Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plány „letních“ podnikatelů zmařilo počasí. Libují si ledaři a řidiči

  13:55aktualizováno  13:55
Podle meteorologů letos zažíváme nejstudenější léto za poslední desítky let. Počasí zatím zklamalo hlavně podnikatele. Bídné tržby hlásí hospody, pivovary i kempy. Radost z počasí mají jen na zimním stadionu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš BíbaMF DNES

"Studené a mokré léto nás zaskočilo. Je známá pravda, že když není horko, razantně klesá spotřeba piva, ale i limonád. Přesná čísla ještě nevíme, ale o poklesu oproti letošnímu očekávání není pochyb," řekl ředitel pardubického pivovaru Jan Kvasnička.

Důkazy lze najít i jinde. Za horkých letních dní bývala zahrádka před restaurací Imperial v centru města tak plná, že lidé posedávali i na zídce v přilehlém parku na náměstí Československých legií. Takový obrázek tam ale letos nespatříte.

"Letošní počasí je znát, myslím, že máme tak o třetinu menší tržby, než kdyby bylo pořádné léto," řekla vedoucí restaurace Michaela Krpatová.

Lidé si do kempů vozí i svoje sudy s pivem

Ještě horší čísla uvádí provozovatel pardubického koupaliště Cihelna Petr Ministr. "Oproti loňským třiceti šesti tisícům lidí jich letos přišla polovina. Jsme prostě závislí na slunci, na ničem jiném. I když nechodí lidi, musíme se stále starat o kvalitu a čistotu vody. To jsou takřka stejné náklady, i když máme třeba snahu je minimalizovat," řekl Ministr.

Ztráty hlásí i kempy. Třeba autokemp Pláž na Seči. "Oproti loňsku máme tak o čtvrtinu menší tržby. Nebudeme sice ve ztrátě, ale projeví se to třeba tak, že nebudeme mít dost peněz na plánované investice, jako jsou nové chatky nebo další rozvoj areálu," řekl vedoucí kempu Jan Janeček.

Podle něj se navíc projevuje i to, že lidé mají v těchto letech hlouběji do kapsy. "Odnášejí to kromě nás i provozovatelé stánků v areálu. Lidé si vozí všechno s sebou, klidně i sudy s pivem, aby si to tady nemuseli kupovat," dodal Janeček.

Předem obsazené kempy počasím nestrádají

V chatovém areálu Kamenná obec na Seči, který je v těsné blízkosti autokempu Pláž, dokonce letos mají rekordní tržby. "Počasí se nijak zvlášť na obsazenosti chatek neprojevilo. Možná to je tím, že lidé si chatky zamlouvají s poměrně velkým předstihem, kdy ještě nevědí, jaké budou mít počasí," řekl vedoucí areálu Vladimír Kašpar.

Může ale letošní studené léto někomu dokonce vyhovovat? Jedním z mála lidí, jimž dosavadní chladnější počasí letošního léta pomáhá v práci, jsou třeba ledaři na zimním stadionu. "Když je chladno, tak se samozřejmě dělá led lépe, jde hlavně o úsporu energie, jinak jsou podmínky v hale konstantní," řekl Petr Hubička, vedoucí měření, regulace a údržby v pardubické ČEZ Aréně.

Na počasí si také nestěžují například řidiči městských autobusů nebo jiných vozidel bez klimatizace. Očistce, který v rozpálených ulicích zažívají každé prázdniny, je letošní mizerné léto ušetřilo.

Autor:


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Sportovní park v Pardubicích rozpohyboval tisícovky dětí

Sportovní park Pardubice. (11.8.2018)

Kdo chtěl o víkendu zaparkovat v centru Pardubic, zejména tedy v blízkosti soutoku Labe a Chrudimky, brzy zjistil, že...

Kraj prověří v nemocnicích firmy podezřelé z korupce lobbistou Horáčkem

Nemocnice v Pardubicích.

Společnost První chráněná dílna, kterou vlastní ve vazbě sedící lobbista Tomáš Horáček stíhaný za úplatky, vydírání a...

Najdete na iDNES.cz