Ředitel firmy Ravensburger Marcel Hlouš

Ředitel firmy Ravensburger Marcel Hlouš | foto: Michal Klíma, MAFRA

Cestu do světa začínají 3D Eiffelovka i placatá puzzle v Poličce

  • 0
Pokud si uděláte čas a trpělivě se pustíte do sestavování puzzle Eiffelovy věže, Tower Bridge, věže v italské Pise či mrakodrapu Empire State Building, pak budete mít s velkou pravděpodobností co do činění s výrobkem poličské pobočky firmy Ravensburger Karton.

Poličský závod na výrobu puzzle a dalších hraček Ravensburger Karton si připomíná jubileum 15 let od chvíle, kdy se stal součástí německé skupiny Ravensburger Spieleverlag.

"Za uplynulých patnáct let jsme se dostali z 80 na 600 zaměstnanců a ze 70 milionů korun ročních tržeb na 1,5 miliardy," konstatoval jednatel společnosti Marcel Hlouš, který má velký podíl na zrodu dnešního hračkářského giganta v Poličce.

Jak často skládáte puzzle?
V hračkářské výrobě působím už 27 let a mám čtyři dcery, které když byly malé, jako první testovaly naše výrobky, zkoušely je skládat a říkaly svůj názor. Teď už začínám na testování výrobků používat vnoučata. Názor dětí je velmi důležitý, mohou mít zcela jiný názor než dospělí. V Německu máme workshopy, kde pořádáme závody ve skládání puzzlí - někdy skládáme naše výrobky, někdy i konkurenční, abychom viděli, v čem jsme lepší, případně i horší.

Jaká velikost puzzle je nejoblíbenější?
Zhotovujeme je od počtu dvaceti dílků, populární jsou třeba tři obrázky se 49 dílky, ale nejvíc se prodávají puzzle se zhruba pěti sty až tisícovkou dílků. Ale nabízíme i puzzle s 18 tisíci dílky, které po sestavení vytvoří obraz téměř o velikosti třikrát dva metry.

Ravensburger Karton Polička

Závod byl v roce 1998 postavený na zelené louce, od té doby se pětkrát rozšiřoval. Dárkem k 15letému výročí jsou nové výrobní a skladové haly o velikosti šest tisíc metrů čtverečných s nejmodernějšími technologiemi. V posledním roce zde 600 zaměstnanců vytvořilo tržby přibližně 1,5 miliardy korun. Hlavním výrobním artiklem firmy je výroba puzzle a dalších společenských her. Marcel Hlouš se stal ředitelem závodu Tofa Games a Puzzles Polička v roce 1996, poté co se oddělil od Tofy Semily. V té době už spolupracoval s německou skupinou Ravensburger Spieleverlag, která firmu koupila. Nyní je Ravensburger Karton Polička hlavním výrobním závodem celé skupiny. Marcel Hlouš je ženatý, má čtyři dcery a pět vnoučat.

Dá se vymyslet v tomto oboru něco nového?
Dá. Například před několika lety jsme přešli na puzzle 3D, už nejsou jen placaté, ale i prostorové. Vlastně se tím už blížíme stavebnicím. Děti a dospělí si mohou postavit Eiffelovku, Bridge Tower, Braniborskou bránu, nyní třeba testujeme Tádž Mahál. Tyto výrobky z umělé hmoty potřebují úplně jinou technologii než klasické puzzle.

Ravensburger je takřka synonymum pro puzzle. Co děláte ještě jiného?
Celkem jsou to tři a půl tisíce různých druhů výrobků, kromě puzzle je to velmi bohatý sortiment klasických společenských her, od nejjednodušších cestovních her, jako jsou šachy či Člověče nezlob se, až po náročné hry typu Tip Toy, kde je elektronická tužka. Teď jdeme hodně do elektronicky sofistikovaných her. Třetím oborem jsou pak kreativní hračky, mandaly, tedy šablonky, do nichž si děti mohou vymalovávat různé obrázky zvířat a jiné motivy. Třeba do Francie vyrábíme vánoční hru, při níž si člověk může odlít a ozdobit svíčku, anebo vyrábíme hru s tkalcovským stavem, s níž si dítě může udělat z korálků náramek.

Kolik hraček vyrobíte?
Ve špičce od nás odjíždí 10 kamionů a každý veze přes 70 palet. Nejčastěji míří do logistických skladů v Německu, Anglii a v USA, protože vyrábíme pro celý svět. A nejen pod značkou Ravensburger. Jen v tomto poličském závodě každý rok uděláme 30 milionů krabiček. Puzzle tvoří asi 20 procent tržeb.

Které vaše hry jsou nejpopulárnější?
Z klasických jsou osvědčené šachy, Člověče nezlob, labyrint, Scotland Yard a jiné názvy, které Čechům nic neřeknou. Poslední tři roky je úspěšná hra Tip Toy či soustava Memory ve stylu pexesa. Naše hračka by měla dítě zabavit, ale trochu mu také něco dát - manuální zručnost nebo poučení.

Jaký je váš podíl na výrobě ve srovnání s mateřskou firmou v Německu?
První náš úkol byl dělat malé zakázky pro východní Evropu. Tehdy jsme pro celou společnost dělali půl procenta z celého objemu zakázek. Ale protože jsme dokázali přesvědčit naše majitele, že to umíme, tak k nám postupně začal přesouvat výrobu z Anglie, Francie i Německa. Takže po 15 letech jsme pro celou skupinu rozhodující závod, který vyrábí 75 procent výroby celé skupiny. V Německu zůstala jen výroba velkého puzzle nad 1 000 dílků a tiskárna, jinak se všechno dělá tady. V Německu je i oddělení vývoje, na něm se podílíme hlavně po stránce technologické.

Je Čína velkým konkurentem?
Třeba trojrozměrné puzzle firma dřív nakupovala v Číně, kde se dělalo velmi manuálním způsobem. Abychom je mohli vyrábět v lepší kvalitě při nižších nákladech, šli jsem do automatizace, která je naší obranou proti asijským výrobcům. Díky ní se některé výrobky už přesouvají z Číny do Čech.

Jak jubileum firmy v polovině června oslavíte?
Chceme slavnostně otevřít prostory, které už fungují. Zaměstnanci si budou moci pozvat své rodinné příslušníky, aby viděli, v jakých podmínkách pracují. Chceme jim ukázat nové haly, moderní vysoký sklad pro 10 tisíc paletových míst a lisovnu s robotizovanými pracovišti, jejichž obsluha musí být vysoce kvalifikovaná. Zveme i politiky, aby nejezdili jen do automobilek a viděli, že se na všechno nemusíme koukat jenom pesimisticky, že jsou i závody, které jdou nahoru. Hračkářského průmyslu v České republice by si měli vážit, úspěšní nejsme jen my, ale i Lego v Kladně, Play mobil v Chebu a další čeští výrobci.

Před několika lety jste mi řekl, že vaším krédem je mít vždy v šuplíku další projekt, který postrčí firmu dál. Což jste poté doložil i činy. Co chystáte teď?
Chystají se nové projekty, v každém případě budeme rozvíjet výrobu hraček z umělé hmoty. V oblasti vstřikování umělé hmoty chceme naše přebytečné kapacity nabídnout také cizím firmám. Zatím však máme kapacity naplněny, protože vyrábíme nonstop a jen tak tak zakázky stíháme,ale už v tomto roce chceme nakoupit další vstřikovací lisy. A stále musíme mít možnost přistavět nové výrobní haly. Lepší je kupovat pozemky v době, kdy je ještě nepotřebujete, protože když je potřebujete, tak to je většinou už pozdě.

Ovlivňuje vás to, že vyrábíte hračky pro děti?
Pravděpodobně ano. I na naše pracovníky má pozitivní vliv, když vidí i při jednoduché práci krásné obrázky. Polička byla dřív známá výrobou munice, já bych chtěl, aby byla známá tím, že se v ní vyrábějí pěkné hračky. Na firmě Ravensburger Spieleverlag se mi líbila jedna věc - všechny její výrobky rozvíjejí pozitivní vlastnosti. V katalogu nenajdete jedinou násilnou scénu, kde by se válčilo, střílelo a zabíjelo, vychovávalo k násilnickým sklonům. Za to si naše majitele vážím - že chtějí rozdávat dětem radost a pozitivní naladění. A to se přenáší i na dospělé.