Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bazén, radnice, nadjezd. Pardubice utratí za smělé plány čtyři miliardy

  11:20aktualizováno  11:20
Pardubice schválily plán investic do roku 2025 ve výši čtyř miliard korun. Seznam čítá 41 položek, 21 plánovaných investic se týká dopravy. Některé z nich město zaplatí z úvěru. Jako první by se měl stavět nový pětadvacetimetrový bazén.

Vizualizace budoucí přístavby bazénu. | foto: archiv pardubického magistrátu

Pardubičtí zastupitelé schválili smělý plán investic na příští roky. Pokud se jich většina z nich podaří naplnit, radnice si bude muset připravit miliardy.

„Do roku 2025 mají Pardubice naplánovány investiční akce v celkové sumě asi čtyři miliardy korun,“ řekla mluvčí města Iveta Koubková.

Ve schváleném seznamu jsou projekty všech druhů. S placením by tentokrát neměl být takový problém. Politici hodlají využít úvěrový rámec ve výši jedné miliardy korun, který mají Pardubice od května loňského roku otevřený u Komerční banky.

„Mezi projekty nechybí vybudování inteligentního dopravního systému, autobusové terminály B a Jih, dalšími položkami v seznamu jsou třeba rekonstrukce radnice, Palackého ulice či nadjezdu u Pardubické nemocnice,“ řekl první náměstek primátora Jiří Rozinek.

Zatímco většina plánů je dosud jen na papíře, některé jsou už dobře připravené. To se dá říct například o stavbě pětadvacetimetrového bazénu za stávajícím akvaparkem. Náklady na stavbu budou 67 milionů korun, původní odhad byl 50 milionů korun.

„Město zaplatí 36 milionů a zbylých 30 milionů půjde z úvěrového rámce. Výstavbu nového bazénu považujeme z hlediska nedostatečné kapacity stávajícího plaveckého bazénu v aquacentru za potřebnou,“ uvedl Rozinek.

Se stavbou bazénu chtělo město začít už loni, ale nedostalo dotace a zkomplikovala se i výběrová řízení. Je možné, že ani tentokrát dotaci nezíská, proto je připravené stavět i bez ní. Projekt má totiž velkou podporu mezi všemi stranami.

„Stavbou nového menšího bazénu ve stávajícím aquacentru ušetříme zhruba polovinu nákladů proti stavbě na zelené louce. Nemusíme budovat nové technické nebo sociální zázemí,“ říká třeba zastupitelka města Ludmila Ministrová z TOP 09.

Pardubice musí vypůjčenou miliardu vyčerpat do roku 2020

Mezi další projekty, které budou částečně hrazené z úvěru, patří například rekonstrukce letního stadionu, přístavba ZŠ Svítkov a výstavba nové budovy MŠ Svítkov.

„Zájem o přijetí do prvních tříd není svítkovská škola už několik let schopna uspokojit, v jiných částech Pardubic místa nescházejí. Musíme si uvědomit, že se v lokalitě v poslední době hodně stavělo a že tamní populace velmi omládla,“ uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký odpovědný za školství.

Část peněz pak poslouží i na výstavbu dopravních propojek. Nejvíce se mluví o té, která by měla spojit lokalitu Višňovky s Pardubičkami. Problém silnice však je, že vede přes bývalý vojenský prostor Červeňák a zelení aktivisté ho chtějí uchovat.

„Zhruba 42 milionů korun z úvěrového rámce jsme vyčlenili na výstavbu propojky ulic Pod Břízkami a Kyjevská, dalších 40 milionů je určeno na realizaci propojky ulic kpt. Jaroše a Kyjevská. V případě druhé zmíněné propojky však bude nutné získat ještě 130 milionů dalších finančních zdrojů, abychom byli schopni toto napojení vybudovat,“ doplnil Rozinek.

Pardubice musejí vypůjčenou částku ve výši jedné miliardy korun vyčerpat do konce roku 2020. Hned 300 milionů korun již využily k refinancování úvěru poskytnutého Československou obchodní bankou na financování modernizace plaveckého areálu.
Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

ŘSD podepsalo smlouvu na stavbu úseku dálnice D35 u Pardubic

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Ředitelství silnic a dálnic podepsalo smlouvu se společností Eurovia na stavbu části dálnice D35 mezi Časy a Ostrovem...VIDEO: Kamion se nevešel pod viadukt, při nárazu se převrátil na bok

Řidič kamionu vjel pod železniční most v Ústí nad Orlicí. Po nárazu se kolos...

Řidič kamionu v Ústí nad Orlicí v pondělí nerespektoval dopravní značku a uvázl pod viaduktem železnice mezi...

Auto prorazilo zábradlí u školy, řidiče zachraňoval kolemjdoucí lékař

U dopravní nehody zasahovali hasiči, policisté i záchranáři. I městští...

V plné rychlosti narazil v sobotu řidič do zábradlí před elektrotechnickou školou v Pardubicích. Jeho auto se...

Čerstvě zastavěnou pardubickou čtvrť spasí semafory či širší podjezd

Bytový komplex u kliniky Vektor postupně nabídne 275 bytů. O kousek dál buduje...

Stovky nových bytů, které rostou v pardubické čtvrti Na Spravedlnosti mohou pro politiky znamenat pozitivní nárůst...

Další z rubriky

V kraji během jedné hodiny bourali dva motorkáři, jeden z nich zemřel

Boční střet s autem nepřežil čtyřiašedesátiletý cizinec na motorce.

Na silnicích Pardubického kraje havarovali kolem poledne krátce po sobě dva motorkáři. Čtyřiašedesátiletý motocyklista...

Zakletá Hůrka. Prodej pardubických kasáren je opět odložen

Zákres plánovaného pardubického sídliště Hůrka do fotografie.

Pardubičtí zastupitelé zrušili i druhou soutěž na prodej bývalých kasáren na Dubině. A to i přesto, že se do ní opět...

Les budoucnosti u Chrasti se vysadí sám, odolá suchu i kůrovci

Biskupské lesy v okolí Chrasti,

Na kraji lesa nedaleko Chrasti stojí smrky a pár jedlí, které mají kolem sebe až trochu nezvykle mnoho prostoru. Právě...

Najdete na iDNES.cz