Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Politici vyrazí na kole do Hradce, budou propagovat chybějící stezku

  10:14aktualizováno  10:14
Politici zvou širokou veřejnost na páteční výlet na kole z Pardubic do Hradce. Chtějí tak upozornit na neexistující cyklostezku mezi oběma městy, o které se mluví už několik let. Doufají, že k jízdě na kole tak dostanou víc lidí a přitáhnou tak pozornost. Tím by mohli stavbu lépe prosadit do rozpočtu.

Ilustrační foto | foto: Barbora Měchurová, iDNES.cz

"Když bude na kole jezdit více lidí, bude snazší do rozpočtů prosadit stavbu a úpravu cyklostezek," vysvětlila Eliška Vacková ze sdružení Město na kole, které se snaží zlepšit podmínky pro cyklisty ve městě.

Pátečním výletem do Vysoké nad Labem chtějí politici vyjádřit podporu stavbě cyklostezky mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Zástupci obou měst usilují o peníze na její výstavbu, například z dotací Státního fondu dopravní infrastruktury.

Pardubickým pojede naproti, rovněž na kole, hradecká skupina. Cestou se připojí také starostové z vesnic, jimiž má trasa cyklostezky vést. Vyjíždí se zítra v devět hodin ráno z Pernštýnského náměstí.

Primátorka zve na výlet i lidi

"Přislíbila jsem, že pokud nebudou padat trakaře, vezmu kolo a pojedu také. Hlavně je ale vítána cyklistická veřejnost, každý, kdo si přeje, aby ta cyklostezka vznikla," řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Účastníci jízdy pojedou po staré silnici směrem na Hradec Králové přes Ráby a Dříteč. "Máme to dál než hradečtí kolegové a trošku do kopečka, ale zase jsme město cyklistů. Doufám, že to nejen velkou účastí Hradečákům dokážeme," řekl se smíchem náměstek pardubické primátorky Martin Bílek, který se na obnově projektu podílí.

Nyní se Bílek zabývá aktuální úpravou projektové dokumentace na stezku "mechu a perníku", jak se jí nejčastěji přezdívá.

Během tříleté kampaně se město stane příznivější

Další pardubickou akcí, při které se bude jezdit na vlastní pohon, je soutěž Do práce na kole. Týmy kolegů, které se mohou v těchto dnech přihlašovat, budou jezdit do zaměstnání od prvního do jednadvacátého září na kole, a to co nejčastěji. Skupiny, jež využijí kolo alespoň ke dvěma třetinám cest do práce, se zařadí do losování o dovolenou podle vlastního výběru.

Soutěž Do práce na kole má za cíl zviditelnit cyklistiku, upozornit na to, že na kole lze cestovat levně, rychle a nezávisle a s minimálními nároky na parkovací prostor. Akce je součástí tříleté kampaně Central Meet Bike, která má podporu pardubického magistrátu a evropských rozvojových fondů.

"Zatím jsme vyhradili asi milion korun na drobnější úpravy. Tedy kupříkladu na vyznačení cyklopruhů nebo změnu cyklistických jednosměrek na obousměrné trasy," sdělil Vojtěch Jirsa, cyklokoordinátor projektu úzce spolupracující s magistrátem.

Autor:


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

Pardubická juniorka finišuje. Semifinále provázely emoce

Dalibor Svrčina

Velké vedro, velké emoce. Vítězné výkřiky, ale i slzy po prohraném duelu. Takový byl semifinálový den 91. ročníku...

Kapybara utekla chovateli, v noci ji na silnici srazilo nákladní auto

Kapybara z chovu na Vysokomýtsku nepřežila střet s nákladním vozidlem.

Řidič nákladního vozidla srazil v noci u Vysokého Mýta na Orlickoústecku kapybaru. Tento velký hlodavec pocházející z...

Najdete na iDNES.cz