Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Policie vybavila speciální vůz, kamery najdou chuligány i bloudící

  13:35aktualizováno  13:35
Detailní záběry, které poslouží například k odhalení fotbalových výtržníků nebo termovize pro pátrání po lidech v terénu. Tím nově disponují díky speciálnímu vozu policisté v Pardubickém kraji. Novou výbavu otestují hned o víkendu.

První test totiž zažije vůz v sobotu, kdy bude monitorovat chování fotbalových fanoušků z Hradce Králové, kteří do Pardubic přijedou na derby. Sledování pohybu fandů Votroků po městě i přímo na stadionu Pod Vinicí bude zajišťovat výsuvný stožár. Monitoring zajistí hned osm kamer, z nichž jsou čtyři plně otočné.

„Vozidlo je vybaveno kamerovým systémem a systémem pro noční vidění. Kamery používáme tam, kde je nasazena pořádková jednotka, případně doprovázíme problémové fanoušky. Obraz jsme schopní posílat do velitelského štábu, kde se rozhoduje o nasazení dalších sil prostředků,“ řekl Michal Choutka z krajského ředitelství policie.

Tříčlennou posádku tvoří řidič a dva operátoři, kteří mají na starost obsluhu moderní techniky. Ta pochopitelně spotřebovává při provozu množství energie, ale automobil má dostatečnou zásobu vlastní, takže vydrží bez nastartování v provozu tři hodiny.

Termovize nejde člověka až na tři kilometry

Ve střešním boxu se pak nachází zařízení s termovizí, která má schopnost velkého přiblížení.

„Jsme schopni rozpoznat člověka na vzdálenost tří kilometrů. Velice nám to usnadní pátrání v otevřeném terénu,“ doplnil Choutka.

„Pokud si například babička či dědeček zapomenou léky a zabloudí v lese, jsme schopni je pomocí vozidla najít v krátkém čase, aniž bychom museli dělat klasickou rojnici a chodit pět metrů od sebe,“ řekl policejní ředitel Jan Švejdar.

Vůz značky Volkswagen Transporter sice policisté vlastní již pět let, ale teprve nyní ho dovybavili. Celková cena včetně nově instalovaného zařízení činí 3,5 milionu korun. Na dodatečnou výbavu přidal půl milionu kraj.

Auto bude parkovat přímo v Pardubicích, ale bude připraveno pro použití ve všech částech kraje.

Do výbavy přibude i dron

Již před dvěma lety kraj poskytl policii peníze na pořízení chytrého radaru, který jezdí v hlídkovém voze na komunikaci I/35. Nejde však o poslední věc, která má policii pomoci při práci a na frekventované silnici.

„Za měsíc budeme předávat dron, který je určený pro sledování bezpečnosti provozu. Nejedná se o přestupky rychlostního charakteru, ale jiné, jako nebezpečné předjíždění či předjíždění přes plnou čáru,“ dodal hejtman kraje Martin Netolický. V tomto případě bude příspěvek z krajské pokladny 400 tisíc.

Autor:


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Policie pátrá po dvojici mužů, kteří vyhrožovali ženě zabitím a okradli ji

Kriminalisté pátrají po dvojici mladých mužů, kteří na nábřeží Závodu míru v...

Kriminalisté se zabývají případem loupeže v Pardubicích. Dvojice mladých mužů na nábřeží Závodu míru okradla 59letou...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Sportovní park v Pardubicích rozpohyboval tisícovky dětí

Sportovní park Pardubice. (11.8.2018)

Kdo chtěl o víkendu zaparkovat v centru Pardubic, zejména tedy v blízkosti soutoku Labe a Chrudimky, brzy zjistil, že...

Najdete na iDNES.cz