Pardubickou věznici před rokem předčasně opustilo díky amnestii 298 vězňů.

Pardubickou věznici před rokem předčasně opustilo díky amnestii 298 vězňů. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Rok po Klausově amnestii je vězňů v pardubickém vězení o dvě stovky méně

  • 8
Představa, že většina vězňů se po kontroverzní amnestii prezidenta Klause do vězení zase vrátila, neodpovídá skutečnosti. V před rokem přeplněné pardubické věznici je dnes dokonce sto volných míst.

Přesně před rokem brány pardubického vězení denně opouštěly desítky odsouzených. Čekaly na ně jejich děti, manželky, na chodníku před věznicí se odehrávaly bouřlivé i dojemné scény.

S propouštěním začalo vězení už ve středu 2. ledna, den po vyhlášení překvapivě rozsáhlé prezidentské amnestie. Celkem nakonec během několika týdnů propustilo 298 lidí.

Bývalý prezident Václav Klaus byl tehdy ostře kritizován za dvě věci. Jeho rozhodnutí osvobodilo tuneláře, na východě Čech například zastavilo soudní procesy v kauzách Trend a Progres Invest, a veřejnost se obávala, že většina z propuštěných vězňů, zejména drobní zloději, se stejně brzy za mříže vrátí.

Dnes, přesně rok po amnestii, se ukazuje, že v druhém případě byli experti i veřejnost příliš pesimističtí.

"K 1. lednu 2013 jsme měli v pardubické věznici 769 vězňů, nyní jich je 577. Máme tedy nyní zhruba o dvě stovky vězňů méně než tehdy," uvedl tiskový mluvčí pardubické věznice, kde jsou od roku 2005 pouze muži, major Tomáš Kubín. Kolik odsouzených se do vězení vrátilo, je podle Kubína těžké určit.

"Všichni se nemuseli vrátit k nám. Ale je možné říci, že to jsou jen jednotky procent, určitě ne desítky. Vyplývá to i z celostátních čísel," sdělil Kubín.

V Česku ubylo asi sedm tisíc vězňů

Celkově bylo k červnu loňského roku amnestováno skoro šest a půl tisíce vězňů. Za mřížemi bylo před amnestií 23 tisíc lidí, zatímco v září loňského roku, což je nejčerstvější údaj na webu Vězeňské služby České republiky, už jen něco přes 16 tisíc.

Mužské vězení v Pardubicích

Před amnestií v lednu 2013 mělo celkem 769 vězňů, amnestováno jich bylo 298. Dnes si ve vězení odpykává trest 577 vězňů. Kapacita zařízení, které se v roce 2005 přeměnilo na čistě mužské, je 675 odsouzených, téměř sto míst je tedy prázdných. Celkový počet amnestovaných až do 20. června 2013, do kdy bylo rozhodnuto o posledních případech, činil 6 461 lidí. Před amnestií si odpykávalo trest v českých věznicích celkem více než 23 tisíc lidí. V září 2013 bylo vězňů 16 417, skoro o sedm tisíc méně.

V zemi tedy ubylo zhruba sedm tisíc vězňů, což v podstatě odpovídá rozsahu amnestie.

V pardubické věznici, která má kapacitu 675 lůžek, je nyní pouze 577 vězňů. Téměř sto míst je prázdných. Vězení tak dnes podle Kubína pohodlně splňuje předpis, který říká, že každý vězeň musí mít životní prostor čtyři metry čtvereční plochy a sedm metrů krychlových vzduchu.

"Předtím jsme to dodržet nedokázali, museli jsme snížit na tři metry čtvereční, z čehož vyplývaly potíže i s evropskými institucemi," uvedl Kubín.

Menší počet vězňů a více prostoru se podle mluvčího odráží i na atmosféře ve vězení. "Když nejsou oddělení přeplněná na 125 procent, je to určitě lepší. Ponorková nemoc tehdy hrozila daleko více. Dnes má vězeň větší šanci být občas i sám, před rokem takový prostor skoro neexistoval," dodal Kubín.