Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Adresa Pardubice, ale bydlí jinde. Zastupitelé odmítají klamání voličů

  14:13aktualizováno  14:13
Každý zastupitel obce by v ní měl také bydlet. To není jen znění zákona, ale hlavně zájem voličů. V Pardubicích to však pravidlem není. Tři zastupitelé za ČSSD žijí ve skutečnosti až za hranicemi města. Trvalé bydliště mají sice nahlášené v Pardubicích, to však využívají minimálně nebo vůbec.

Lékař Vítězslav Novohradský | foto: Michal Klíma, MAFRA

„Toho tady vůbec nenajdete, bydlí v Bohdanči,“ dozví se volič, který by chtěl navštívit zastupitele za ČSSD Aleše Vavřičku na jeho trvalém bydlišti na sídlišti Dubina. Stejnou větu slyšel reportér MF DNES od Vavřičkovy matky na jeho údajné trvalé adrese.

A podobně pochodil i v Rosicích, kam si Vavřička nechává posílat magistrátní poštu. „Bydlí v Bohdanči, tady je jen firma,“ uvedl jeden z pracovníků Vavřičkovy firmy Geoobchod. Anebo obráceně. Řadový domek v Srnojedech, na zvonku jméno zastupitele a ředitele záchranky Pavla Svobody. „Ano bydlí tady, jestli není doma, tak ho určitě později zastihnete,“ uvedl jeden ze sousedů.

Svoboda má přitom trvalé bydliště nahlášené v bytě u svého stranického kolegy Vítězslava Novohradského na sídlišti Dubina. Ač v bytě bydlí oficiálně spolu, ani zastupitel a radní Novohradský tento byt neobývá, má domek ve Vesce.

Zmínění zastupitelé však odmítají, že by se jednalo o účelová trvalá bydliště, aby mohli kandidovat na pardubickou radnici.

„Žil jsme na té adrese přes čtyřicet let, až před rokem jsme se přestěhoval do Bohdanče. V Pardubicích pracuji, takže na tom nic účelového nevidím,“ uvedl Aleš Vavřička.

Jenomže Vavřička pracuje v Rosicích a je zároveň i zastupitelem na Dubině. Společného s tímto obvodem má však už jen bývalé bydliště a v městské části už nežije ani nepracuje. Šéf záchranky Pavel Svoboda argumentuje tím, že většinu času tráví v nemocnici.

„Co je to bydlení? Já jsem v nemocnici nebo na záchrance tři sta hodin měsíčně. A u kolegy Novohradského jsem byl nahlášený už před volbami,“ uvedl Svoboda s tím, že uvedený byt skutečně někdy využívá.

Na zvonku ani na schránce přitom nemá ani své jméno, poštu si nechává posílat přímo na záchranku. „Bydlím v České republice legálně, denně pracuji v Pardubicích a pro obyvatele Pardubicka už 26 let. Kde a s kým složím na noc svoji unavenou hlavu, do toho nikomu nic není,“ komentoval svoje bydliště Vítězslav Novohradský.

Podle opozičního politika jde o podvod na voličích

Podle opozičního zastupitele a bývalého náměstka předchozí primátorky Štěpánky Fraňkové Františka Brendla je to však podivný přístup. „Nechápu to, chtějí tady dělat zastupitele nebo radní, a nechtějí tu bydlet. Já třeba pracuji daleko více v Praze než v Pardubicích a znamená to, že tam mohu kandidovat? Podle mě je to podvod na voliče,“ uvedl Brendl.

Ústavní soud na podobné téma vydal usnesení už v roce 2011. Tehdy ústavní soudci řešili případ kandidáta jedné z volebních stran a nájemce bytu v Karlově Studánce, který umožňoval politikům fiktivní trvalé bydliště.

Podle soudců je třeba brát na zřetel, do jaké míry se jedná o účelové trvalé bydliště a zda kandidát ve společnosti obce skutečně působí.

„Je třeba pečlivě zkoumat, zda přihlášení nebylo účelovým jednáním, obcházením volebního zákona. Právo na trvalý pobyt není důvod upřednostnit před právem občanů, aby se na jeho samosprávě podíleli pouze ti, kdo do tohoto společenství skutečně patří,“ konstatovali ústavní soudci.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!
Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!

To, že je kojení přínosné pro dítě i pro matku, a to jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska, je všeobecně známé. Kojení dětí je proto doporučováno až do šesti měsíců jejich věku. Bohužel však méně něž 17 % žen ve Velké Británii dokáže po celou tuto dobu pouze kojit, aniž by muselo dítě přikrmovat. A právě v těchto situacích je nutné najít adekvátní alternativu.

Najdete na iDNES.cz