Spíše symbolickou pokutu zaplatí po auditu stavby bazénu i město Litomyšl.

Spíše symbolickou pokutu zaplatí po auditu stavby bazénu i město Litomyšl. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pokuta 126 milionů. Brusel trestá kraj za chyby. Půjčka je nezbytná

  • 3
Aby se v kraji mohly dál využívat peníze z Bruselu, musí kraj zaplatit 126 milionů za to, že projekty placené z Unie měly příliš chyb. Platit budou i jednotliví žadatelé. Králíky musejí vrátit 6,8 milionu.

O tom, že firmy a instituce v České republice špatně využívají evropské dotace, se už mluví dlouho. Nyní však přicházejí první skutečně sankce i do Pardubického kraje. Ten musí ze svého rozpočtu zaplatit 126 milionů korun za chyby v projektech, na které Brusel přispěl.

"Královéhradecký, Liberecký a Pardubický kraj, které společně tvoří Regionální operační program Severovýchod, zaplatí celkem 378 milionů korun. Ty požaduje Evropská komise za chyby nalezené při auditech projektů z let 2011 a 2012," uvedla mluvčí operačního programu Eva Jouklová.

Hejtmani všech tří zmíněných krajů se ve čtvrtek na společné schůzce v Hradci Králové dohodli, že se o jakousi pokutu podělí rovným dílem. To znamená, že na Pardubický kraj vyjde o něco výše než 126 milionů (více se dočtete zde).

"Příliš se nám ta situace nelíbí. Přišly dvě kontroly a řekly, že je vše v pořádku. Pak přijde třetí a řekne, že projekty mají chyby a my musíme platit," uvedl pardubický hejtman Martin Netolický.

Kraje si zřejmě peníze vypůjčí od státu

Zaplacení téměř 400 milionů musí ještě schválit zastupitelé všech tří krajů. Krajská zastupitelstva budou o věci jednat v druhé polovině června.

"Regionální Radě Severovýchod nezbývá nic jiného, než se dohodnout s ministerstvem financí a vyměřenou částku zaplatit. Pak bude možné z Evropské unie dočerpat zbývajících šest miliard korun, které má ROP Severovýchod rezervované," říká předseda regionální rady a hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Podle něj chtějí politici využít nabídku ministerstva na návratnou finanční výpomoc splatnou do roku 2020. Regionální rada Severovýchod již požádala ministerstvo o vyjádření, zda o půjčku může požádat rada a ne jednotlivé kraje.

"Preferovali bychom, kdyby korekce zaplatil úřad regionální rady a kraje ho financovaly jako svůj závazek, ale o tom budeme dále jednat," řekl Půta.

Litomyšl bude vracet tři tisíce, Králíky sedm milionů

Komplikovanější situaci budou mít konkrétní žadatelé, kteří při využívání peněz chybovali. Co se týče měst nejhůře dopadly Králíky. Ty by měly vracet 6,8 milionu, které špatně čerpaly při opravě Muzea vojenské historie. Část peněz město vrátilo, ale o zbytek se bude zřejmě soudit.

"Byl tam problém při opravě střechy, kdy město měnilo projekt. Jenže to udělat muselo, tím totiž zachránilo stavbu. Předpokládám, že spor skončí u soudu. Sedm milionů je pro Králíky hodně," uvedla mluvčí operačního programu Eva Jouklová.

Ještě větší sumu pak bude muset zřejmě vrátit akciová společnost Sněžník. Špatně využila 10,5 milionu. Ovšem ta celkem obdržela na výstavbu skiareálu a turistického komplexu na Dolní Moravě téměř miliardu, takže požadovaná částka není likvidační.

Většina měst však bude muset vrátit téměř symbolické částky. Moravská Třebová půl milion za Hřebečské důlní stezky ještě pocítí, ale Choceň 14 tisíc nebo Litomyšl tři tisíce určitě ne.

"V případě Litomyšle se jedná o výstavbu krytého bazénu," dodala Jouklová.

ROP Severovýchod byl vytvořený pro programovací období 2007 až 2013, fakticky dosud program proplatil 12 miliard korun. Pozastavení financování nenarušilo čerpání dotací.

"Projekty jsou zatím předfinancované ze státního rozpočtu. Problém by nastal až tehdy, pokud bychom se s ministerstvem nedohodli do konce tohoto ruku," řekl ředitel Úřadu Regionální rady Zdeněk Vašák.