Likvidaci hřiště prý politici nechtějí. Nyní se diví, že ji schválili

  15:58aktualizováno  15:58
Pouhé dva hlasy v pardubickém zastupitelstvu rozhodly, že na městském pozemku za restaurací Myslivna na sídlišti Karlovina, kde bývalo oblíbené hřiště a zeleň, vyroste obytný dům a parkoviště.

Z bývalého hřiště je nyní parkoviště, brzy se tu bude stavět. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Když se na sídlišti, jako je pardubická Karlovina, likviduje zeleň a dětské hřiště na úkor činžáku a parkoviště, je to kontroverzní samo o sobě. Navíc okolnosti, za jakých oblíbená lanovka, prolézačky a restaurační zahrádka zmizely, jsou minimálně zvláštní. Politici totiž populisticky prohlašovali, že je to škoda a přitom konec hřiště sami odhlasovali.

O přeměně hřiště, zahrádky a trávníku na dům s obchody totiž rozhodla velmi těsná většina pouhých dvou pardubických zastupitelů. Právě ti loni na konci června hlasovali o pronájmu městského pozemku firmě Sponda, které patří Myslivecká restaurace.

K odhlasování záměru, který otevírá dveře ke stavbě, bylo potřeba dvacet hlasů. Nakonec ruku zvedlo 21 politiků, a to i přesto, že rada města byla proti pronájmu pozemku u Kulturního domu Hronovická a nedoporučila ani možný prodej parcely, na kterém bylo hřiště a stále na něm je pár vzrostlých stromů.

"V radě záměr neprošel. V zastupitelstvu ale každý hlasoval sám za sebe a těsně to prošlo. Radost z toho nemám. Chodím kolem Myslivny často a vůbec si tam činžák neumím představit. Navíc to hřiště i zahrádka byly velmi oblíbené, bylo to jedno z mála míst, kde se lidé na Karlovině mohli potkávat. Je to hodně nešťastné řešení,“ uvedla primátorka Štěpánka Fraňková, která se při hlasování zdržela.

Jako jediný byl proti zastupitel za ODS Petr Klimpl. A to i přesto, že všichni jeho další kolegové z modré strany byli pro likvidaci zátiší a stavbu domu se zhruba pětadvaceti byty.

"Tady se nehlasovalo podle stranické příslušnosti. Byl jsem proti hlavně kvůli parkování. To už je na Karlovině nyní hodně špatné a bytový dům tomu určitě nepomůže,“ uvedl Klimpl.

Stavbě pomohli i Pardubáci, kteří chtěli dětská hřiště stavět

Paradoxní a zároveň i smutné pro voliče sdružení Pardubáci je to, že o odstranění hřiště i restaurační zahrádky vlastně rozhodly tři hlasy politiků ze zmíněného uskupení.

A to i přesto, že Pardubáci postavili svou volební kampaň na pravém opaku. Na billboardech měli dítě a slogan, že budou dohlížet na to, aby vznikala nová hřiště.

Ovšem nakonec náměstek primátorky František Brendl i jeho kolegové zastupitelé Ondřej Hlaváč a Aleš Klose byli pro zastavění jednoho z mála zelených míst na panelovém sídlišti.

"V tomto bodě jsem dal na názor hlavního architekta, který proti záměru nic neměl. Také bylo řečeno, že se hřiště jednou na místo vrátí, byť bude trochu stranou,“ uvedl k tomu Ondřej Hlaváč.

Do ještě hloupějšího postavení se dostal náměstek primátorky Jiří Rozinek. Ten přímo na Karlovině bydlí a sám minulý týden MF DNES říkal, jak mu demontované hřiště chybí.

Kteří zastupitelé byli pro zrušení dětského hřiště

Tauber Jindřich ČSSD

Rozinek Jiří ČSSD

Chmelař Milan ČSSD

Vavřička Aleš ČSSD

Vavřina Vít SPP

Beneš Petr SPP

Erban Evžen SPP

Bílek Martin SPP

Koláček Michal SPP

Skalický Jiří SPP

Baťa Miroslav ODS

Franc Petr ODS

Karamazov Simeon ODS

Krejčíř Alexandr ODS

Srbek Jiří ODS

Brendl František Pardubáci

Hlaváč Ondřej Pardubáci

Klose Aleš Pardubáci

Rubeš Miroslav nezařazený

Němec Jan TOP 09

Slezák Libor TOP 09

"Chodil jsem tam často se svou ratolestí, oblíbená byla hlavně lanovka. Bylo to hodně navštěvované místo,“ uvedl náměstek za ČSSD, který také přiznal, že se ho na možnou stavbu ptají rozhořčení sousedé a známí.

Otázka je, co jim nyní bude Rozinek říkat. Stavba činžovního domu totiž dostala i jeho hlas.

"Nevím, co bych k tomu nyní řekl. Prostě se stalo,“ řekl zjevně zaskočený náměstek, který je momentálně na dovolené s rodinou na horách.

"Nebudu se ale nijak vymlouvat, prostě v danou chvíli jsem si řekl, že nemá cenu házet klacky pod nohy investorovi. Respektoval jsem jeho záměr, který podle zákonů ničemu neodporuje,“ dodal.

K záměru soukromého investora se vyjadřovala i radnice prvního městského obvodu. Ta plány dostala na stůl už poněkolikáté. Za bývalé starostky Hany Tomanové však vždy velmi rychle putovaly do koše.

"Ano s tímto plánem jsem se už setkala, ale vždy jsme byli proti. Naopak jsme celé místo za Myslivnou ohradili řetězem, aby tam nikdo nejezdil auty. Děti tam tak byly na hřišti v bezpečí. Nedávno jsem šla kolem a jen jsem se zhrozila, co se tam děje. Hřiště pryč, trávník rozoraný od aut, všude bahno. Hrůza, vůbec se mi to nelíbí,“ uvedla Tomanová, která je stále na malé radnici v centru zastupitelkou za ODS.

Plány na výstavbu domu s obchody a parkoviště prošly jen radou prvního městského obvodu. Ta na pronájmu a možném prodeji parcely (5 500 korun za metr čtvereční) o výměře 731 metrů čtverečních společnosti Sponda neviděla nic špatného.

A to i přesto, že nyní starosta obvodu Jaroslav Menšík není úplně spokojený se směrem přípravy projektu. "Dá se říct, že nás zástupci firmy uvedli v omyl a začínají chystat něco jiného, než bylo řečeno. Čekám na toto téma ještě schůzky a vyjasnění jejich záměrů,“ uvedl starosta Menšík.

Faktem ale zůstává, že městskou parcelu má v pronájmu soukromník, který nyní bude usilovat o její zastavění.

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu v Pardubickém kraji vyhrál v obvodu č.50 - Svitavy: Michal Kortyš a v obvodu č.44 - Chrudim (který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina): Jan Tecl.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Respektujeme zákon, ohradila se firma Orling vůči trenérce Růžičkové

Doma v Pohoří ̈.Na statku poblíž Jílového u Prahy pečuje trenérka Martina...

Patnáct let měla firma Orling své dostihové koně v trenérské péči u Martiny Růžičkové ve stájích v Pohoří. Předloni s...

Je čtvrt hodiny po dvanácté, říká hospodář o hrozící zkáze borových lesů

Lesní odborník Aleš Erber ze sdružení Pro Silva Bohemica prosazující šetrné...

Pás borových lesů se táhne od Hradce Králové až po Choceň. Vedle Železných hor a Králického Sněžníku je to největší...

Další z rubriky

VIDEO: Strčit hlavu do 150 °C. Hasiči trénují v ohňovém polygonu

Kontejner na návěsu kamionu Fire Dragon 7000  ve Vysokém Mýtě dokáže simulovat...

Více než stovka hasičů si do pondělí vyzkouší ve vysokomýtském areálu ohňový polygon. Cvičí hašení, taktiku vstupu do...

VIDEO: Policisté honili zdrogovaného řidiče, museli za ním až do řeky

Policisté pronásledovali zdrogovaného řidiče.

Policisté na Chrudimsku v pondělí večer pronásledovali ujíždějícího řidiče a na konci honičky se ještě namočili v...

Zaplaťte za reklamu, píší podvodníci lékařům. Někteří peníze raději poslali

Ilustrační snímek

Policie pátrá po neznámých podvodnících, kteří obesílají firmy, podnikatele a zejména lékaře výhrůžnými e-maily a...

Najdete na iDNES.cz