Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Po navrtávačích vykrádají domy v Pardubickém kraji „vyháčkovávači“

  • 0
Předloni působili na Pardubicku i Hradecku zloději „navrtávači“, kteří do domů vnikali po navrtání rámu okna. Když je policisté konečně dopadli, objevil se nový typ loupeží. Svoji vizitku za sebou zanechávají „vyháčkovávači“.

„Je to nový způsob vnikání do rodinných domů. Pootevřená okna nejsou pro pachatele až takovou překážkou, jak se lidé domnívají,“ uvedl náměstek krajského ředitele policie Jiří Žouželka.

Pachatelé se do objektu dostanou tak, že okna pootevřená ve ventilační poloze vyháčkují.

„Jen v našem kraji máme za uplynulý rok zaznamenáno asi padesát takových případů a tato trestná činnost neustává. Prevence je jednoduchá - nenechávat ventilačky přes noc otevřené, nevětrat ve vzdálených místnostech domu,“ dodal kriminalista s tím, že se pachatelé zaměřili hlavně na satelitní oblasti v blízkosti Pardubic či Hradce Králové.

Obecně však platí, že se v Pardubickém kraji počty kriminálních deliktů snížily ve všech podobách. Policie vyšetřovala 8 380 kriminálních činů, o 712 méně než v roce 2013. Objasnit se jich podařilo více než 55 procent, což je o tři procentní body lepší výsledek než v předcházejícím roce.

Personální stav je naplněn

„Pohybujeme se lehce nad průměrem republiky a nemáme se za co stydět,“ řekl krajský ředitel Jan Švejdar. Ještě lepší výsledky by podle něj policisté dosáhli, kdyby nebylo přílišného „papírování“ a podařil se pokus o zkrácení přípravných řízení, tedy kdyby se zjednodušilo trestní řízení.

Samozřejmě by pomohl i větší počet policistů, i když i v tomto směru jsou na tom v kraji nyní lépe.

„V prosinci jsme naplnili početní stavy, což je po mnoha letech velmi pozitivní zpráva. Ale navýšení jejich počtu přivítáme, zejména ´dopravky´ jsou poddimenzovány,“ dodal Jan Švejdar. Na konci loňského roku působilo v Pardubickém kraji 1 240 státních policistů.

Škody způsobené kriminalitou vzrostly v meziročním srovnání o 305 milionů korun, celková výše loňských škod činí 802 milionů korun. Částku ovlivnily některé hospodářské trestné činy, které vykazovaly škodu v řádech desítek milionů.

Loni policie vyšetřovala osm vražd a vražedných pokusů, o jednu méně než rok předtím. Všechny se podařilo objasnit. Čtyři případy se vyskytly na Orlickoústecku, tři na Pardubicku a jeden na Svitavsku. Loupeží zaznamenali policisté 46 skutků, z toho jich bylo objasněno 29.

Extremistické projevy byly ojedinělé. „Počet příznivců pravicového extremismu je odhadován maximálně 70 osob. Jedná se převážně o osoby z řad fotbalových fanoušků, takzvaní Ultras Pardubice, kteří se zapojují kromě fotbalu i do podpory dalších sportů, převážně hokeje. Akce jako jsou koncerty, pochody a demonstrace ve větší míře nevyhledávají a účastní se jich v menším počtu než sportovních akcí,“ uvedl Jiří Žežulka.

Loni policisté v regionu vyhlásili celkem 936 pátrání po osobách, z toho bylo 785 záznamů odvoláno - po 151 osobách se nadále pátrá.