé nebudou bránit pomocí drahých advokátů,“ říká dluhová poradkyně Lenka Šimerdová, která v pardubickém Café Apatyka pořádá besedy týkající se dluhů a exekucí.

Mají lidé, kteří se dostanou do finančních problémů nějakou společnou charakteristiku?
Může to potkat skoro každého, bez ohledu na vzdělání, věk nebo pohlaví. Většina klientů, kteří přijdou ke mně do kanceláře, ale něco společného přece jen má - neznají svá práva a neumějí je prosadit.

Co má člověk dělat, aby se mohl z dluhů dostat dřív, než dojde na exekuci?
Rozhodně je lepší se snažit s věřitelem domluvit na řešení, než dělat „mrtvého brouka“. Ne vždy mu to ale pomůže.

Proč ne?
Vzpomínám si na jednoho staršího klienta, který měl se svou manželkou několik úvěrů u jedné banky. Manželka mu zemřela a rodina měla náhle z příjmu 24 tisíc měsíčně pouhých 10 tisíc. Pán si správně spočítal, že mu zanedlouho dojdou finanční rezervy, a šel vše smírně řešit do banky. Ta však o jeho potížích ani o nějakém řešení nechtěla nic slyšet, dokonce mu jedna pracovnice vytkla, že s tím měl počítat. Pán tedy vyhledal mou pomoc a dnes úspěšně splácí své dluhy v oddlužení.

Splácí své dluhy v oddlužení… Co to znamená?
V oddlužení člověk musí zaplatit za 5 let alespoň 30 procent svého dluhu, zbytek je mu pak zpravidla soudem odpuštěn a může začít nový život. Není to ale zdaleka tak jednoduché, může se objevit celá řada komplikací.

Jakým způsobem mohou věřitelé vymáhat své peníze zpět?
Mohou posílat upomínky, navyšovat dluh o sankce a penále, upozorňovat telefonicky - to vše v souladu s podepsanou smlouvou. Mohou také využít služeb některé z vymáhacích agentur, případně závazek prodat novému majiteli. Co rozhodně věřitel ani vymahači nesmějí, i když se to často děje, je vyvěšování různých sdělení na domovní dveře, vyptávání se na dlužníka v práci, na místním úřadě či v sousedství. Nesmějí nikomu cizímu sdělit, že dlužník je pozadu se splátkami. Zkrátka nesmějí mu dělat ostudu.

Jak se člověk může bránit, když mu věřitel takovouto ostudu dělat začne?
Svým klientům radím, aby věřitele kontaktovali a požádali ho, aby s tím přestal, nebo ho upozornili, že na něj mohou podat trestní oznámení. Lidé této problematice často nerozumějí, takže nevědí, jak se mají bránit.

A co má dlužník dělat, když mu věřitel začne vyhrožovat exekucí?
Exekuční řízení může začít až tehdy, je-li vydán pravomocný exekuční titul - rozsudek, platební výměr, rozhodčí nález nebo notářský zápis. To je často až mnoho měsíců i let od poslední zaplacené splátky. V praxi ale často slyšíme, že věřitel vyhrožuje dlužníkovi exekucí již po jedné nebo dvou nezaplacených splátkách, což nelze. Je na každém z nás, co si necháme líbit, a co ne, a hlavně jestli známe svá práva. Slovo exekuce a slova odvozená smějí používat skutečně pouze pracovníci exekutorských úřadů.

Jak se může člověk exekuci bránit?
Legálně to lze pouze dvěma způsoby - buď exekuci zcela zaplatit se všemi požadovanými náklady, nebo zažádat o oddlužení. Bezchybně napsaný návrh na povolení oddlužení člověku zajistí zastavení narůstání jeho dluhů o úroky, sankce a penále a nemožnost provést exekuci jeho majetku.

Když už ale na exekuci dojde, na co je třeba si dát pozor? Jaké má exekutor pravomoci?
Exekuci provádí pověřený exekutorský úřad. Ten je schopen během několika málo hodin zmapovat všechen majetek dlužníka, který je veden v registrech, v katastru nemovitostí i u bank, penzijních fondů a podobně, a zahájí příslušná opatření k jeho zajištění. Pravomocí exekutora je například zablokování bankovního účtu, uvalení srážky na příjem dlužníka, případně jeho manželky či zajištění movitých věcí dlužníka.

Kalkulačka na Finance.idnes.cz

Když půjčka, tak bankovní. Podívejte se, za jakých podmínek lze nyní dostat úvěr u renomovaných bankovních subjektů. Už vás nikdo nenapálí.

Tvrdíte, že zadlužení lidé často neznají svá práva. To je to s finanční gramotností u nás opravdu tak špatné?
V naší zemi, kde je celá léta zanedbávaná finanční gramotnost, není nic snazšího, než se zadlužit, a to zejména u nebankovního sektoru. Taky proto může na našem trhu fungovat 50 tisíc nebankovních subjektů, nabízejících úvěry a půjčky. Naši klienti jdou napříč generacemi - od 22letých až po 70leté - to nejlépe ukazuje, jak vážná tato situace je.

Jak často se setkáváte s tím, že poskytovatel půjčky využil dlužníkovy neznalosti?
Neznalosti dlužníků zneužívá skoro každý. Je běžnou praxí, že exekutor zabaví něco dalšímu členovi rodiny dlužníka, a snaží se ho tak přimět k tomu, aby za něj alespoň část peněz zaplatil on. Problém bývá v dokazování, komu dotyčný předmět patří, a tak je exekutor často úspěšný, protože málokdo má po ruce všechny požadované doklady - ještě když mu za zády stojí exekutor
.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

Volby v Ústí nad Orlicí: politici se přou, jak má vypadat nová čtvrť

Dominantou čtvrti, která vznikne v areálu bývalé textilky Perla, má být vysoký...

Jak mají strany v Ústí nad Orlicí vymýšlet volební program, když vše zásadní je dopředu dané? Město totiž koupilo a...

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz