Likvidaci hřiště prý politici nechtějí. Nyní se diví, že ji schválili

  15:58aktualizováno  15:58
Pouhé dva hlasy v pardubickém zastupitelstvu rozhodly, že na městském pozemku za restaurací Myslivna na sídlišti Karlovina, kde bývalo oblíbené hřiště a zeleň, vyroste obytný dům a parkoviště.

Z bývalého hřiště je nyní parkoviště, brzy se tu bude stavět. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Když se na sídlišti, jako je pardubická Karlovina, likviduje zeleň a dětské hřiště na úkor činžáku a parkoviště, je to kontroverzní samo o sobě. Navíc okolnosti, za jakých oblíbená lanovka, prolézačky a restaurační zahrádka zmizely, jsou minimálně zvláštní. Politici totiž populisticky prohlašovali, že je to škoda a přitom konec hřiště sami odhlasovali.

O přeměně hřiště, zahrádky a trávníku na dům s obchody totiž rozhodla velmi těsná většina pouhých dvou pardubických zastupitelů. Právě ti loni na konci června hlasovali o pronájmu městského pozemku firmě Sponda, které patří Myslivecká restaurace.

K odhlasování záměru, který otevírá dveře ke stavbě, bylo potřeba dvacet hlasů. Nakonec ruku zvedlo 21 politiků, a to i přesto, že rada města byla proti pronájmu pozemku u Kulturního domu Hronovická a nedoporučila ani možný prodej parcely, na kterém bylo hřiště a stále na něm je pár vzrostlých stromů.

"V radě záměr neprošel. V zastupitelstvu ale každý hlasoval sám za sebe a těsně to prošlo. Radost z toho nemám. Chodím kolem Myslivny často a vůbec si tam činžák neumím představit. Navíc to hřiště i zahrádka byly velmi oblíbené, bylo to jedno z mála míst, kde se lidé na Karlovině mohli potkávat. Je to hodně nešťastné řešení,“ uvedla primátorka Štěpánka Fraňková, která se při hlasování zdržela.

Jako jediný byl proti zastupitel za ODS Petr Klimpl. A to i přesto, že všichni jeho další kolegové z modré strany byli pro likvidaci zátiší a stavbu domu se zhruba pětadvaceti byty.

"Tady se nehlasovalo podle stranické příslušnosti. Byl jsem proti hlavně kvůli parkování. To už je na Karlovině nyní hodně špatné a bytový dům tomu určitě nepomůže,“ uvedl Klimpl.

Stavbě pomohli i Pardubáci, kteří chtěli dětská hřiště stavět

Paradoxní a zároveň i smutné pro voliče sdružení Pardubáci je to, že o odstranění hřiště i restaurační zahrádky vlastně rozhodly tři hlasy politiků ze zmíněného uskupení.

A to i přesto, že Pardubáci postavili svou volební kampaň na pravém opaku. Na billboardech měli dítě a slogan, že budou dohlížet na to, aby vznikala nová hřiště.

Ovšem nakonec náměstek primátorky František Brendl i jeho kolegové zastupitelé Ondřej Hlaváč a Aleš Klose byli pro zastavění jednoho z mála zelených míst na panelovém sídlišti.

"V tomto bodě jsem dal na názor hlavního architekta, který proti záměru nic neměl. Také bylo řečeno, že se hřiště jednou na místo vrátí, byť bude trochu stranou,“ uvedl k tomu Ondřej Hlaváč.

Do ještě hloupějšího postavení se dostal náměstek primátorky Jiří Rozinek. Ten přímo na Karlovině bydlí a sám minulý týden MF DNES říkal, jak mu demontované hřiště chybí.

Kteří zastupitelé byli pro zrušení dětského hřiště

Tauber Jindřich ČSSD

Rozinek Jiří ČSSD

Chmelař Milan ČSSD

Vavřička Aleš ČSSD

Vavřina Vít SPP

Beneš Petr SPP

Erban Evžen SPP

Bílek Martin SPP

Koláček Michal SPP

Skalický Jiří SPP

Baťa Miroslav ODS

Franc Petr ODS

Karamazov Simeon ODS

Krejčíř Alexandr ODS

Srbek Jiří ODS

Brendl František Pardubáci

Hlaváč Ondřej Pardubáci

Klose Aleš Pardubáci

Rubeš Miroslav nezařazený

Němec Jan TOP 09

Slezák Libor TOP 09

"Chodil jsem tam často se svou ratolestí, oblíbená byla hlavně lanovka. Bylo to hodně navštěvované místo,“ uvedl náměstek za ČSSD, který také přiznal, že se ho na možnou stavbu ptají rozhořčení sousedé a známí.

