Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dusno před volbou starosty Mýta. Policie vyšetřuje zneužití dotací

  11:42aktualizováno  11:42
Minulý týden protikorupční policie na Městském úřadu ve Vysokém Mýtě zabavila dokumenty, které se týkaly dotací v předminulém volebním období. MF DNES se dostala k materiálům, které jeden z možných průšvihů popisují.

František Jiraský vlevo jako místostarosta a Martin Krejza coby starosta tvořili v předminulém období na vysokomýtské radnici zdánlivě úspěšný tandem. Nyní bývalý starosta odmítá možnost, že by nebyly všechny dotace z té doby správně vyčerpané a následně vyúčtované. | foto: Jaroslav Hubený

Ve Vysokém Mýtě se s největší pravděpodobností vrátí na radnici lidé, kteří ji řídili před rokem 2010. Shodou okolností nyní protikorupční policie před ustavujícím zasedáním zastupitelů zabavila na městském úřadu dokumenty, které se mají týkat neoprávněného čerpání dotací právě v předminulém období.

Na první pohled to vypadá, že starosta Miloslav Soušek (SPO), který o funkci přijde, se svým politickým protivníkům pomstil a vytáhl na světlo starý průšvih. Soušek ale něco takového popírá.

Policie se na vysokomýtské radnici v těchto dnech zajímá o evropské dotace za období 2006 až 2010. MF DNES má k dispozici dokument, ze kterého vyplývá, že už v roce 2011 vyměřil pardubický finanční úřad radnici platební výměr za porušení rozpočtové kázně.

Radnice neprokázala vynaložené náklady

Odvod města do státního rozpočtu zněl téměř 1,7 milionů korun za špatně účtovanou dotaci při regeneraci panelového sídliště Družba.

„Daňový subjekt v roce 2008 použil dotaci ve výši 1 696 220 korun na úhradu nákladů, které nebyly prokázány jako vynaložené,“ píše finanční úřad ve svém zdůvodnění platebního výměru.

V inkriminované době v roce 2008 byl starostou Vysokého Mýta Martin Krejza.

„V roce 2011, kdy kontrola proběhla, už jsem však starostou nebyl, takže o tom nic nevím. Ale mohu potvrdit, že jsme na regeneraci sídliště čerpali dotaci asi čtyřikrát,“ uvedl Krejza. Dodal, že si nedokáže představit, že by nebyly všechny dotace správně vyčerpané a následně vyúčtované.

Místostarosta František Jiraský, který je na radnici už dvě volební období, uvedl, že by mohlo jít o omyl. „Položil se třeba asfalt, ale účtovala se zámková dlažba. Nevím, jestli to je podvod, spíše administrativní chyba,“ uvedl.

Otázkou je, proč toto zjištění skončilo v rukou policejních vyšetřovatelů až nyní. „Naší snahou bylo hlavně minimalizovat ztráty pro město. Proti pokutě jsme se odvolali,“ uvedl končící starosta Soušek. To ale nic nemění na povinnosti správce veřejných peněz ohlásit podezření na trestný čin, pokud se v Mýtě podivně fakturovaly dotace.

Vyšetřovatelé se diví, že finanční úřad nekonal

„My jsme očekávali, že tak bude konat finanční úřad, vždycky to tak dělá. Ostatně i ti, co to dnes vyšetřují, se diví, že to finanční úřad tehdy neoznámil,“ dodal Soušek.

„K tomuto konkrétnímu případu už se těžko vyjádříme, ale pokud nepodáváme trestní oznámení, tak jsme nezjistili žádný trestní čin,“ uvedla mluvčí finančního úřadu Hana Patočková.

To bude kvůli billboardu Načasování vyšetřování je však přesné. Přišlo v době, kdy se láme chleba a budoucí koaliční partneři rozhodují o tom, kdo bude vládnout městu. Starosta Soušek však jakkoliv odmítá, že by vyšetřování souviselo s povolebním děním.

Uvedl však, že iniciátorem vpádu protikorupční jednotky na radnici mohlo být trestní oznámení za pomluvu, které podal kvůli jednomu billboardu. Ten uváděl, jak se za Souškova starostování snížilo využití dotací městem. „Od toho se další vyšetřování mohlo odvíjet,“ dodal Miloslav Soušek.

Autor:


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

Projektant zřícené střechy chybu přiznal, pak otočil, tvrdí u soudu svědek

Obžalovaný projektant Pavel Škorpil (vlevo) se svým advokátem před budovou...

Okresní soud v Ústí nad Orlicí začal ve čtvrtek znovu projednávat loňský pád střechy sportovní haly v České Třebové. A...

Pardubická juniorka finišuje. Semifinále provázely emoce

Dalibor Svrčina

Velké vedro, velké emoce. Vítězné výkřiky, ale i slzy po prohraném duelu. Takový byl semifinálový den 91. ročníku...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz