Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Firma byla čistá, říká šéf na kraji. Ale miliony z lékáren kamsi zmizely

  • 3
Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický obdržel vyjádření od šéfa oddělení své kanceláře Zdeňka Škařupy. Ten v něm vysvětluje své podnikání s lékárnami, na které minulý týden upozornila MF DNES. Jeho obhajoba však má trhliny.

Lékárenskou firmu Pardubická investiční společnost vedli ještě do loňska kdysi vlivní politici ČSSD. Vystřídali se v ní bývalý náměstek primátorky Jindřich Tauber, jeho žena a bývalá náměstkyně hejtmana Markéta Tauberová a místopředseda okresní ČSSD a současný vedoucí oddělení kanceláře hejtmana Zdeněk Škařupa.

Právě poslední jmenovaný dokázal ukončit své podnikání způsobem, po němž zůstaly nemalé závazky vůči farmaceutickým firmám i státním institucím. Firma Pardubická investorská společnost totiž nakonec s mnohamilionovými dluhy skončila v rukou Františka Švejdy, člověka oficiálně bez domova a přitom majitele mnoha podobných firem.

Poté, co na tyto okolnosti upozornila MF DNES, začal se o případ zajímat i hejtman Martin Netolický, který od šéfa oddělení své kanceláře Zdeňka Škařupy obdržel vysvětlení, podle kterého byly veškeré obchodní aktivity zcela v pořádku.

„Řízení firmy Pardubická investorská společnost jsem převzal po jejím předchozím řediteli Jindřichu Tauberovi a spravoval jsem ji přibližně čtyři roky. Podařilo se mi snižovat její závazky za minulá období,“ píše Škařupa ve svém vysvětlení hejtmanovi.

Už tady se ale rozchází s výpovědí předešlého majitele Taubera. „Společnost jsem předával zcela v pořádku, nijak zadlužená nebyla,“ uvedl Tauber.

O čtyři roky později, po které vedl lékárny Zdeněk Škařupa, byla Pardubická investorská společnost skutečně prakticky bez dluhů. O to větší je záhada, jak se při šestadvacetimilionovém obratu za rok 2012 mohla dostat do ztráty. Jak jinak si totiž vysvětlit, že ji Škařupa následující rok převedl na Františka Švejdu za pouhých 10 500 korun, tedy za cenu zničených firem, když jenom vybavení lékáren mělo mnohanásobně vyšší hodnotu?

Sociálně slabý má šedesát firem

Švejda má trvalé bydliště na ubytovně pro sociálně slabé lidi v Češkově ulici v Pardubicích, kde ho však nikdy nikdo neviděl. A je majitelem dalších šedesáti firem, z nichž řada je v likvidaci, ostatní nevyvíjejí žádnou obchodní činnost.

Švejda však odmítá, že by byl takzvaným bílým koněm, tedy nastrčeným bezdomovcem, který na sebe přebírá firmy s mnohamilionovými závazky. „Kupuji a prodávám firmy, kupuji především zadlužené či jinak „nemocné“ společnosti a po zlepšení jejich ekonomické situace je nabízím k prodeji,“ uvedl Švejda v prohlášení pro MF DNES.

Tím ovšem Škařupovo vysvětlení nijak nepodpořil. Jestliže byla lékárenská společnost zdravá, jak tvrdí Škařupa, proč ji kupoval Švejda, který jde po „nemocných“ firmách? Z obchodního rejstříku navíc vyplývá, že Švejda sice kupuje zadlužené firmy, ale nikdy žádnou z nich neprodal.

Ani v případě Pardubické investorské společnosti se mu to nepovedlo. Firma je v insolvenčním řízení a od převzetí už ani nepodávala daňová přiznání.

V čem tedy spočívala podstata celého tajemného podnikání? Škařupa uvedl, že se lékárnám přestalo dařit, když na trh vstoupily velké řetězce. A když se rozhodl lékárny prodat, nejlepší nabídku prý podal právě František Švejda z pardubické ubytovny.

„Jeho podnikatelský záměr obsahoval i nabídku vstupu zahraničního investora, což dávalo naději na záchranu pracovních míst zaměstnanců. Tato skutečnost byla při rozhodování o prodeji určující,“ uvádí Škařupa ve svém vysvětlení, byť v té době zbývalo jeho lidem jen pár měsíců v zaměstnání.

Převod firmy se udál v dubnu loňského roku, bývalí zaměstnanci však MF DNES sdělili, že ještě několik měsíců je stále vedl Škařupa. „Vůbec nevím, kdy k převodu došlo, ale ještě v srpnu mi dával výplatu pan Škařupa,“ uvedla lékárnice Jana Trpkošová.

Peníze mizely neznámo kam

V uvedeném několikaměsíčním období nastaly pro dodavatele lékáren těžké časy. Pardubická lékárenská společnost stále pod vedením Škařupy přestala platit faktury a než to letitým dodavatelům léků došlo, byly dluhy v milionech korun. Peníze přitom mizely neznámo kam.

„Ještě v září nebo říjnu nosil pan Škařupa peníze v hotovosti dodavatelům, kteří nám odmítli dávat na fakturu,“ dodala Trpkošová. Stejné údaje uvedla i další bývalá zaměstnankyně, která si však nepřála být jmenovaná, byť redakce její jméno zná.

To už ale došla trpělivost všem dodavatelům, a to byl konec podnikání vlivných politiků.

Vedení firmy se po odchodu dodavatelů skutečně ujal František Švejda. Nabídl jednu lékárnu k odkupu lékárnici a když odmítla, rozdal všem výpovědi. Pak už přišel ke slovu insolvenční správce, celkové dluhy dělají přes čtyři a půl milionu korun. Mezi věřiteli jsou kromě farmaceutických firem také finanční úřad s půlmilionovou pohledávkou, sociálka nebo zdravotní pojišťovna.

Podnikání Pardubické investorské společnosti se mezitím přestalo líbit pardubickým sociálním demokratům, jeden z nich po zveřejnění okolností v MF DNES podal na Škařupu trestní oznámení.

Ten se chystá odpovědět stejnou mincí. „Kroky na ochranu osobnosti zvažuji i já osobně,“ uvedl Škařupa pro MF DNES, stejnou informaci navíc předal i hejtmanovi.