Otázka je, co jim nyní bude Rozinek říkat. Stavba činžovního domu totiž dostala i jeho hlas.

"Nevím, co bych k tomu nyní řekl. Prostě se stalo,“ řekl zjevně zaskočený náměstek, který je momentálně na dovolené s rodinou na horách.

"Nebudu se ale nijak vymlouvat, prostě v danou chvíli jsem si řekl, že nemá cenu házet klacky pod nohy investorovi. Respektoval jsem jeho záměr, který podle zákonů ničemu neodporuje,“ dodal.

K záměru soukromého investora se vyjadřovala i radnice prvního městského obvodu. Ta plány dostala na stůl už poněkolikáté. Za bývalé starostky Hany Tomanové však vždy velmi rychle putovaly do koše.

"Ano s tímto plánem jsem se už setkala, ale vždy jsme byli proti. Naopak jsme celé místo za Myslivnou ohradili řetězem, aby tam nikdo nejezdil auty. Děti tam tak byly na hřišti v bezpečí. Nedávno jsem šla kolem a jen jsem se zhrozila, co se tam děje. Hřiště pryč, trávník rozoraný od aut, všude bahno. Hrůza, vůbec se mi to nelíbí,“ uvedla Tomanová, která je stále na malé radnici v centru zastupitelkou za ODS.

Plány na výstavbu domu s obchody a parkoviště prošly jen radou prvního městského obvodu. Ta na pronájmu a možném prodeji parcely (5 500 korun za metr čtvereční) o výměře 731 metrů čtverečních společnosti Sponda neviděla nic špatného.

A to i přesto, že nyní starosta obvodu Jaroslav Menšík není úplně spokojený se směrem přípravy projektu. "Dá se říct, že nás zástupci firmy uvedli v omyl a začínají chystat něco jiného, než bylo řečeno. Čekám na toto téma ještě schůzky a vyjasnění jejich záměrů,“ uvedl starosta Menšík.

Faktem ale zůstává, že městskou parcelu má v pronájmu soukromník, který nyní bude usilovat o její zastavění.

Nejčtenější

Bezdomovcům nedávejte ani korunu, vyzvou Svitavy veřejnost

Bezdomovci si budou muset na bydlení v novém „útulku“ vydělat

Bezdomovcům ve Svitavách začínají těžké časy. Město je hodlá hned několika způsoby vytlačit z centra. Nenechá je pít...

Kokainová aféra, zloba fandů. Salfický k pardubické krizi: Opory selhaly

Dušan Salfický

Jen co dokončí jeden telefonát, hned odpovídá na další. Kolem pardubického hokejového klubu je teď živo ve dne v noci....

Muž před servisem na Pardubicku vykládal auta, umačkala jej plošina

Muže museli hasiči z pod návěsu vyprostit pomocí hydraulického zařízení.

Zaměstnance spediční firmy na Pardubicku přimáčkla při vykládání aut plošina. Utrpěl vážná zranění, kterým podlehl....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

POHLED: Pardubické kiksy. Vyřeší krizi angažování kontroverzního Lubiny?

Ladislav Lubina na úterním tréninku Pardubic.

Sotva se ta zpráva objevila na internetu, začali ji v diskusních fórech ostře kritizovat vlastní fanoušci: „A to jsme...

Další z rubriky

Felixové Slováčci rozehrají v pardubické aréně filharmoniky i Beksu

Společnou akci Hrajeme spolu za Pardubice komorní filharmonici a basketbalový...

Spojení hudby s vrcholovým sportem se v pardubické aréně stalo již tradicí. V sobotním programu na koncert Komorní...

Obě tepelné elektrárny potřebujeme nejméně 25 let, řekli krajští radní

Elektrárna v Opatovicích nad Labem patří Danielovi Křetínskému.

Tak dlouho aktivisté Greenpeace chtěli od vedení Pardubického kraje slyšet, zda podporuje do budoucna provoz tepelných...

Za rok a půl by z pardubické třídy Míru mohla být výhradně pěší zóna

Z třídy Míru možná zmizí trolejbusy.

Opravená třída Míru začala sloužit lidem v Pardubicích prvního dubna 2015. Na stavbu výrazně přispěla Evropská unie,...

Najdete na iDNES.cz