Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Firmy při podvodu obraly stát na daních o 127 milionů, poté zkrachovaly

  • 7
Velký případ takzvaného karuselového obchodu vyšetřuje policie v Pardubickém kraji. Obvinila podle zjištění MF DNES pět lidí z toho, že se podíleli na daňovém úniku za 127 milionů korun. Trojice pardubických firem obchodovala s hutním materiálem.

Společnosti ABK Pardubice, ABK Hutní servis a ABK Steel se podle policie podílely na podvodech s DPH. Tři personálně propojené firmy si prodávaly navzájem hutní materiál. Případ odhalil při daňové kontrole finanční úřad. Policie už obvinila pět lidí, kteří se podle ní podvodů účastnili. Stíháni jsou na svobodě.

„Jednáním pachatelů došlo v období let 2011 až 2013 ke zkrácení daně z přidané hodnoty v celkové výši 127 milionů korun,“ uvedl mluvčí krajského státního zastupitelství v Hradci Králové Pavel Bužga. V případě prokázání viny hrozí pachatelům trest odnětí svobody na pět až deset let.

Podrobnosti ovšem uvádět nechtěl. „S ohledem na současné stadium vyšetřování nebude krajské státní zastupitelství do skončení přípravného řízení poskytovat k případu bližší informace,“ sdělil Bužga.

Podle zjištění vyšetřovatelů šlo o klasický karuselový obchod. V takovém případě jsou daňové úniky založené na přeshraničním prodeji zboží v řetězci spolupracujících firem a připravují stát o desítky miliard korun ročně.

Vtip spočívá v neplacení daně z přidané hodnoty

Princip podvodu je v tom, že při prodeji do jiného členského státu Unie je vývozce osvobozen od DPH. Dovozce sice má povinnost přiznat a zaplatit DPH z ceny dovezeného zboží, ale neudělá to. Pak zboží projde přes několik firem, aby transakce byly dostatečně nepřehledné a na konci řetězce je firma, která zboží prodává opět přes hranice a uplatní si nárok na odpočet DPH. Pokud finanční úřad zaplatí, je to pro řetězec firem čistý zisk, který si mohou rozdělit.

Finanční úřad pro Pardubický kraj zjistil, že společnost ABK Steel pořizovala materiál od zprostředkovatelů, kteří neobchodovali s betonářskou ocelí a nezaplatili daň z přidané hodnoty. Poté jej prodávala spřízněné firmě ABK Pardubice, a ta jej dodávala společnosti ABK Hutní servis, jež si pak uplatňovala nárok na odpočet daně.

Podle zjištění finančního úřadu firmy ABK vytvářely řetězce dodavatelů, jejichž účelem bylo zastření skutečnosti, že zboží bylo do společnosti ABK Pardubice, ABK Steel a ABK Hutní servis dodáváno přímo od firmy z jiného členského státu Evropské unie.

Věřitelé chtěli více peněz, než firma měla

Poté, co finanční úřad loni v létě obstavil účty firem, zkrachovaly. Po firmě ABK Pardubice v době vyhlášení úpadku požadovali věřitelé přes 320 milionů korun při sotva polovičním majetku. Zástupci společností ABK proti rozhodnutí finančního úřadu podaly žalobu, ale tu pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové minulý týden zamítla.

Daňové úniky jen u daně z přidané hodnoty činí podle odhadu šéfa Generálního finančního ředitelství Martin Janečka kolem 80 miliard korun ročně. Z toho dvě třetiny tvoří řetězové podvody a fiktivní hlášení, na které míří takzvané kontrolní hlášení DPH.

Ta budou muset firmy pravidelně podávat od příštího roku.