Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oprava vázne, ale v opuštěném domě už politici utopili desítky milionů

  8:30aktualizováno  8:30
Měla to být podle krajských politiků unikátní stavba: jediný nízkoenergetický dům v zemi, který bude sloužit veřejnému sektoru. Místo moderního domova mládeže stojí ve Vysokém Mýtě prázdný dům, kam natekly desítky milionů ze státního rozpočtu. Zbytečně.

Rohový dům ve Vysokém Mýtě, jehož nákladná rekonstrukce se už před lety zastavila. | foto: David Půlpán, MAFRA

Vedení Pardubického kraje se už před dvanácti lety rozhodlo přestavět chátrající budovu domova mládeže ve Vysokém Mýtě za 115 milionů korun.

Stát na opravu domu poslal kraji kolem poloviny potřebné částky, ale stavba dodnes není dokončená. Dům v centru Vysokého Mýta naproti plaveckému bazénu je prázdný. Příběh vysokomýtské budovy připomíná nedokončený akvapark v Bublavě na Sokolovsku, na který poslanci poslali peníze přímo ze státního rozpočtu.

Bublavě hrozí kvůli nedokončené akci krach, zbytečně utracené peníze ve Vysokém Mýtě nikomu nechybí. Pardubický kraj budovu před časem převedl na město a to nyní přemýšlí, co s ní.

„Je to dům reprezentativní, velký a stále rozestavěný. Sdružují se tam lapkové, kradou měděné svody a my se to snažíme opravovat, stojí nás to peníze,“ uvedl starosta Vysokého Mýta František Jiraský.

V roce 2004 přišlo tehdy ještě pravicové vedení kraje s nápadem, že internát ve Vysokém Mýtě přestaví z poslaneckých dotací.

„Jako poslanec jsem dostal dopis od hejtmana Tomana, že je tu starý barák, ve kterém je potřeba udělat prostor pro domov mládeže, zda můžeme načíst účelovou dotaci,“ řekl Miloslav Soušek, který se později stal starostou ve Vysokém Mýtě.

Stavba se zastavila po volbách

Poslanci peníze na zahájení akce sehnali a kraj stavěl. Jenže v krajských volbách v roce 2008 ČSSD s přehledem porazila ODS a najednou nebyly peníze a vlastně ani chuť stavět.

„Stavba je ukázkou předražené a neuvážené investice minulého vedení kraje. Považuji ji za absolutní nesmysl,“ řekl po volbách tehdejší náměstek hejtmana Jan Tichý z ČSSD. Ten tvrdil, že chce rekonstrukci dokončit, ale levněji. Z toho však sešlo. I proto, že podle krajských radních další internát se 78 lůžky není kvůli klesajícímu počtu studentů třeba.

Budova má novou střechu, jsou připravené všechny sítě, nově opravené vnitřní stěny místností, je připravená i kotelna, chybí už „jen“ kotel. Z venku bývalá administrativní budova je ale omšelá, má stále stará okna a kromě střechy nic nenaznačuje, že by v ní stát utopil tak velké peníze.

Budova by mohla sloužit pro sousední výchovný ústav

Město zatím váhá, jak s ní naložit. Při nedávné návštěvě ministryně školství Kateřiny Valachové jí budovu starosta nabídl pro potřeby výchovného ústavu, který zatím ve Vysokém Mýtě sídlí v provizoriu nedalekého internátu.

„Naráží to ovšem na to, že ministerstvo školství by muselo dokončit opravu budovy, a to je řádově několik desítek milionů korun,“ uvedl František Jiraský. Druhou možností podle něj je přeměnit internát na dům se sociálními byty.

Bývalý starosta Vysokého Mýta Miloslav Soušek si myslí, že mnohem vhodnější by bylo zřídit v budově dům pro seniory. „Úplně nový domov pro seniory by stál řádově 160 až 180 milionů korun. Tuto budovu nám dal kraj bezúplatně a dostavba i s přispěním státu by přišla město poměrně levně. A je to na pěkném místě blízko bazénu,“ uvedl.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

VIDEO: U Svitav testovali nový vlak pro Británii. Jel až stošedesátkou

Ačkoli se nové vlaky testují ve Velimi, tato souprava se cvičně proháněla na...

Výjimečnou příležitost vidět na kolejích vlak, který bude sloužit cestujícím ve Velké Británii, měli minulý týden...

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Advantage Consulting, s.r.o.
DISPONENT LOGISTIKY – ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz