Panna Maria v tomografu. | foto: Dušan Korel

Panna Maria na počítačovém tomografu. Přístroj zkoumal gotickou sochu

  • 3
Na radiodiagnostickém oddělení Pardubické nemocnice měli neobvyklého „pacienta“. Restaurátoři zkoumali s pomocí nejmodernější techniky dřevěnou gotickou sochu Panny Marie z Chrudimska.

„V našem kraji je to první zkušenost a věřím, že tyto výzkumy poslouží k tomu, že řadu cenných gotických děl uvidíme brzo v mnohem lepším stavu,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Roman Línek, který výzkum zprostředkoval a dohodl s Nemocnicí Pardubického kraje.

V Pardubické nemocnici takový průzkum sochy prováděli zdravotníci vůbec poprvé.

„Jediným limitem je to, aby se socha na CT přístroj vešla,“ řekl primář radiodiagnostického oddělení Pardubické nemocnice Leoš Ungermann.

Zdravotnický přístroj je schopen poznat strukturu dřeva, z kolika kusů a jakým způsobem byla socha zhotovena, jaké se pod povrchem skrývají nátěry, defekty, nebo jiné taje. „Je možno zjistit, co je původní a co bylo k soše v průběhu staletí přidáno, případně, zda někde kousek nechybí,“ dodala restaurátorka Hana Vítová.

Průzkum počítačovým tomografem jako část restaurování gotické plastiky nezůstane ojedinělým. Pardubický kraj má v úmyslu rozšířit spolupráci s Akademií věd České republiky, která zkoumá gotické umění celých východních Čech.

Výsledkem bude komplexní odborné zpracování a průzkum deskové, nástěnné a knižní malby, architektury, uměleckého řemesla, náhrobků a archeologických nálezů. Výstupem projektu bude velká výstava.