Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cyklisté si musí dát pozor. Oprava trati pošle na stezku auta

  11:41aktualizováno  11:41
Ve středu začínají dopravní omezení mezi Ústím nad Orlicí a Letohradem. Práce spojené s modernizací železniční trati za téměř 483 milionů ovlivní provoz na přilehlé cyklostezce, po které budou smět jezdit auta stavbařů.

Na stezce mezi Ústím a Letohradem je podobný provoz, jako na této navazující části do Chocně. I zde vede cyklostezka na řadě míst přes koleje. | foto: Jaroslav Hubený, MAFRA

Když je hezké počasí, míjejí se na asfaltové stezce mezi Ústím nad Orlicí a Letohradem denně stovky cyklistů, bruslařů i chodců. Na třináctikilometrovém úseku se však budou v příštích měsících potkávat s řidiči.

Ti se na frekventovanou stezku vydají kvůli uzavírkám přejezdů, které potrvají od středy až do konce června. Stavbaři budou na trati opravovat celkem dvanáct přejezdů, z nichž řada přetíná jak cyklostezku, tak i hojně využívanou spojnici obou měst.

„Kvůli rozsáhlosti stavby a uzavíraným přejezdům bude doprava v regionu mnohokrát komplikována objížďkami, na kterých budou často nasazeny i semafory. Bude se to ucpávat, bude se čekat,“ stojí v informacích firmy o chystané stavbě.

„Dávali jsme o uzavírkách vědět na Facebooku, internetu a šlo to i do škol,“ říká starosta Letohradu Petr Fiala.

Kamiony čeká během oprav přejezdů objížďka

Na třech úsecích stezky se budou pohybovat vozidla mířící ze stavby po celou dobu plánované rekonstrukce trati, tedy až do 26. června. Objížďky pro ostatní řidiče povedou po vedlejších komunikacích v určených termínech, kdy budou uzavřeny přejezdy na hlavní silnici.

Nejbližší nepříjemnosti čekají motoristy od 21. dubna. Úlevou je, že těžší vozy nad 3,5 tuny pojedou od Ústí po delších objízdných trasách přes Libchavy, Žamberk a zpět do Letohradu.

Provoz aut po stezce se příliš nezamlouvá lidem bydlícím v jejím sousedství.

„Mě zaráží, proč by tady měla jezdit auta? Vždyť to tady zničí. Spodek na to není stavěný. Na některým místech už povrch cyklostezky zničily kořeny stromů, jsou na ní takové hrby,“ postěžoval si jeden z obyvatelů Hnátnice u stanice Lanšperk, kde mají stavbaři využívat stezku nepřetržitě po obou stranách tamního přejezdu. Právě zde se plánují nejrozsáhlejší práce.

„Nově postavíme železniční stanici, vybavíme ji novým zabezpečovacím zařízením, které bude připraveno na spuštění dálkového řízení provozu. Poslední rekonstrukce proběhla v letech 1975 až 1976,“ doplnila firma, podle které se na stavbě budou denně pohybovat stovky lidí a množství těžké techniky. Práce mají běžet jak o víkendu, tak v některých případech i v noci.

V Dolní Dobrouči, Hnátnici, na zastávce Dolní Libchavy i v Lanšperku pak vzniknou nová vyšší nástupiště. Na prvních dvou jmenovaných místech navíc dojde k opravě stávajících zastávek. Jinde dělníci postaví přístřešky nové. Na třech přejezdech budou nová výstražná světla.

Firmy během nákladné rekonstrukce vymění 20 tisíc pražců, 27 kilometrů kolejí a zhruba 40 tisíc tun štěrku. Stabilnějšího zajištění se dočkají i tři skalní zářezy. Mimo přejezdů se opraví také sedm mostů a 37 propustků. Upraveno bude také trakční vedení. Po dokončení stavby se má zrychlit cestování, zvýšit bezpečnost a komfort.

Vysoutěžená cena byla vyšší, než odhad

Opravu trati provede firma Chládek a Tintěra Pardubice spolu se společností Porr (ve výběrovém řízení spojené do sdružení pojmenovaného jako Společnost ÚLET), které soutěž na největší letošní investiční akci na železnici v kraji vyhrály na podzim loňského roku.

Ačkoliv Správa železniční a dopravní cesty coby investor předpokládala, že za opravu dá přes 437 milionů korun, tak výsledná cena je ještě o zhruba 45 milionů vyšší. Železničáři přitom vybírali ze čtyř uchazečů, kteří se do tendru vypsaného koncem loňského srpna přihlásili.

Autor:


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Projektant zřícené střechy chybu přiznal, pak otočil, tvrdí u soudu svědek

Obžalovaný projektant Pavel Škorpil (vlevo) se svým advokátem před budovou...

Okresní soud v Ústí nad Orlicí začal ve čtvrtek znovu projednávat loňský pád střechy sportovní haly v České Třebové. A...

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

Neexistující most přes říčku rozdělil obyvatele pardubického Svítkova

Ilustrační snímek

Malá říčka Bylanka v šestém pardubickém obvodu doslova i názorově rozdělila obyvatele Svítkova. Ti ze satelitu chtějí...

Najdete na iDNES.cz