Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bazén, radnice, nadjezd. Pardubice utratí za smělé plány čtyři miliardy

  11:20aktualizováno  11:20
Pardubice schválily plán investic do roku 2025 ve výši čtyř miliard korun. Seznam čítá 41 položek, 21 plánovaných investic se týká dopravy. Některé z nich město zaplatí z úvěru. Jako první by se měl stavět nový pětadvacetimetrový bazén.

Vizualizace budoucí přístavby bazénu. | foto: archiv pardubického magistrátu

Pardubičtí zastupitelé schválili smělý plán investic na příští roky. Pokud se jich většina z nich podaří naplnit, radnice si bude muset připravit miliardy.

„Do roku 2025 mají Pardubice naplánovány investiční akce v celkové sumě asi čtyři miliardy korun,“ řekla mluvčí města Iveta Koubková.

Ve schváleném seznamu jsou projekty všech druhů. S placením by tentokrát neměl být takový problém. Politici hodlají využít úvěrový rámec ve výši jedné miliardy korun, který mají Pardubice od května loňského roku otevřený u Komerční banky.

„Mezi projekty nechybí vybudování inteligentního dopravního systému, autobusové terminály B a Jih, dalšími položkami v seznamu jsou třeba rekonstrukce radnice, Palackého ulice či nadjezdu u Pardubické nemocnice,“ řekl první náměstek primátora Jiří Rozinek.

Zatímco většina plánů je dosud jen na papíře, některé jsou už dobře připravené. To se dá říct například o stavbě pětadvacetimetrového bazénu za stávajícím akvaparkem. Náklady na stavbu budou 67 milionů korun, původní odhad byl 50 milionů korun.

„Město zaplatí 36 milionů a zbylých 30 milionů půjde z úvěrového rámce. Výstavbu nového bazénu považujeme z hlediska nedostatečné kapacity stávajícího plaveckého bazénu v aquacentru za potřebnou,“ uvedl Rozinek.

Se stavbou bazénu chtělo město začít už loni, ale nedostalo dotace a zkomplikovala se i výběrová řízení. Je možné, že ani tentokrát dotaci nezíská, proto je připravené stavět i bez ní. Projekt má totiž velkou podporu mezi všemi stranami.

„Stavbou nového menšího bazénu ve stávajícím aquacentru ušetříme zhruba polovinu nákladů proti stavbě na zelené louce. Nemusíme budovat nové technické nebo sociální zázemí,“ říká třeba zastupitelka města Ludmila Ministrová z TOP 09.

Pardubice musí vypůjčenou miliardu vyčerpat do roku 2020

Mezi další projekty, které budou částečně hrazené z úvěru, patří například rekonstrukce letního stadionu, přístavba ZŠ Svítkov a výstavba nové budovy MŠ Svítkov.

„Zájem o přijetí do prvních tříd není svítkovská škola už několik let schopna uspokojit, v jiných částech Pardubic místa nescházejí. Musíme si uvědomit, že se v lokalitě v poslední době hodně stavělo a že tamní populace velmi omládla,“ uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký odpovědný za školství.

Část peněz pak poslouží i na výstavbu dopravních propojek. Nejvíce se mluví o té, která by měla spojit lokalitu Višňovky s Pardubičkami. Problém silnice však je, že vede přes bývalý vojenský prostor Červeňák a zelení aktivisté ho chtějí uchovat.

„Zhruba 42 milionů korun z úvěrového rámce jsme vyčlenili na výstavbu propojky ulic Pod Břízkami a Kyjevská, dalších 40 milionů je určeno na realizaci propojky ulic kpt. Jaroše a Kyjevská. V případě druhé zmíněné propojky však bude nutné získat ještě 130 milionů dalších finančních zdrojů, abychom byli schopni toto napojení vybudovat,“ doplnil Rozinek.

Pardubice musejí vypůjčenou částku ve výši jedné miliardy korun vyčerpat do konce roku 2020. Hned 300 milionů korun již využily k refinancování úvěru poskytnutého Československou obchodní bankou na financování modernizace plaveckého areálu.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Nečekaný pardubický hrdina: Třinci vadí tvrdá hra a chybí bojovníci

Matěj Beran z Pardubic oslavuje branku proti Třinci.

Můžete nad tím překvapeně kroutit hlavou, ale každé play off je to stejné. Z vyřazovacích bojů vždycky vyplyne hrdina,...

Další z rubriky

I přes lákadlo milionů z Unie pardubičtí radní neprosadili plán dopravy

Naostro začnou trolejbusy po nových tratích jezdit od neděle.

Nové trolejbusové tratě, zastávky, točny, ale také nákupy nových strojů či stavby cyklostezek a lávek. Vše za podpory...

Pardubičtí radní chtějí využít úspěch a plánují prodávat hokejové Dynamo

Pardubičtí fanoušci si přejí z dvojzápasu s Třincem aspoň bod.

Už v pondělí vypsat výběrové řízení na kupce Dynama Pardubice. Do třiceti dnů vybrat nového většinového majitele klubu...

Czendlikova kniha vyjde v květnu v Polsku, dohlíží Mariusz Szczygiel

Zbigniew Czendlik má rád harmonii v životě. Nerad poslouchá smutné příběhy. Ale...

Farář Zbigniew Czendlik působící v Lanškouně se chystá vydat svou úspěšnou knihu Postel hospoda kostel také ve svém...

Najdete na iDNES.cz