Pokud vás přistihne revizor bez jízdenky, tak si od prosince připlatíte. (Ilustrační foto)

Pokud vás přistihne revizor bez jízdenky, tak si od prosince připlatíte. (Ilustrační foto) | foto: David Port, Metro.cz

Od prosince zaplatí černí pasažéři v Pardubicích až 1 500 korun

  • 4
Od prvního prosince pardubický dopravní podnik výrazně navyšuje pokuty za jízdu na černo v MHD. Pokud cestující bez lístku zaplatí na místě, dá 800. Když bude otálet, vytáhne z peněženky už 1 500.

Pokuty se zvýší díky novele zákona o silniční dopravě a o drahách. "Pokutu navyšujeme, protože nám to umožňuje legislativa, také si od toho slibujeme větší tarifní kázeň," řekl ředitel pardubického dopravce Tomáš Pelikán.

Zvýšení pokut za černou jízdu v MHD

Každý rok chytí revizoři v pardubických autobusech a trolejbusech deset tisíc lidí bez zaplaceného jízdného. Na pokutách dopravní podnik vybere asi čtyři miliony korun. Toto číslo však nejspíše půjde brzy nahoru. Od prvního prosince se totiž zvyšují pokuty za jízdu na černo. Při placení ihned ve voze nebo do patnácti dnů od přestupku si lidé musí připravit 800 korun. Později to pak bude 1 500. U dětí do 15 let to je v prvním případě 500 korun a ve druhém tisíc. Pokuty, které se podniku nepodaří vybrat, odprodává soukromé vymahačské firmě. Ta má podle ředitele DP Tomáše Pelikána při vymáhání úspěšnost asi 30 procent.

V Pardubicích dosud platí cestující za jízdu na černo 1 000 korun, za čtrnáct dní pokuta zdraží o 500 korun.

"Pokud ovšem lidé zaplatí hned na místě nebo do deseti dnů, pokuta je vyjde jen na 800 korun. Jiné taxy platí také pro děti do 15 let. Ty to mají na místě za 500 a po uplynutí deseti dnů za 1 000 korun," uvedl Tomáš Pelikán.

Ve městě každý rok revizoři dopadnou 9 500 až 10 tisíc černých pasažérů. Polovina z nich uhradí pokutu na místě nebo do deseti dnů. Od zbylých dlužníků vymáhá peníze najatá firma.

"Když se chycený člověk rozhodne nezaplatit do dvou měsíců, pohledávku odprodáváme firmě. Nevím přesně, jakou má při vymáhání úspěšnost, ale podle mého odhadu to bude nějakých 25 až 30 procent," uvedl Tomáš Pelikán, podle kterého není 10 tisíc černých pasažérů za rok nějak závratně vysoké číslo.

"Třeba v Ústí nad Labem revizoři chytí 44 tisíc lidí. My na pokutách každý rok vybereme nějaké čtyři miliony korun," doplnil Pelikán. V řadě měst se pokuty výrazně zvyšovaly už během letošního roku. Například českobudějovický dopravní podnik zvýšil sankci z 1 000 na 1 500 korun už v červenci.

Pokud cestující uhradí jízdné a přirážku v hotovosti na místě nebo do 15 kalendářních dnů, přirážka se snižuje z 1 500 korun na 600. "Je to prevence, aby si cestující rozmysleli, zda zaplatit jízdenku, nebo ne," řekl ředitel DP města České Budějovice Slavoj Dolejš.

Velká řada měst pak zdražení plánuje na 1. ledna. To je však podle Pelikána velmi nešťastný termín, a tak v Pardubicích se bude netradičně zdražovat už 1. prosince.

"Není úplně výhodné předělávat tarify a přepravní informace zrovna na Nový rok. Pro nás je mnohem jednodušší k takovému kroku sáhnout už od 1. prosince," dodal Tomáš Pelikán.

Nyní platí, že nejnižší pokuta 400 korun, kterou uhradí černý pasažér na místě, se platí v Hradci Králové. Další šanci má do tří pracovních dnů v zákaznickém centru dopravního podniku. Poté v Hradci pokuta za černou jízdu stoupá na 1 000 korun.

Naopak nejvíce zaplatí na místě v Praze a Brně - 800 korun. Pokud nezaplatí cestující v Praze letos do 15 dnů, vyjde jej pokuta na 1 000 korun. Od Nového roku to bude také patnáct stovek.