Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do olympijského parku pochodovaly desítky tisíc lidí, zájem překvapil

  11:24aktualizováno  11:24
Olympijský park Pardubice odstartoval ve velkém stylu. V pátek večer přilákal do centra desetitisíce lidí, z nichž většina ale ze zahajovacího programu mnoho neviděla. Naopak víkendová nabídka parku měla úspěch.

Dvacet tisíc. Tolik lidí podle odhadu manažera projektu Pavla Stary dorazilo na páteční slavnostní zahájení Olympijského parku Pardubice. Skutečné číslo se sice může lišit, lidé byli stále v pohybu, každopádně však šlo o masivní záležitost, která je nepochybně v Pardubicích největší akcí za několik let. Další tisíce lidí pak navíc do parku dorazily o víkendu, kdy se rozjel olympijský program.

Už od začátku se však park potýkal s problémy. Zahájení bylo naplánované na symbolických 20.16 hodin, jenže odstartovalo až zhruba o čtvrt hodiny později. V průvodu, který od fontánky na třídě Míru zamířil k Zelené bráně, dále do Tyršových sadů a následně do parku Na Špici, byli hudebníci, tanečnice, vyvýšené divadelní scény a kolostroje. K nim se pak připojovali další lidé.

Fotogalerie

Někteří účastníci si stěžovali na to, že v průvodu nic nevidí. Kdo nešel na začátek, moc toho opravdu neviděl. Výhodu měli obyvatelé třídy Míru, kteří vše pozorovali z výšky.

„Jestli to někdo natočí seshora, podívám se na to doma na internetu. Zatím jsem nic neviděla,“ konstatovala Kateřina Danihelková z Chrudimi.

Lidé ve snaze vidět postávali na lavičkách. Občas se nad hlavami davu objevily stříbrné a červené třásně roztleskávaček, v polovině trasy se dívky vyhazovaly do výšky. Jejich akrobatické výskoky si lidé s nadšením natáčeli. Hudba se mezi domy tříštila a připomínala z dálky dunící techno.

„Přišla jsem se podívat na brazilské tanečnice a ony tu nejsou,“ řekla zklamaně Barbora Kněžourová. Mladá žena stála na špatném místě. Chyby připustili i organizátoři.

„Velmi nás taková účast překvapila, s tolika lidmi nikdo nepočítal. V tom množství lidí vše trochu zaniklo a mnohé nebylo vidět ani slyšet. Uvědomujeme si samozřejmě své chyby, ale věříme, že i tak si mnozí návštěvníci zahájení našeho olympijského parku užili,“ řekl Stara.

Porovnání Pardubic a Hradce bylo nevhodné

Navíc v jisté chvíli ani nevadilo, že řada lidí o část programu přišla - a to v okamžiku, kdy se průvod zastavil před Zelenou bránou, kde byl připraven výjev z Ria. Ten byl sice efektní, ale do toho od hlasatele zaznělo: „Pardubice mají moře, Hradec má Labe.“

Ve chvíli, kdy Český olympijský výbor prosazuje myšlenku národní pospolitosti a společného fandění českému týmu, bylo něco takového naprosto zbytečné.

Zajímavější byla zastávka v Tyršových sadech, kde po celém parku byli rozmístěni cirkusoví umělci. Jejich stanoviště byla osvětlena tak, že to byla působivá podívaná.

Další problém se vyskytl v okamžiku, kdy měl dav čítající několik tisíc lidí přejít po úzké lávce přes Chrudimku do parku Na Špici. Přestože řada návštěvníků uposlechla pokynů organizátorů a místo obešla Labskou ulicí a kolem Automatických mlýnů, lávka se ucpala. „Co se týče davu, já mám dost,“ nechali se slyšet někteří návštěvníci.

Olympijský park lidé o víkendu ocenili

Zatímco páteční otevření provázely rozpaky, sobota a neděle nabídla odlišný obrázek. Po oba dny přišlo do olympijského parku kolem dvaceti tisíc lidí, kteří ocenili, že si mohou vyzkoušet několik desítek disciplín. Nabídka je pestrá a až na výjimky se na jednotlivé disciplíny nestály fronty.

Sobotní den odstartovala rozcvička, od deseti hodin byl připraven náročnější program. V areálu bývalých jatek si zájemci mohli vyzkoušet, jak vypadá extrémní adrenalinový závod, kterého se zúčastnila také mistryně světa a Evropy ve Spartan Race Zuzana Kocumová.

Připraveny byly i dračí lodě, karate, vzpírání i řada dalších sportovních aktivit. V neděli bylo na letním stadionu připraveno ragby, s koloběžkami bylo možné vyjet na hrad Kunětická hora, konalo se i finále 4. kola Českého poháru v boulderingu.

Program parku potrvá do 21. srpna. Vedle Pardubic jsou olympijské parky v Česku i na dalších třech místech. Největší je na Lipně, další v Plzni a v Ostravě.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

VIDEO: Střety vojáků, výbuchy, střelba. Akce Cihelna bavila tisíce diváků

Největší vojenská akce v Pardubickém kraji Cihelna 2018

Teploty přesahující třicítku by měly spíše o víkendu hnát většinu národa k vodě. Přes 20 tisíc lidí však i v takovém...

Po pádu muže ze skály svědkyně využila mobilní aplikaci Záchranka

Zásah zdravotnické služby pod horou Studený na Orlickoústecku. Přivolala ji...

Pod svahem hory Studený na Orlickoústecku se turistka přesvědčila, jak se hodí mít ve svém mobilu aplikace Záchranka....

Proti okupantům lidé v Pardubickém kraji nasadili i krávy na letišti

Srpen 1968 v Litomyšli

O náladách po přepadení Československa 21. srpna 1968 se zachovala řada svědectví i v Pardubickém kraji. Lidová...

Najdete na iDNES.cz