Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dusno před volbou starosty Mýta. Policie vyšetřuje zneužití dotací

  11:42aktualizováno  11:42
Minulý týden protikorupční policie na Městském úřadu ve Vysokém Mýtě zabavila dokumenty, které se týkaly dotací v předminulém volebním období. MF DNES se dostala k materiálům, které jeden z možných průšvihů popisují.

František Jiraský vlevo jako místostarosta a Martin Krejza coby starosta tvořili v předminulém období na vysokomýtské radnici zdánlivě úspěšný tandem. Nyní bývalý starosta odmítá možnost, že by nebyly všechny dotace z té doby správně vyčerpané a následně vyúčtované. | foto: Jaroslav Hubený

Ve Vysokém Mýtě se s největší pravděpodobností vrátí na radnici lidé, kteří ji řídili před rokem 2010. Shodou okolností nyní protikorupční policie před ustavujícím zasedáním zastupitelů zabavila na městském úřadu dokumenty, které se mají týkat neoprávněného čerpání dotací právě v předminulém období.

Na první pohled to vypadá, že starosta Miloslav Soušek (SPO), který o funkci přijde, se svým politickým protivníkům pomstil a vytáhl na světlo starý průšvih. Soušek ale něco takového popírá.

Policie se na vysokomýtské radnici v těchto dnech zajímá o evropské dotace za období 2006 až 2010. MF DNES má k dispozici dokument, ze kterého vyplývá, že už v roce 2011 vyměřil pardubický finanční úřad radnici platební výměr za porušení rozpočtové kázně.

Radnice neprokázala vynaložené náklady

Odvod města do státního rozpočtu zněl téměř 1,7 milionů korun za špatně účtovanou dotaci při regeneraci panelového sídliště Družba.

„Daňový subjekt v roce 2008 použil dotaci ve výši 1 696 220 korun na úhradu nákladů, které nebyly prokázány jako vynaložené,“ píše finanční úřad ve svém zdůvodnění platebního výměru.

V inkriminované době v roce 2008 byl starostou Vysokého Mýta Martin Krejza.

„V roce 2011, kdy kontrola proběhla, už jsem však starostou nebyl, takže o tom nic nevím. Ale mohu potvrdit, že jsme na regeneraci sídliště čerpali dotaci asi čtyřikrát,“ uvedl Krejza. Dodal, že si nedokáže představit, že by nebyly všechny dotace správně vyčerpané a následně vyúčtované.

Místostarosta František Jiraský, který je na radnici už dvě volební období, uvedl, že by mohlo jít o omyl. „Položil se třeba asfalt, ale účtovala se zámková dlažba. Nevím, jestli to je podvod, spíše administrativní chyba,“ uvedl.

Otázkou je, proč toto zjištění skončilo v rukou policejních vyšetřovatelů až nyní. „Naší snahou bylo hlavně minimalizovat ztráty pro město. Proti pokutě jsme se odvolali,“ uvedl končící starosta Soušek. To ale nic nemění na povinnosti správce veřejných peněz ohlásit podezření na trestný čin, pokud se v Mýtě podivně fakturovaly dotace.

Vyšetřovatelé se diví, že finanční úřad nekonal

„My jsme očekávali, že tak bude konat finanční úřad, vždycky to tak dělá. Ostatně i ti, co to dnes vyšetřují, se diví, že to finanční úřad tehdy neoznámil,“ dodal Soušek.

„K tomuto konkrétnímu případu už se těžko vyjádříme, ale pokud nepodáváme trestní oznámení, tak jsme nezjistili žádný trestní čin,“ uvedla mluvčí finančního úřadu Hana Patočková.

To bude kvůli billboardu Načasování vyšetřování je však přesné. Přišlo v době, kdy se láme chleba a budoucí koaliční partneři rozhodují o tom, kdo bude vládnout městu. Starosta Soušek však jakkoliv odmítá, že by vyšetřování souviselo s povolebním děním.

Uvedl však, že iniciátorem vpádu protikorupční jednotky na radnici mohlo být trestní oznámení za pomluvu, které podal kvůli jednomu billboardu. Ten uváděl, jak se za Souškova starostování snížilo využití dotací městem. „Od toho se další vyšetřování mohlo odvíjet,“ dodal Miloslav Soušek.

Autor:Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...

Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Další z rubriky

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...

Dálnici D35 přivedou silničáři k Mýtu, až bude hotový obchvat města

Z veřejného jednání o budoucí trase D35 Vysoké Mýto - Džbánov.

Překvapivou zprávu vyslalo Ředitelství silnic a dálnic lidem z Vysokého Mýta. Provoz z plánované dálnice D35, která...

Moderní stavby Litomyšle přiblíží nový manuál, stačí mít chytrý telefon

Bazén v Litomyšli

Městská galerie v Litomyšli představila architektonický manuál, který nabízí přes internet cestu k fotografiím,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz