Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výzkumníci označili Poličku za nejpřívětivější město pro podnikatele

  12:21aktualizováno  12:21
Mnoho velkých zaměstnavatelů, nízké ceny bytů, podpora veřejné dopravy a slušný objem získaných dotací z EU. To jsou hlavní důvody, proč se podnikatelsky nejpřívětivějším místem pardubického regionu stala Polička. Ukázal to výzkum Město pro byznys zpracovaný agenturou Datank.

Polička | foto: iDNES.cz

Ta již sedmým rokem hodnotí 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí hlavního města České republiky.

„Velkým investorům musíme vycházet vstříc, protože dnes si velcí investoři podmínky diktují. Když jim nenabídneme požadované podmínky, odejdou jinam. V současné době u nás staví další velký investor, který přinese do obce dalších 150 pracovních míst,“ řekl starosta Poličky Jaroslav Martinů.

Naopak na posledním místě je mezi 15 zkoumanými městy z Pardubického kraje dosti překvapivě Česká Třebová.

„Zaostává hlavně v objektivních podmínkách pro podnikání. V podílu podnikatelů je předposlední a počet ekonomických subjektů roste také spíše pomaleji ve srovnání s ostatními městy. Česká Třebová má znečištěné ovzduší a v rámci kraje spíše vyšší ceny stavebních pozemků a bytů. Nezaměstnanost patří v rámci kraje také k těm vyšším,“ uvedla mluvčí agentury Kristína Dobešová.

„Nevím jak na tyto výsledky agentura přišla, nikdo se nás na nic neptal. Už před pár lety jsem se zařekl, že se tímto průzkumem nebudeme zabývat. Informace o znečištěném ovzduší jsou totálním nesmyslem, ceny stavebních pozemků patří k nejnižším v kraji, přicházejí k nám větší zaměstnavatelé a není to jen Metrans. Vyšší nezaměstnanost ve městě a blízkém okolí pak způsobuje tisícovka Romů, s tím se nic nenadělá,“ reagoval českotřebovský Jaroslav Zedník.

Polička se úplně zbavila dluhů

Podobně s rezervou bere tento výzkum řada radnic, zvláště když se kritéria mění, což způsobuje každoroční skoky nahoru či propady v pořadí měst. Jestliže se například v roce 2012 stala podnikatelsky nejpřívětivějším městem celé České republiky Přelouč, pak letos se umístila v kraji na desátém místě.

Metodika hodnocení Datanku je založena na vyhodnocení 17 kritérií z oblasti podnikatelského prostředí a 17 z oblasti přístupu veřejné správy.

Polička je například druhá v podpoře veřejné dopravy, v nákladech na dluhovou službu třetí. Městu se postupně, v průběhu několika let, podařilo úplně zbavit dluhů.

„Opatrně utrácíme a to jenom ty peníze, které máme. Před dvanácti lety mělo město dluh 105 milionů. Dnes nedluží ani korunu,“ řekl Jaroslav Martinů. Polička je na druhém místě v kraji v získávání prostředků z fondů Evropské unie na jednoho obyvatele. Podobně jako Českou Třebovou však Poličku trápí úbytek obyvatel.

Hlinsko na druhé příčce má druhý nejvyšší podíl podnikatelů v kraji a ti mohou těžit z nejnižší ceny bytů a čtvrté nejnižší ceny stavebních pozemků v kraji. Třetí Pardubice mají jako velké město nejvyšší podíl firem a leží v blízkosti dálnice. K dobrému výsledku městu pomohlo především hospodaření radnice. Rychlost, vstřícnost a kvalita odpovědi vynesla pardubickému živnostenskému úřadu první místo v testu elektronické komunikace. Radnice nastavila nízké poplatky rekreační, z ubytovací kapacity a ze vstupného.

Cílem výzkumu je vytvořit diskusní platformu na téma podpory malého a středního podnikání a poskytnout zpětnou vazbu radnicím.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

VIDEO: Střety vojáků, výbuchy, střelba. Akce Cihelna bavila tisíce diváků

Největší vojenská akce v Pardubickém kraji Cihelna 2018

Teploty přesahující třicítku by měly spíše o víkendu hnát většinu národa k vodě. Přes 20 tisíc lidí však i v takovém...

Zájemci o zakázku na stavbu psychiatrie se možná domluvili. Tendr se ruší

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje zruší výběrové řízení na stavbu nového pavilonu psychiatrie v...

Proti okupantům lidé v Pardubickém kraji nasadili i krávy na letišti

Srpen 1968 v Litomyšli

O náladách po přepadení Československa 21. srpna 1968 se zachovala řada svědectví i v Pardubickém kraji. Lidová...

Najdete na iDNES.cz