Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I za humny vašeho domu čeká něco zajímavého, říká režisér Planety Česko

  7:48aktualizováno  7:48
Celkem jeden a půl roku tak jezdil se svými kolegy po celém Česku a natáčel sekvence ze života zvířat. Nejlépe se točila ta, kterým člověk nevadí, jsou na něj zvyklá. „I za humny vašeho domu číhá něco zajímavého,“ říká Marian Polák, režisér dokumentárního filmu Planeta Česko z Opatova na Svitavsku.

Dokument Planeta Česko provází slovem herec Kryštof Hádek (vlevo). Vedle něj režisér z Opatova Marián Polák. | foto: Aerofilms

Není to sázka na jistotu. Vypustit do světa film, jehož hlavními hrdiny jsou zvířata z české kotliny. Jednaosmdesát minut českého dokumentu se však netají touhou uspět a oslovit zejména dětskou část publika.

„Je to pokus. Pro úspěch filmu jsme udělali vše. Má dobrý zvuk. Přeju si, aby oslovil mladší část publika, která pak najde cestu do přírody,“ líčí Polák.

Film charakterizuje jako snímek o přírodě bez předsudků a o zvířatech v české kotlině. Za některými záběry se vydal pěšky, někam vyjel na kole a dál po republice autem.

Fotogalerie

A všude se on a jeho štáby proměňovali v rybáře, čekající na ten nejlepší úlovek, přesněji záběr. Třeba tehdy, když kamera zpomaleně pozoruje, jak se barevný ledňáček proměňuje v obratného predátora, který se mžikem ponoří pro rybí kořist pod vodní hladinu.

„Třeba sysel na Mladoboleslavsku nebyl takový problém, jako plaší bobři,“ říká režisér, který vnímá neuvěřitelnou a samoobnovovací schopnost přírody.

„Často v nás převládá pocit, že jí musíme pomáhat, a přitom máme jen sedět a pozorovat, jak to má vymyšlené. Ten její koloběh mluví za vše,“ řekl Polák.

Za rok a půl neustálého pobytu v přírodě si ujasnil, jak silná je a jak ji lidé podceňují. „Příroda má nezměřitelnou sílu,“ říká.

Hádkova znalost přírody prospěla kvalitě filmu

Kromě vyčekaných scén ze života zvířat doprovázelo natáčení také nepříhodné počasí.

„Potřebovali jsme natočit listonohy, jejichž larvy žijí v blátě kaluží. Jenže bylo sucho a my celé léto čekali. A dlouho marně. Pak jsme točili v Krkonoších a nebyl sníh, když jsme potřebovali. Výkyvy počasí nám často znepříjemňovaly práci,“ připouští Polák.

Půl roku pak tvůrci seděli zavření ve studiu a z hodin natočených záběrů tvořili lyrický příběh české přírody. A zejména pilovali komentář k celému filmu.

„Se zvukem a komentářem jsme si dali velkou práci. Ostatně umožňoval nám to rozpočet, neboť film vznikl v rámci projektu Příroda – koho to zajímá, který financovaly norské fondy, a proto mohl vzniknout i náš film,“ řekl Polák.

Tvůrci hledali formu, jak převyprávět film divákům. Pohrávali si s možností nechat film vyznít jako meditaci, nakonec ale zvítězila cílová skupina, a to jsou děti. Srozumitelnost dodala ich forma komentáře, hlas neměl být vypravěčský, ale klukovský, aby zaujal a byl blízký náročnému dětskému divákovi.

„Proto padla volba na Kryštofa Hádka. Ten také velkou měrou přispěl k úpravě komentáře. Jednak si jako herec upravoval text stylisticky, aby byl srozumitelnější, vstupoval však i do odborné stránky komentáře, jeho znalost přírody prospěla kvalitě filmu,“ říká Polák, který už pracuje na dalších projektech. V hlavě má další přírodopisné filmy, ovšem silně si pohrává i s myšlenkou natočit dobrodružný film pro děti.

„Láká mě dětský dobrodružný fantasy film. Děti a příroda funguje dobře, ale v oblasti dětského filmu máme jakýsi dluh. V tom jsme jako tvůrci ustrnuli. Dokument je vázaný na to, co příroda dovolí, v hraném filmu si mohu dovolit do něj vstoupit a vyhrát si s ním,“ řekl Polák.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Králíky mají nové muzeum. Historie celnictví zaujme pašovaným kontrabandem

Východočeský památník celnictví v Králíkách. Místopředseda Východočeského klubu...

Králíky mají novou expozici Východočeského památníku celnictví. V budově bývalého gymnázia ji na profesionální úrovni...

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

VIDEO: Hledají se řidiči, kteří jeli kolem sraženého chodce v Krouně

Šipka u silnice směrem z křižovatky v Krouně na Poličku označuje místo nálezu...

Policie žádá o pomoc svědky nehody u Krouny na Chrudimsku. Stala se v sobotu 8. září deset minut před třetí hodinou v...

Jobs Contact
Elektroprojektant SENIOR (20.000 - 30.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz