Rozestavěný dům v Milheimově ulici

Rozestavěný dům v Milheimově ulici | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Podvedení klienti stavební firmy si za 36 milionů znovu koupili své byty

  • 0
Podvedení klienti firmy, která slíbila postavit bytový dům v pardubické Milheimově ulici, platili znovu za "své" byty. Donutil je k tomu fakt, že jednatel firmy Kvalt zmizel i s penězi od rozdělané stavby. Museli proto založit družstvo a vyrazit na dražbu do Prahy.

"Třicet šest milionů potřetí, prodáno," řekl licitátor minutu po začátku čtvrteční aukce. Prodával se dům z konkurzní podstaty společnosti Kvalt.

CO SE STALO

Jednatel firmy Kvalt Radoslav Mareš před třemi lety vybral od lidí milionové zálohy na nové bydlení. Postavil však jen hrubou stavbu se 68 byty a 48 garážovými stáními, načež zmizel.

Třicet devět poškozených věřitelů založilo Bytové družstvo Milheimova, které ve čtvrtek celý bytový dům vydražilo za vyvolávací cenu 36 milionů korun.

Případ krachu Kvaltu šetří třetí rok policie. Firma po sobě nechala dluhy 176 milionů korun.

Poškození majitelé bytů chtějí podat trestní oznámení na banku UniCredit, která je zároveň největším věřitelem a byla to ona, kdo konkurz na Kvalt iniciovala.

Domnívají se, že banka lehkomyslně dovolila majiteli firmy Radoslavu Marešovi vybrat desítky milionů a s nimi zmizet. "Nikomu nebylo divné, když najednou vybral čtyřicet milionů z účtu," uvedl jeden z poškozených Jan Pšikal.

"Byli jsme schopni přihazovat až na 50 milionů," řekl po dražbě s viditelnou úlevou zástupce obelhaných majitelů bytů Petr Sýkora. Spolu s ním ale seděli v dražební síni Sacré Coeur hlavně další poškození. Sýkora byl nakonec jediným zájemcem o rozestavěnou nemovitost.

Každý z nových spolumajitelů domu přidal téměř jeden milion k dříve zaplaceným zálohám, které byly od dvou milionů výše. Jejich ztráta se tím ale nemusí nutně zvýšit. Jsou totiž zároveň věřiteli a správce konkurzní podstaty musí pamatovat i na ně.

"Nemám to ještě spočítané, ale část peněz připadne i poškozeným lidem," řekl správce konkurzní podstaty Jiří Kolařík.

Sýkora už si předběžný výpočet udělal. "Měli bychom dostat asi patnáct milionů," řekl.

Dostavba bytového komplexu s celkem 68 byty má stát dalších 48 milionů, družstevníci už mají sjednanou stavební firmu.

Po dokončení domu se budou zbylé byty dále prodávat. Podle odhadní firmy bude konečná cena celého domu kolem sto padesáti milionů, při současných cenách nemovitostí by se tak ztráta poškozených mohla pohybovat "pouze" ve statisících.

,