Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Filmaři natočí cestu slavného skladatele z Přelouče na Montmartre

  7:50aktualizováno  7:50
Ačkoliv hudbu skladatele Casimira Oberfelda v Česku málokdo zná, ve třicátých letech patřil k nejpopulárnějším ve Francii. Během druhé světové války však jeho život ukončil u Přelouče transport smrti. Příští měsíc se mají jeho ostatky vrátit domů.

Pietní místo v Přelouči. | foto: Archiv Oldřicha Pleštila

Tělo vězně koncentračního tábora Osvětim s číslem 169889 patřící Casimiru Oberfeldovi odpočívá na hřbitově v Přelouči. Stejně jako další oběti vyhozené z transportu smrti.

Nyní se podařilo získat poslední nutná povolení k vyzdvižení ostatků francouzského hudebníka, a ty se budou moci přesunout do Paříže. Přesněji - na hřbitov u chrámu Montmartre v Paříži, kde leží významné osobnosti francouzských dějin, jakými je třeba fyzik André-Marie Ampére, spisovatelé Alexandre Dumas, Stendhal, Émile Zola nebo skladatel Jacques Offenbach.

Fotogalerie

„Vlastní exhumace a převoz ostatků by měly být realizovány ve spolupráci s městem Přelouč někdy v květnu. Velvyslanectví Francie rovněž již vyjádřilo souhlas s postupem a právní zastoupení pana Dunanta převzal jeden z pardubických advokátů,“ říká Oldřich Pleštil z České Lípy, který se zná s Oberfeldovým synem Gregoirem Dunantem.

Ten desítky let po svém otci pátral a od roku 2011 usiluje o převoz jeho ostatků zpět do Francie.

„Gregoirovi, který nepatří mezi bohaté důchodce, jde o to, aby se francouzský stát podílel na nákladech buď částečně, anebo plně. Byli to Francouzi, kteří svého skladatele udali policii, která jej nakonec předala okupantům. Byly to francouzské dráhy, které vězně přepravovaly do těchto táborů,“ říká Pleštil, který v České republice svému dlouholetému příteli z Francie nezištně pomáhá hlavně jako tlumočník.

Desetiletí trvající hledání a pětileté úsilí spočívající v převezení ostatků však mělo před cílem namále. Úředníci francouzského velvyslanectví při ověřování písemností zjistili, že skladatel nevlastnil občanský průkaz, a proto nemohl být úředně občanem Francie.

Ale i to se podle Oldřicha Pleštila podařilo překonat a podmínky úředníků splnit. „Casimir Oberfeld byl původem Polák, který však celý svůj pracovní život strávil ve Francii. Ale zemřel jako občan Polska,“ vysvětluje důvody, kvůli kterým nebylo úřední vyjednávání důstojného uložení skladatelových ostatků vůbec jednoduché.

Dunantovi pomohla i starostka Přelouče Irena Burešová, která v roce 2009 zprostředkovala schůzku s přeloučskými pamětníky, kteří mu ukázali plánek hrobu nakresleného tehdejším farářem, který na něj poznamenal vytetovaná čísla zemřelých.

„Je to neuvěřitelná záležitost a jsem hrozně ráda, že se to panu Dunantovi podařilo. Pátral po svém otci mnoho let a nevěřil, že se ho dopátrá,“ říká Irena Burešová.

Pravost ostatků se ověřovala pomocí metody DNA. „Je to záležitost zcela ojedinělá. V pondělí máme schůzku s právním zástupcem pana Dunanta, se kterým budeme domlouvat termín exhumace,“ dodává starostka Přelouče.

U vyzvednutí ostatků budou francouzští filmaři

Francouzští filmaří navíc chtějí zmapovat životní osudy Casimira Oberfelda včetně vyjmutí ostatků na přeloučském hřbitově do filmového dokumentu. Režisér snímku Axel Clevenot teď prostřednictvím crowdfundingové kampaně Babeldoor shání na výrobu snímku finance.

Casimir Oberfeld

Narodil se jako Kasimierz Jerzy Oberfeld v polské Lodži. Hudbu studoval původně ve svém rodišti, počátkem dvacátých let odešel do Francie.

S příchodem zvukového filmu se zaměřil na komponování filmové hudby a během necelých deseti let spolupracoval na více než padesáti francouzských snímcích.

Jeho pokus dostat se během druhé světové války do Spojených států nevyšel a několik let žil v ilegalitě v Nice v jižní Francii.

Prošel koncentračním táborem Osvětim. Po jeho osvobození zemřel v transportu smrti, který Němci vypravili směrem na západ. Pohřben byl v Přelouči.

„Film je založen na výzkumu historika Jean-Pierre Guena. Bude o bohatosti populární hudby před druhou světovou válkou. Spřádá dojemný a tragický příběh, pátrání po otcovství. Film oživuje cestu Gregorie Dunanta ke Casimiru Oberfeldovi,“ přibližuje na webových stránkách kampaně Alex Clévenot, který v těchto dnech jedná i o finanční pomoci v Českém domu v Paříži.

Casimir Oberfeld byl do konce 30. let jedním z nejpopulárnějších autorů filmové hudby, operet a šansonu, než ho zatklo gestapo a deportovalo do Osvětimi. Jeho hudba však žila nadále a dokonce takovým způsobem, že po zatčení kolaboranti z vichystické vlády jeho dílo ukradli a přetvořili ho na vichistickou hymnu Maréchal, nous voil?!

Oberfeld zkomponoval také melodie k mnoha operetám a více než 52 francouzským filmům - mimo jiné Jeden z legie, Fric-Frac, Paříž bude vždy Paříží či Dívka z batalionu. Skladby francouzského šansoniéra nejsou zapomenutými ani dnes. Jednu Oberfeldovu píseň má ve svém repertoáru také populární francouzská zpěvačka Zaz.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Pardubická juniorka finišuje. Semifinále provázely emoce

Dalibor Svrčina

Velké vedro, velké emoce. Vítězné výkřiky, ale i slzy po prohraném duelu. Takový byl semifinálový den 91. ročníku...

Z Pardubic bude jezdit více pendolin, nabídnou nové interiéry i kino

Rekonstruovaná souprava Pendolino - 1. třída

Od prosince letošního roku bude v Pardubicích jezdit více pendolin. Podle nového jízdního řádu Českých drah se tyto...

Najdete na iDNES.cz