Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

„Šmejdi“ nabízejí lidem bezpečné dveře. Volejte strážníky, radí město

  8:13aktualizováno  8:13
Podomní prodej nezastavily ani zákazy platící ve většině měst. V Přelouči na Pardubicku prodejci nabízejí údajné zabezpečování bytů a zaštiťují se přitom svolením od městské policie i ministerstva vnitra. Neprávem.

Ilustrační snímek | foto: ČTK

„Městská policie Přelouč ani ministerstvo vnitra nemají s touto akcí nic společného, což jsme si na ministerstvu hned ověřili. Je to jen další podvod, kterým se ‚šmejdi‘ snaží z lidí dostat peníze,“ uvedla starostka Přelouče Irena Burešová.

Podomní prodejci nabízejí „bezpečné dveře“. Už samotný název produktu je přitom zarážející.

„Není přesně formulováno, o co jde. Lidé si mysleli, že si takto mohou pořídit dveře, které odolají vloupání nebo třeba požáru. I to je klamání veřejnosti,“ uvedla Burešová.

Doporučuje proto, aby lidé nepouštěli prodejce do bytů a nesjednávali si s nimi schůzky. Zároveň je potřeba, aby informovali policii nebo strážníky.

S podomním obchodem mají problémy i další města. V Pardubicích se jen za posledních 14 dní objevily dva případy prodejců energií. Právě v jejich případě si lidé nejčastěji stěžují na klamavé praktiky a využití psychického nátlaku.

„Prodejci energií jsou nejčastějšími případy podomního obchodu v Pardubicích. Podomní prodej je tu samozřejmě zakázán, informujeme o něm obyvatele prostřednictvím internetových stránek a Radničního zpravodaje,“ řekl mluvčí pardubické radnice Radim Jelínek.

V dalších městech se prodejci objevují již jen zřídka

S prodejci, kteří nabízejí „výhodné“ ceny energií, se v minulosti setkávali i obyvatelé Svitav.

„V současné době s podomními obchodníky žádné větší problémy nemáme, ale občas se tu samozřejmě někdo takový objeví. Většinou se jedná o prodejce energií nebo lidi, kteří nabízejí nové mobilní tarify či poskytnutí půjček. Tyto informace jsme prezentovali veřejnosti a vyzýváme obyvatele, aby v případě, že se s něčím takovým setkají, podali hlášení na policii,“ uvedl starosta Svitav David Šimek.

Naopak v Chrudimi se v poslední době s tímto problémem nesetkávají. „Ve městě se pracuje se seniory tak, aby věděli, co mají v takové situaci dělat. Kulturní centrum uspořádalo i speciální zájezd, kde je o této problematice informovalo,“ řekla mluvčí chrudimské radnice Sylva Drašnarová.

Za porušení zákazu podomního prodeje hrozí fyzickým osobám pokuta ve výši až 30 tisíc korun. Pokud by byla pokutována firma, která podomní prodejce posílá, tedy právnická osoba, mohla by se pokuta vyšplhat až na 200 tisíc korun. Prodejci však stále přicházejí s novými triky a jen málokdy se je podaří přistihnout při činu. A velká část případů navíc ani není nahlášena.
Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Policie odhalila zloděje veteránů, část lupu však dvojice stihla prodat

Zloděj ukradl i čtyřtaktní motocykl značky BMW z roku 1940.

Kostru Jawy 250 a další náhradní díly k veteránům značek BMW, ČZ, Zündapp a Harley-Davidson odcizil někdo loni v září z...

Další z rubriky

Skutečský festival ozdobí Beňačková, Brabec, Čechomor i Dasha s Jacksonem

Sopranistka Gabriela Beňačková

Hudební festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč se letos koná popatnácté. A začíná již tuto neděli. Celý program...

Návštěvy pacientů v nemocnicích jsou opět povoleny. Chřipka ustoupila

Nemocnice v Pardubicích

Generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje ukončil zákaz návštěv hospitalizovaných pacientů, který platil kvůli...

Rozpočet České Třebové myslí také na atlety, tenisty a bikery

Jaroslav Zedník

Českotřebovští zastupitelé odsouhlasili příjmy a výdaje města pro letošní rok. Rozpočet bude ve výši téměř 366 milionů...

Najdete na iDNES.cz