Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Filmaři natočí cestu slavného skladatele z Přelouče na Montmartre

  7:50aktualizováno  7:50
Ačkoliv hudbu skladatele Casimira Oberfelda v Česku málokdo zná, ve třicátých letech patřil k nejpopulárnějším ve Francii. Během druhé světové války však jeho život ukončil u Přelouče transport smrti. Příští měsíc se mají jeho ostatky vrátit domů.

Pietní místo v Přelouči. | foto: Archiv Oldřicha Pleštila

Tělo vězně koncentračního tábora Osvětim s číslem 169889 patřící Casimiru Oberfeldovi odpočívá na hřbitově v Přelouči. Stejně jako další oběti vyhozené z transportu smrti.

Nyní se podařilo získat poslední nutná povolení k vyzdvižení ostatků francouzského hudebníka, a ty se budou moci přesunout do Paříže. Přesněji - na hřbitov u chrámu Montmartre v Paříži, kde leží významné osobnosti francouzských dějin, jakými je třeba fyzik André-Marie Ampére, spisovatelé Alexandre Dumas, Stendhal, Émile Zola nebo skladatel Jacques Offenbach.

Fotogalerie

„Vlastní exhumace a převoz ostatků by měly být realizovány ve spolupráci s městem Přelouč někdy v květnu. Velvyslanectví Francie rovněž již vyjádřilo souhlas s postupem a právní zastoupení pana Dunanta převzal jeden z pardubických advokátů,“ říká Oldřich Pleštil z České Lípy, který se zná s Oberfeldovým synem Gregoirem Dunantem.

Ten desítky let po svém otci pátral a od roku 2011 usiluje o převoz jeho ostatků zpět do Francie.

„Gregoirovi, který nepatří mezi bohaté důchodce, jde o to, aby se francouzský stát podílel na nákladech buď částečně, anebo plně. Byli to Francouzi, kteří svého skladatele udali policii, která jej nakonec předala okupantům. Byly to francouzské dráhy, které vězně přepravovaly do těchto táborů,“ říká Pleštil, který v České republice svému dlouholetému příteli z Francie nezištně pomáhá hlavně jako tlumočník.

Desetiletí trvající hledání a pětileté úsilí spočívající v převezení ostatků však mělo před cílem namále. Úředníci francouzského velvyslanectví při ověřování písemností zjistili, že skladatel nevlastnil občanský průkaz, a proto nemohl být úředně občanem Francie.

Ale i to se podle Oldřicha Pleštila podařilo překonat a podmínky úředníků splnit. „Casimir Oberfeld byl původem Polák, který však celý svůj pracovní život strávil ve Francii. Ale zemřel jako občan Polska,“ vysvětluje důvody, kvůli kterým nebylo úřední vyjednávání důstojného uložení skladatelových ostatků vůbec jednoduché.

Dunantovi pomohla i starostka Přelouče Irena Burešová, která v roce 2009 zprostředkovala schůzku s přeloučskými pamětníky, kteří mu ukázali plánek hrobu nakresleného tehdejším farářem, který na něj poznamenal vytetovaná čísla zemřelých.

„Je to neuvěřitelná záležitost a jsem hrozně ráda, že se to panu Dunantovi podařilo. Pátral po svém otci mnoho let a nevěřil, že se ho dopátrá,“ říká Irena Burešová.

Pravost ostatků se ověřovala pomocí metody DNA. „Je to záležitost zcela ojedinělá. V pondělí máme schůzku s právním zástupcem pana Dunanta, se kterým budeme domlouvat termín exhumace,“ dodává starostka Přelouče.

U vyzvednutí ostatků budou francouzští filmaři

Francouzští filmaří navíc chtějí zmapovat životní osudy Casimira Oberfelda včetně vyjmutí ostatků na přeloučském hřbitově do filmového dokumentu. Režisér snímku Axel Clevenot teď prostřednictvím crowdfundingové kampaně Babeldoor shání na výrobu snímku finance.

Casimir Oberfeld

Narodil se jako Kasimierz Jerzy Oberfeld v polské Lodži. Hudbu studoval původně ve svém rodišti, počátkem dvacátých let odešel do Francie.

S příchodem zvukového filmu se zaměřil na komponování filmové hudby a během necelých deseti let spolupracoval na více než padesáti francouzských snímcích.

Jeho pokus dostat se během druhé světové války do Spojených států nevyšel a několik let žil v ilegalitě v Nice v jižní Francii.

Prošel koncentračním táborem Osvětim. Po jeho osvobození zemřel v transportu smrti, který Němci vypravili směrem na západ. Pohřben byl v Přelouči.

„Film je založen na výzkumu historika Jean-Pierre Guena. Bude o bohatosti populární hudby před druhou světovou válkou. Spřádá dojemný a tragický příběh, pátrání po otcovství. Film oživuje cestu Gregorie Dunanta ke Casimiru Oberfeldovi,“ přibližuje na webových stránkách kampaně Alex Clévenot, který v těchto dnech jedná i o finanční pomoci v Českém domu v Paříži.

Casimir Oberfeld byl do konce 30. let jedním z nejpopulárnějších autorů filmové hudby, operet a šansonu, než ho zatklo gestapo a deportovalo do Osvětimi. Jeho hudba však žila nadále a dokonce takovým způsobem, že po zatčení kolaboranti z vichystické vlády jeho dílo ukradli a přetvořili ho na vichistickou hymnu Maréchal, nous voil?!

Oberfeld zkomponoval také melodie k mnoha operetám a více než 52 francouzským filmům - mimo jiné Jeden z legie, Fric-Frac, Paříž bude vždy Paříží či Dívka z batalionu. Skladby francouzského šansoniéra nejsou zapomenutými ani dnes. Jednu Oberfeldovu píseň má ve svém repertoáru také populární francouzská zpěvačka Zaz.
Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Policie odhalila zloděje veteránů, část lupu však dvojice stihla prodat

Zloděj ukradl i čtyřtaktní motocykl značky BMW z roku 1940.

Kostru Jawy 250 a další náhradní díly k veteránům značek BMW, ČZ, Zündapp a Harley-Davidson odcizil někdo loni v září z...

Další z rubriky

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...

Pardubice uvidí po třech letech play off. Hráči se těší na sílu od fandů

Třinecký Martin Růžička se snaží překonat brankáře Ondřeje Kacetla z Pardubic.

Příznivce Dynama Pardubice čeká hokejový víkend. V ideálních termínech se dvakrát představí na domácím ledě jejich...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Najdete na iDNES.cz