Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zadlužit se v naší zemi? Není nic snazšího, říká poradkyně pro exekuce

  14:39aktualizováno  14:39
Ztráta zaměstnání, nemoc či snížení příjmů. To vše může vést k tomu, že člověk náhle není schopný splácet své dluhy, obává se exekuce a situaci řeší tím, že si půjčí další peníze. Jen zlomek dlužníků ale zná svá práva a přesně toho poskytovatelé půjček často využívají.

Lenka Šimerdová radí lidem, jak se bránit nátlaku poskytovatelů půjček. | foto: Lenka Štěpánková

Některé praktiky poskytovatelů půjček však nejsou legální. Lidé se proto mohou obrátit na poradnu, která funguje v Pardubicích.

„Poskytovatelé půjček z nebankovního sektoru od žadatelů většinou nechtějí vědět ani to, jestli mají nějaký příjem. Když potom začnou mít problémy se splácením, poskytovatelé si mohou být jistí, že se tito lidé nebudou bránit pomocí drahých advokátů,“ říká dluhová poradkyně Lenka Šimerdová, která v pardubickém Café Apatyka pořádá besedy týkající se dluhů a exekucí.

Mají lidé, kteří se dostanou do finančních problémů nějakou společnou charakteristiku?
Může to potkat skoro každého, bez ohledu na vzdělání, věk nebo pohlaví. Většina klientů, kteří přijdou ke mně do kanceláře, ale něco společného přece jen má - neznají svá práva a neumějí je prosadit.

Co má člověk dělat, aby se mohl z dluhů dostat dřív, než dojde na exekuci?
Rozhodně je lepší se snažit s věřitelem domluvit na řešení, než dělat „mrtvého brouka“. Ne vždy mu to ale pomůže.

Proč ne?
Vzpomínám si na jednoho staršího klienta, který měl se svou manželkou několik úvěrů u jedné banky. Manželka mu zemřela a rodina měla náhle z příjmu 24 tisíc měsíčně pouhých 10 tisíc. Pán si správně spočítal, že mu zanedlouho dojdou finanční rezervy, a šel vše smírně řešit do banky. Ta však o jeho potížích ani o nějakém řešení nechtěla nic slyšet, dokonce mu jedna pracovnice vytkla, že s tím měl počítat. Pán tedy vyhledal mou pomoc a dnes úspěšně splácí své dluhy v oddlužení.

Splácí své dluhy v oddlužení… Co to znamená?
V oddlužení člověk musí zaplatit za 5 let alespoň 30 procent svého dluhu, zbytek je mu pak zpravidla soudem odpuštěn a může začít nový život. Není to ale zdaleka tak jednoduché, může se objevit celá řada komplikací.

Jakým způsobem mohou věřitelé vymáhat své peníze zpět?
Mohou posílat upomínky, navyšovat dluh o sankce a penále, upozorňovat telefonicky - to vše v souladu s podepsanou smlouvou. Mohou také využít služeb některé z vymáhacích agentur, případně závazek prodat novému majiteli. Co rozhodně věřitel ani vymahači nesmějí, i když se to často děje, je vyvěšování různých sdělení na domovní dveře, vyptávání se na dlužníka v práci, na místním úřadě či v sousedství. Nesmějí nikomu cizímu sdělit, že dlužník je pozadu se splátkami. Zkrátka nesmějí mu dělat ostudu.

Jak se člověk může bránit, když mu věřitel takovouto ostudu dělat začne?
Svým klientům radím, aby věřitele kontaktovali a požádali ho, aby s tím přestal, nebo ho upozornili, že na něj mohou podat trestní oznámení. Lidé této problematice často nerozumějí, takže nevědí, jak se mají bránit.

A co má dlužník dělat, když mu věřitel začne vyhrožovat exekucí?
Exekuční řízení může začít až tehdy, je-li vydán pravomocný exekuční titul - rozsudek, platební výměr, rozhodčí nález nebo notářský zápis. To je často až mnoho měsíců i let od poslední zaplacené splátky. V praxi ale často slyšíme, že věřitel vyhrožuje dlužníkovi exekucí již po jedné nebo dvou nezaplacených splátkách, což nelze. Je na každém z nás, co si necháme líbit, a co ne, a hlavně jestli známe svá práva. Slovo exekuce a slova odvozená smějí používat skutečně pouze pracovníci exekutorských úřadů.

Jak se může člověk exekuci bránit?
Legálně to lze pouze dvěma způsoby - buď exekuci zcela zaplatit se všemi požadovanými náklady, nebo zažádat o oddlužení. Bezchybně napsaný návrh na povolení oddlužení člověku zajistí zastavení narůstání jeho dluhů o úroky, sankce a penále a nemožnost provést exekuci jeho majetku.

Když už ale na exekuci dojde, na co je třeba si dát pozor? Jaké má exekutor pravomoci?
Exekuci provádí pověřený exekutorský úřad. Ten je schopen během několika málo hodin zmapovat všechen majetek dlužníka, který je veden v registrech, v katastru nemovitostí i u bank, penzijních fondů a podobně, a zahájí příslušná opatření k jeho zajištění. Pravomocí exekutora je například zablokování bankovního účtu, uvalení srážky na příjem dlužníka, případně jeho manželky či zajištění movitých věcí dlužníka.

Kalkulačka na Finance.idnes.cz

Když půjčka, tak bankovní. Podívejte se, za jakých podmínek lze nyní dostat úvěr u renomovaných bankovních subjektů. Už vás nikdo nenapálí.

Tvrdíte, že zadlužení lidé často neznají svá práva. To je to s finanční gramotností u nás opravdu tak špatné?
V naší zemi, kde je celá léta zanedbávaná finanční gramotnost, není nic snazšího, než se zadlužit, a to zejména u nebankovního sektoru. Taky proto může na našem trhu fungovat 50 tisíc nebankovních subjektů, nabízejících úvěry a půjčky. Naši klienti jdou napříč generacemi - od 22letých až po 70leté - to nejlépe ukazuje, jak vážná tato situace je.

Jak často se setkáváte s tím, že poskytovatel půjčky využil dlužníkovy neznalosti?
Neznalosti dlužníků zneužívá skoro každý. Je běžnou praxí, že exekutor zabaví něco dalšímu členovi rodiny dlužníka, a snaží se ho tak přimět k tomu, aby za něj alespoň část peněz zaplatil on. Problém bývá v dokazování, komu dotyčný předmět patří, a tak je exekutor často úspěšný, protože málokdo má po ruce všechny požadované doklady - ještě když mu za zády stojí exekutor
.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Kelti v našem filmu mohou působit drsněji, říkají tvůrci z archeoparku

Film Allar přibližuje život Keltů. Na snímku Václav Dušek v roli druida.

Zájemce o život Keltů bude lákat do Nasavrk na Chrudimsku nový film. Jednadvacetiminutový hraný snímek s názvem Allar...

Na Orlickoústecku bouraly dva kamiony, oba zcela zatarasily silnice

Nehoda kamionu mezi obcemi Podlesí a Mostek.

Během tří dnů se na Orlickoústecku staly dvě dopravní nehody, při nichž kamiony zcela zablokovaly silnice. Jedna se...

U pardubické arény vzniklo nové parkoviště pro návštěvníky akcí

Vjezdu na parkoviště u Tyršových sadů brání několik velkých kamenů. Řidiči tak...

Návštěvníci pardubické Tipsport areny řeší už roky jeden zásadní problém. Nemají kde zaparkovat před hokejem nebo...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA PLÁNOVÁNÍ VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz