Ukázka zadržených grafických děl, které podvodník také sliboval zhodnotit s...

Ukázka zadržených grafických děl, které podvodník také sliboval zhodnotit s vysokým výnosem. | foto: Policie ČR

Podvodník sliboval vysoké zhodnocení peněz, účtem mu protekly miliardy

  • 20
Výhodné investování do cenných papírů a uměleckých děl nabízel muž z Chrudimi s tím, že svěřené peníze díky velkému úroku zhodnotí. Místo toho ale jejich část používal pro svou potřebu. Za pět let přes jeho účet protekly více než čtyři miliardy korun.

„Podezřelý devětačtyřicetiletý muž byl zadržen a následně obviněn ze zvlášť závažného zločinu a zločinu neoprávněného podnikání,“ řekl Radek Klukan, vedoucí oddělení hospodářské kriminality v chrudimském územním obvodu.

Věřitelům podvodník nabízel vysoké úročení v rozsahu zhruba 15 až 25 procent ročně podle vložené částky s tím, že tyto peníze použije při obchodování na burze cenných papírů.

Mezi roky 2010 a 2015 tak jeho účtem protekly podle kriminalistů více než čtyři miliardy korun.

„Byla to dlouhodobě jeho hlavní obživa. Nejprve začal oslovovat kamarády a známé, sliboval jim vysoký výdělek. Ovlivňoval je i tím, jak si žil, nic pro něj nebylo drahé, jezdil si na drahé dovolené, postupem času investoval od nižších až po milionové částky. Později začal uplatňovat princip pyramidy - čím víc lidí, tím víc vložených prostředků a tím větší šance, že vyplatí dřívější investory. Rozborem jeho účtů jsme ale zjistili, že ne všechny peníze, které vybral, vložil na finanční účty,“ řekl hlavní vyšetřovatel Martin Svoboda.

Zhruba od roku 2014 zaznamenali policisté útlum v mužově obchodování na burze, nicméně poškození mu dále půjčovali peníze s důvěrou, že je investuje. Muž je však využíval k vyplácení úroků předešlých půjček a i když neměl zisky, přesto přesvědčoval nové a nové klienty, aby u něj peníze vkládali.

Od nejméně 13 dosud zjištěných poškozených vybral 24,9 milionů korun, ale to podle vyšetřovatele rozhodně není konečné číslo.

Současně běží insolvenční řízení, do kterého je přihlášeno zhruba 60 poškozených se škodou 120 milionů korun. Ti nejaktivnější poškození totiž ve chvíli, kdy zjistili, že peníze nedostanou, podali návrhy na exekuce či si zajistili zástavu mužových nemovitostí.

Poškozenými byli podle policie většinou lidmi z podnikatelského prostředí, ale například i lidé, kteří třeba prodali nemovitost získanou v dědictví a poté peníze půjčili s tím, že si je více zhodnotí a rozdají vnoučatům.

Velké podvody z očí do očí jsou výjimečné

Výhodou pachatele bylo, že byl pro státní aparát svým způsobem neviditelný - nebyl v evidenci úřadu práce, nepřiznával daně, neplatil sociální a zdravotní pojištění, neměl ke kolektivnímu investování příslušnou licenci od České národní banky.

Policie v současné době provádí výslechy svědků a poškozených. „Muž je na návrh státního zástupce stíhán vazebně, je obava, že by se mohl skrývat a mařit vyšetřování svou nepřítomností. V případě prokázání viny může být obviněný odsouzen k pěti až desetiletému vězení,“ dodal hlavní vyšetřovatel.

Policie také provedla čtyři domovní prohlídky na Chrudimsku i Náchodsku. Šlo o domy patřící obviněnému a jeho přítelkyni, kde zajistili převážně elektronická data i obrazy a grafiky od různých autorů.

Podle zástupce odboru hospodářské kriminality Davida Kakrdy počet podobných větších podvodů s velkým počtem poškozených na území Pardubického kraje roste, převážně jde o daňové kauzy.

„Určitou výjimečnost spatřuji v tom, že tady se po dlouhé době vyskytuje člověk, který se svými oběťmi jedná z očí do očí a využívá své výmluvnosti, schopností zaujmout svým luxusem, bonvivánstvím, způsobem života, kterým je dokázal přesvědčit o tom, že peníze nejsou problém a že o ně u něj nepřijdou,“ řekl Kakrda.

Trendem poslední doby totiž podle něj je oslovováni lidí s takovými nabídkami prostřednictvím internetu.