Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radní zveřejnili své plány. Podle opozice jsou až příliš obecné

  12:14aktualizováno  12:14
Oprava fotbalového stadionu nebo vylepšení okolí nádraží či řek Labe a Chrudimky. Tyto a další akce slibují pardubičtí politici v programovém prohlášení, základní listině všech vlád, včetně těch magistrátních. Radní ji zveřejnili zhruba pět měsíců po nástupu do funkcí.

Radnice v Pardubicích | foto: Barbora Měchurová, iDNES.cz

Pokud se stávajícím politikům z vedení Pardubic podaří splnit alespoň polovinu věcí z jejich programového prohlášení, krajské město se za čtyři roky doslova rozzáří. Plánů je dost.

„V areálu Městského atletického stadionu na Dukle zajistíme výměnu tartanu, budeme investovat do rekonstrukce a modernizace stávající tribuny, včetně jejího zázemí, a dokončíme celkovou koncepci areálu pro využití sportovci, která bude obsahovat i krytou atletickou halu,“ uvedli radní, a vlastně tak slíbili odstranění jednoho z dlouhodobých boláků města.

Podobný slib se týká třeba i fotbalového stadionu u Tyršových sadů nebo přeměny břehů Labe a Chrudimky.

„Je to poměrně dobrý dokument. Jsem rád, že vůbec vznikl. Teď my jako opozice - i veřejnost - můžeme lépe kontrolovat, jak si radní vedou a co chtějí dělat,“ říká opoziční zastupitel za ODS Petr Klimpl.

Jediné, co mu prý vadí, je to, že programové prohlášení je až na výjimky dost obecné.

„V jen málo případech je konkrétní. Někde se jednotlivé body opakují. Je vidět, že je to šité trochu horkou jehlou, ale buďme rádi, že dokument vůbec vznikl,“ dodal Petr Klimpl, který na radní několik měsíců apeloval, aby už prohlášení konečně zveřejnili.

Hlavní úkoly radních Pardubic na čtyři roky

Programové prohlášení:

Zajistíme dodržování zásady přebytkového, minimálně však vyrovnaného městského rozpočtu. 

Budeme preferovat urychlenou výstavbu nového terminálu letiště Pardubice. 

U Letního stadionu budeme preferovat úspornou modernizaci pro konání druholigových fotbalových utkání s projektovou připraveností pro nejvyšší soutěž. 

Vytvoříme pravidla pro startovací a sociální bydlení ve městě, a zároveň proto využijeme volné byty v majetku města. 

Zavedeme systém zásadního zlevnění jízdného v MHD pro děti a mládež do 15 let.

„Myslím, že i naši předchůdci prohlášení schválili až několik měsíců po jejich zvolení,“ odrážel kritiku primátor Martin Charvát.

Třístránkový dokument je povětšinou poměrně nekonkrétní. Kromě vyjmenovaných staveb jsou v něm především následující věty:

„Zlepšíme dopravní situaci vlastními investicemi do dopravy výstavbou nových spojovacích komunikací. Každoročně budeme zlepšovat vybavení a podmínky pro výuku ve školách a školkách,“ uvedli třeba radní.

Podle lídra Pardubáků Františka Brendla si tak v dokumentu najde každý to, co potřebuje. „Těch skutečných konkrétních plánů tam moc není. Uvidíme, jestli se podaří splnit aspoň těch pár uvedených,“ uvedl František Brendl.

O větší otevřenosti radnice není v prohlášení nic

Jako překvapení se může zdát i to, že v prohlášení není ani zmínka o větší transparentnosti radnice. Přitom vítězné hnutí ANO na svých předvolebních plakátech mělo hesla o tom, že radnice se více otevře lidem a že třeba zveřejní uzavírané městské smlouvy.

„O tom není v prohlášení ani čárka, asi to byly jen sliby,“ říká Brendl, který zároveň kritizuje skutečnost, že radní naopak zrušili třeba nahrávání zasedání rady, které dříve bylo běžné.

„Je to jen formální záležitost. Pokud vím, tak ten záznam si někdo vyžádal jen dvakrát a vždy to bylo, aby ho mohl použít v nějakém sporu,“ obhajoval novinku primátor Charvát, který obsáhle mluvil o větší otevřenosti radnice naposledy na ustavujícím zasedání zastupitelstva. Nyní se v celém dokumentu objevuje slovo transparentní jen v souvislosti s hospodařením s veřejnými prostředky.

Opozice se naposledy snažila obnovit nahrávání na posledním zasedání zastupitelstva. Neměla ale dost hlasů. „Myslím, že je to chyba. Zastupitelé by měli vědět, co se na radě děje. Zápisy jsou zmatené a nepřesné,“ doplnil Brendl.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

U pardubické arény vzniklo nové parkoviště pro návštěvníky akcí

Vjezdu na parkoviště u Tyršových sadů brání několik velkých kamenů. Řidiči tak...

Návštěvníci pardubické Tipsport areny řeší už roky jeden zásadní problém. Nemají kde zaparkovat před hokejem nebo...

Cestující v Pardubickém kraji bude možná vozit po kolejích víc dopravců

Jednotka railjet poblíž České Třebové

Až dosud krajští politici tvrdili, že dopravu na železnici svěří po roce 2019 na dalších deset let jednomu dopravci. To...

Všichni proti ANO. Malé strany v Pardubicích vytvářejí koalice

Radnice Pardubice.

Lidovci společně s TOP 09 nebo Pardubáci s Patrioty a Starosty. Tak by měly vypadat pardubické předvolební koalice....

Najdete na iDNES.cz