Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

„Levnější“ energie i pojištění. Šmejdi se i přes zákazy nevzdávají

  11:48aktualizováno  11:48
Přestože ve většině měst a obcí platí zákaz podomního prodeje, ne všichni se tím řídí. V Pardubickém kraji se objevily další případy takzvaných šmejdů, kteří se pomocí klamavých technik i psychického nátlaku snaží lidem vnutit své produkty.
Podomní prodejci využívají k výběru klientů i databáze energetických firem...

Podomní prodejci využívají k výběru klientů i databáze energetických firem (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Levnější energie patří mezi nejčastější nabídky podomních obchodníků a právě takový případ se nyní objevil i v Přelouči.

„Hlídka Městské policie Přelouč přijala oznámení obyvatelky města, že jí neznámý muž nabízel u domu levnější energii. Muže strážníci dohledali a přestupek, kterého se dopustil tím, že porušil nařízení obce o zákazu podomního prodeje, vyřídili na místě,“ uvedl velitel přeloučské policie Leoš Slavík.

U podomních obchodníků ale nehrozí pouze nebezpečí nevýhodné koupě zboží či služeb. „V horším případě ani nemusí jít o prodejce, ale o podvodníky, kteří se pod různou záminkou vetřou do bytu a zde něco odcizí. Jsou známé i případy, že dojde k násilí,“ řekl Slavík.

Není to přitom tak dlouho, co se Přelouč musela potýkat s jiným, neobvyklejším útokem podomních obchodníků. V březnu se zde totiž objevili prodejci, kteří nabízeli údajné zabezpečení bytů a neprávem se přitom zaštiťovali svolením od městské policie i ministerstva vnitra.

„Městská policie Přelouč ani ministerstvo vnitra neměly s touto akcí nic společného, což jsme si na ministerstvu hned ověřili. Byl to jen další podvod, kterým se ‚šmejdi‘ snaží z lidí dostat peníze,“ uvedla starostka Přelouče Irena Burešová.

Podomní prodejci nabízeli „bezpečné dveře“. Už samotný název produktu je zarážející, nebylo přesně formulováno, o co šlo.

Zákaz se porušuje i jinde

S podomními obchodníky se musejí potýkat i další města. V Chrudimi se nejčastěji jedná o zástupce společností, kteří nabízejí „výhodnější“ ceny energií.

„Tito prodejci se často chovají arogantně a neodbytně, přestože oslovený člověk nemá o jejich služby vůbec zájem. O výskytu podomních prodejců na území města se městská policie dozví nejčastěji z telefonických oznámení od obyvatel, kteří byli třeba sami těmito prodejci osloveni, nebo zpozorují pohyb takových lidí v okolí svého domu. Při kontaktu se strážníkem podomní prodejci vystupují suverénně a ohánějí se právníky,“ uvedl zástupce vrchního strážníka chrudimské policie Pavel Hromádko.

V takovém případě je pro městskou policii velice důležité svědectví lidí, které prodejci oslovili. To však bývá často problém, protože tito lidé mnohdy svědčit nechtějí a mají strach.

„Druhou skupinou, která se dopouští nezákonného prodeje, jsou lidé, kteří přijedou v luxusním automobilu se slovenskou registrační značkou, přičemž osádku vozidla často tvoří příslušníci jedné rodiny. Vystoupí u supermarketu, proběhnou parkoviště a snaží se i agresivním způsobem prodat přítomným lidem zaručeně značkové hodinky nebo parfémy za výhodné ceny,“ řekl Hromádko.

V Pardubicích letos strážníci zatím přijali 22 oznámení o podomním prodeji, v loňském roce to bylo 34 oznámení a v roce předchozím 14 oznámení.

„Případy podomního, ale i pochůzkového prodeje se ale objevují stále, nicméně je zřejmé, že díky osvětě si lidé zvykli nabídky odmítat a na pohyb podezřelých lidí ve svém okolí upozorňovat policii. Ta vyjíždí neprodleně na místo a případy s přestupci řeší. Pokud jim prokáže porušení Tržního řádu, čeká prodejce správní řízení a pokuta až 200 tisíc korun,“ uvedla mluvčí pardubické radnice Nataša Hradní.

Pardubice přitom už na podzim 2013 přijaly novelu tržního řádu, která má obyvatele chránit před nekalými praktikami různých nepoctivců. Tržní řád zakazuje podomní prodej na území celého města.

Také v Ústí nad Orlicí platí od roku 2013 nový tržní řád, který zakázal podomním prodejcům nabízet jejich služby či produkty. Obyvatelé si tu totiž často stěžovali na obchodníky, kteří se jim pokoušeli nabízet „levnější“ energie nebo „výhodnější“ zdravotní pojištění.

„Toto opatření umožnilo městské policii účinně řešit stížnosti občanů a každý přijatý podnět byl s podomními prodejci ihned řešen jako přestupek. Od nabytí účinnosti tržního řádu se počty přestupků evidovaných městskou policií neustále snižují,“ uvedl za orlickoústeckou policii Martin Faltus.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Pardubická juniorka finišuje. Semifinále provázely emoce

Dalibor Svrčina

Velké vedro, velké emoce. Vítězné výkřiky, ale i slzy po prohraném duelu. Takový byl semifinálový den 91. ročníku...

Z Pardubic bude jezdit více pendolin, nabídnou nové interiéry i kino

Rekonstruovaná souprava Pendolino - 1. třída

Od prosince letošního roku bude v Pardubicích jezdit více pendolin. Podle nového jízdního řádu Českých drah se tyto...

Neexistující most přes říčku rozdělil obyvatele pardubického Svítkova

Ilustrační snímek

Malá říčka Bylanka v šestém pardubickém obvodu doslova i názorově rozdělila obyvatele Svítkova. Ti ze satelitu chtějí...

Najdete na iDNES.cz