Detail jednoho z poškozených hasičských vozů po sérii detonací v Poličských strojírnách.

Detail jednoho z poškozených hasičských vozů po sérii detonací v Poličských strojírnách. | foto: Radek Latislav, 5plus2.cz

Špatné informace mohly zabíjet, tvrdí vedení hasičů v trestním oznámení

  • 2
Generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslav Ryba podal trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s únorovým výbuchem v Poličských strojírnách. Důvodem je poskytnutí nesprávných informací při výbuchu a požáru, popřípadě jejich neposkytnutí.

„Trestní oznámení nepodal generální ředitel proti firmě, ale proti neznámému pachateli. A to proto, že jednotka hasičů po příjezdu do areálu nedostala informaci o tom, co je tam uskladněno. Byla tam poslána, aniž by hasiči měli k dispozici dokumentaci, kterou měli dostat podle zákona o požární ochraně. A navíc kdyby přijeli k dalším detonacím jen o chvilku dříve, tak by je nepřežili,“ uvedla mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Z těchto důvodů vedení HZS podalo oznámení, které nasvědčuje, že mohl být spáchán trestný čin obecného ohrožení, protože nesprávným informováním zasahujících hasičů byl ohroženo jejich zdraví a jejich život.

Další detonace navíc poškodily majetek v podobě dvou vozů profesionálních hasičů. Podobně byl poškozen i jeden vůz dobrovolných hasičů a jedna sanitka. Škoda na vozidlech dosáhla několika milionů korun (psali jsme o tom zde).

10. března 2017

Hasiči a záchranáři měli tehdy štěstí v tom, že se nemohli několik minut dostat přes vrátnici, protože ostraha o požáru nevěděla a nechtěla je dovnitř pustit. Patrně jim to zachránilo život. Navíc nevěděli o tom, že v hořící hale byly výbušniny. Měli za to, že jedou hasit hořící líh.

Vedení Poličských strojíren od počátku tvrdí, že postupovalo podle havarijního plánu, který byl spuštěn po události.

„Podrobnosti k průběhu samotného zásahu se vyšetřují. Vše ostatní je v tuto chvíli čistá spekulace,“ řekl ředitel Poličských strojíren Petr Němec.

Ve strojírnách vybuchla trhavina TNT, která byla součástí munice. Stalo se to při lisování takzvaných počinových náloží, výbuch a následný požár způsobil další exploze uskladněného materiálu.

Radní odsouhlasili odškodnění pro hasiče

Policie nadále prověřuje všechny okolnosti výbuchu. „Zadané znalecké posudky by měly zodpovědět, co bylo příčinou vzniku havárie, poté se bude policie zabývat možnou trestní odpovědností konkrétních osob. V současné době se k tomu nelze vyjádřit,“ řekla v úterý mluvčí svitavské policie Hana Kaizarová, podle níž zatím policie nemá znaleckou zprávu od báňského úřadu.

Po výbuchu a následném požáru 23. února v areálu Poličských strojíren zdravotníci ošetřili tři těžká, sedm středně těžkých a deset lehkých zranění. Kromě pracovníků společnosti bylo zraněno také sedm zasahujících hasičů.

Radní Pardubického kraje se proto rozhodli finančním odškodněním ve výši deset tisíc korun připojit k odškodnění ze strany města Polička.

„Jedná se spíše o symbolické odškodné, které rozhodně nemůže nahradit hasičům a jejich rodinám strach bezprostředně po utrpěném zranění,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Podle něj by měla být obnovena podniková hasičská jednotka v Poličských strojírnách.

„Osobně jsem přesvědčen, že při podobných situacích je tato jednotka k nezaplacení, protože je s areálem dokonale seznámena a zná každý jeho kout. V případě profesionálních hasičů z Poličky je situace o poznání složitější, jelikož mají na starosti daleko větší území a není možné, aby znali necelých 300 hektarů areálu. Určitě budeme chtít i nadále o vytvoření této jednotky debatovat a případně její vznik také iniciovat,“ řekl hejtman Netolický.

Při jeho nedávné návštěvě areálu ho seznámili zástupci Poličských strojíren s opatřeními učiněnými po havárii.

„Byla provedena pyrotechnická prohlídka areálu, mimořádné proškolení zaměstnanců a požárních hlídek a v současné době je prováděna revize požární poplachové směrnice a systému ostrahy areálu. Postupně bude také přecházeno na vyšší úroveň automatizace poplachových systémů, které jsou nad rámec stanovených norem,“ řekl ředitel společnosti Petr Němec.

Firma také připravuje plán cvičení a simulací havárií pro zaměstnance včetně interní komunikace, evakuace a poskytování první pomoci. Každý měsíc bude na jednotlivých pracovištích nacvičovat bezprostřední reakce a postup v případě havárie.