Kraj prověří v nemocnicích firmy podezřelé z korupce lobbistou Horáčkem

  16:20aktualizováno  16:20
Společnost První chráněná dílna, kterou vlastní ve vazbě sedící lobbista Tomáš Horáček stíhaný za úplatky, vydírání a manipulaci veřejných zakázek ve zdravotnictví, byla v pardubické nemocnici v poslední době velmi úspěšná. Získala 12 zakázek za 93 milionů korun. Kraj teď chce soutěže prověřit.

Ilustrační foto. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Největší úspěch v Pardubicích zaznamenala firma První chráněná dílna ústeckého podnikatele loni, kdy získala kontrakt na úklid pardubické nemocnice za 71 milionů korun. V souběžně vedeném výběrovém řízení na úklid litomyšlské nemocnice zvítězila firma MW Dias, která je do korupční aféry namočená také.

„Kauza údajné podpory firem spjatých s podnikatelem Tomášem Horáčkem ze strany vedení nemocnic se, pokud vím, týká Nemocnic Na Bulovce, Na Františku a Na Homolce a s žádným zařízením Nemocnice Pardubického kraje nemá nic společného. Přesto nyní zpětně sami všechny zakázky s případnou vazbou na pana Horáčka v rámci našich zdravotnických zařízení prověřujeme,“ uvedl krajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr (ODS).

Firmy napojené na Tomáše Horáčka obchodují ve velkém se státem. Na ministerstva, do nemocnic, státním i městským podnikům, úřadům i policii dodávají techniku či léky a zajišťují ostrahu nebo úklidu. První chráněná dílna je největší z nich.

Server iRozhlas.cz uvedl, že podle policejních odposlechů si ústecký podnikatel Tomáš Horáček údajně řekl o úplatek 7,2 milionu korun za to, že firmě MW Dias zajistí vítězství v zakázce na úklid v Nemocnici Na Bulovce, která byla vyhlášena na podzim 2017. Horáček poskytl podle policie firmě MW Dias veškeré informace, aby mohla do soutěže vstoupit s nejnižší cenovou nabídkou. Informace získal podle serveru iRozhlas.cz díky spojení s bývalou ředitelkou Bulovky a další klíčovou postavou korupční kauzy Andreou Vrbovskou.

Hlavní aktéři kauzy získali úklid v Pardubicích a Litomyšli

Firmy zapletené do údajné korupce na Bulovce, tedy MW-Dias i První chráněná dílna, se zúčastnily i dvou výběrových řízení na zajištění úklidu v pardubické a litomyšlské nemocnici na konci roku 2016. Zatímco První chráněná dílna vyhrála soutěž na úklid v Pardubicích za 71,2 milionu korun, firma MW-Dias zvítězila v boji o kontrakt na úklid v Litomyšli za 31,9 milionu korun.

V době, kdy První chráněná dílna vyhrála veřejnou soutěž na úklid, se už v pardubické nemocnici zabydlela. Nemocnice jí svěřila dodávky tří sanitek, montáž nového závorového systému, ale i dodávku obinadel či kancelářského papíru. Loni v dubnu získala kontrakt na pacientské a ložní prádlo. Dokonce dodala zdravotníkům ultrazvukové přístroje.

„Základním hodnotícím kritériem výběrových řízení je z důvodu hospodárného nakládání s veřejnými prostředky nejnižší cena. Současná situace kolem První chráněné dílny je samozřejmě nepříjemná, ale spolupráce mezi Nemocnicí Pardubického kraje a touto společností vzešla vždy z řádně vedeného výběrového řízení,“ sdělila mluvčí nemocnice Kateřina Semrádová.

Krajský radní Valtr si počká na výsledek prověrky. „Jakékoliv pochybení by samozřejmě znamenalo tvrdé personální postihy. Prozatím však v této souvislosti žádná taková pochybení na straně našich nemocnic zjištěna nebyla,“ uvedl Valtr.

Nejčtenější

Rajčata zaplevelila koryto řeky ve Svitavách, právě dozrávají

V korytu rostou nejrůznější druhy rajčat. jen si vybrat - cherry, keříková či...

Koryto řeky Svitavy připomíná v těchto dnech rajčatovou plantáž. Rostliny vyrašily mezi velkými „šutry“ na břehu...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Dvaaosmdesátiletá řidička převrátila „stodvacítku“ na střechu

Policisté vyčíslili škodu na Škodě 120L na deset tisíc korun.

Dvaaosmdesátiletá řidička nezvládla v úterý odpoledne řízení své škodovky u Kostěnic na Pardubicku. Pro těžce zraněnou...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Další z rubriky

Sací bagr v akci. Matiční jezero se dočká odbahnění za dvacet milionů

Matiční jezero v Pardubicích. (16.5.2018)

Pardubické Matiční jezero se zanedlouho stane častým cílem rodinných výletů. Nejen pro děti bude totiž zajímavé...

Vývoj v kauze Čapí hnízdo může ovlivnit jednání o koalici v Pardubicích

Radnice v Pardubicích

Nový vývoj v kauze Čapí hnízdo a reportáž Seznamu Zprávy o synovi premiéra Andreje Babiše mohou mít vliv na stále...

Při čelním střetu zemřeli dva lidé na okraji Pardubic, zřejmě nepřipoutaní

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Spolujezdec ze staršího BMW a řidič dalšího osobního vozu značky Kia zemřeli před šestou ranní v Doubravicích na okraji...

Najdete na iDNES.cz