Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři s kumpány fingovali úrazy, na pojistkách získali 38 milionů

  11:22aktualizováno  17:23
Policie obvinila dvacet lidí včetně lékařů z podvodů s úrazovým pojištěním. Fingovali zranění nebo schválně protahovali léčbu. Škoda je 38 milionů. Do případu s fiktivně nahlášenými pojistnými událostmi jsou zapleteni poradci, lékaři i klienti.

„Tato organizovaná skupina podezřelých osob nejméně od roku 2010 páchala trestnou činnost tím způsobem, že předem vytipovaný pojistník uzavřel, prostřednictvím pojišťovacího zprostředkovatele s pojišťovnou úrazové pojištění na vysoké denní odškodnění. To za něho zpravidla hlavní podezřelí hradili a nedlouho po uzavření smlouvy byly u pojišťovny uplatněny pojistné události - úrazy,“ uvedl pardubický kriminalista David Kakrda.

V současné době je obviněno celkem dvacet lidí, muži i ženy. Z toho je osm lékařů a dvě rehabilitační pracovnice. Šest z dvaceti obviněných je stíháno vazebně.

Role a postavení jednotlivých obviněných se při páchání trestné činnosti lišily. Za hlavního podezřelého v celé činnosti skupiny, která podle policie vykazuje znaky organizovanosti, považuje policejní komisař šedesátiletého muže z Liberecka.

Obvinění lékaři působí jako specialisté v oboru ortopedie, chirurgie a traumatologie v nemocnicích a klinikách v krajích Pardubickém, Libereckém, Ústeckém, Středočeském a v Praze.

„Roli lékařů považujeme za nejdůležitější, aby systém mohl fungovat. Ve svém okolí jsou považováni za renomované odborníky. Rozhodně to nebyly osoby v sociální nouzi nebo na konci své profesní kariéry. Čím větší výkony lékař vypsal a natáhl léčbu, tím vyšší zisk skupina měla,“ dodal David Kakrda.

V souvislosti s tímto případem policie podle informací MF DNES zadržela ortopeda chrudimské nemocnice a spolupracovníka pardubického hokejového klubu, třiačtyřicetiletého Zdeňka Korečka. Policie ovšem přímo toto jméno odmítla potvrdit. Další obvinění lékaři nepocházejí z Pardubického kraje.

Tak rozsáhlý úrazový podvod na prezidiu nepamatují

Metodička z Odboru hospodářské kriminality Policejního prezidia Ilona Rohová potvrdila, že republika tak rozsáhlou kauzu v této oblasti pojistných podvodů nepamatuje.

„Byli to lékaři státních i nestátních zařízení, kteří věděli, k čemu jejich smyšlené lékařské zprávy slouží, a přesto se za finanční odměnu k této trestné činnosti propůjčili a odčerpávali prostředky veřejného zdravotního pojištění. Pacienty posílali na rentgenová vyšetření nebo na magnetickou rezonanci přestože věděli, že jsou tato vyšetření prováděna v rozporu s lékařskou etikou zcela zbytečně a neúčelně,“ řekla Ilona Rohová..

Vyšetřování se ujali pardubičtí kriminalisté proto, že nejdřív odhalila znaky podvodného jednání Pojišťovna České spořitelny se sídlem v Pardubicích.

„Když jsme díky speciálnímu programu, který sleduje průřezově veškeré smlouvy, zjistili, že něco nehraje, zbystřili jsme a o svém podezření jsme informovali policii. Věřím, že pokud bude justice postupovat se stejným nasazením jako pardubičtí policisté, pak stráví pachatelé léta za mřížemi,“ řekla mluvčí uvedené pojišťovny Jana Jirásková.

„V září 2013 jsme objevili první podezřelé úrazy a výplaty pojistného plnění. Postupně jsme shromažďovali podrobnější informace, které jsme předali Policii ČR k došetření,“ doplnil pro ČTK také vedoucí bezpečnostního odboru v pojišťovně Kooperativa Vojtěch Stavný.

Tato firma každý rok odhalí více než tisíc pokusů o pojistný podvod, celková uchráněná hodnota je vyšší než 200 milionů Kč. Nejčastěji jde o škody v pojištění vozidel nebo majetku, v posledních letech se ale častěji objevují i organizované skupiny podvodníků.

Na „práci“ výše popsané skupiny celkem doplatilo šest pojišťoven. Policisté zjistili od roku 2010 celkem 218 podvodů. Obviněným za ně hrozí trest pět až deset let vězení.

Policie u nich zajistila kromě peněz také nemovitosti, výpočetní techniku, cenné papíry či vozidla v souhrnné hodnotě 36 milionů korun. Z celkové škody 38 milionů korun pojišťovny vyplatily 28 milionů, zbylé případy jsou posuzovány jako pokus o podvod.

Největší podvod v oblasti životního pojištění nazvala pardubická kriminálka akcí „Medical“, ale zároveň připomíná, že se jedná o pracovní název, který nemá absolutně nic společného s jakýmkoliv názvem firmy či společnosti v České republice.
Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

Kelti v našem filmu mohou působit drsněji, říkají tvůrci z archeoparku

Film Allar přibližuje život Keltů. Na snímku Václav Dušek v roli druida.

Zájemce o život Keltů bude lákat do Nasavrk na Chrudimsku nový film. Jednadvacetiminutový hraný snímek s názvem Allar...

Odpůrce zdí proti povodni a kácení stromů v Žamberku se obrátil na policii

Dosud v Žamberku kvůli protipovodňové prevenci pokáceli na břehu Divoké Orlice...

Radnice v Žamberku je stále pod palbou kritiky kvůli zdem a mizejícím stromům na břehu Divoké Orlice. Neboli kvůli...

Křižovatka smrti u Šedivce nad Letohradem bude od července kruhová

Další nehoda na Šedivci se stala 12. července 2016.

V červenci to bude pět let, kdy se na křižovatce u Šedivce nedaleko Letohradu odehrála dopravní nehoda, při níž...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz