Bazén, radnice, nadjezd. Pardubice utratí za smělé plány čtyři miliardy

  11:20aktualizováno  11:20
Pardubice schválily plán investic do roku 2025 ve výši čtyř miliard korun. Seznam čítá 41 položek, 21 plánovaných investic se týká dopravy. Některé z nich město zaplatí z úvěru. Jako první by se měl stavět nový pětadvacetimetrový bazén.

Vizualizace budoucí přístavby bazénu. | foto: archiv pardubického magistrátu

Pardubičtí zastupitelé schválili smělý plán investic na příští roky. Pokud se jich většina z nich podaří naplnit, radnice si bude muset připravit miliardy.

„Do roku 2025 mají Pardubice naplánovány investiční akce v celkové sumě asi čtyři miliardy korun,“ řekla mluvčí města Iveta Koubková.

Ve schváleném seznamu jsou projekty všech druhů. S placením by tentokrát neměl být takový problém. Politici hodlají využít úvěrový rámec ve výši jedné miliardy korun, který mají Pardubice od května loňského roku otevřený u Komerční banky.

„Mezi projekty nechybí vybudování inteligentního dopravního systému, autobusové terminály B a Jih, dalšími položkami v seznamu jsou třeba rekonstrukce radnice, Palackého ulice či nadjezdu u Pardubické nemocnice,“ řekl první náměstek primátora Jiří Rozinek.

Zatímco většina plánů je dosud jen na papíře, některé jsou už dobře připravené. To se dá říct například o stavbě pětadvacetimetrového bazénu za stávajícím akvaparkem. Náklady na stavbu budou 67 milionů korun, původní odhad byl 50 milionů korun.

„Město zaplatí 36 milionů a zbylých 30 milionů půjde z úvěrového rámce. Výstavbu nového bazénu považujeme z hlediska nedostatečné kapacity stávajícího plaveckého bazénu v aquacentru za potřebnou,“ uvedl Rozinek.

Se stavbou bazénu chtělo město začít už loni, ale nedostalo dotace a zkomplikovala se i výběrová řízení. Je možné, že ani tentokrát dotaci nezíská, proto je připravené stavět i bez ní. Projekt má totiž velkou podporu mezi všemi stranami.

„Stavbou nového menšího bazénu ve stávajícím aquacentru ušetříme zhruba polovinu nákladů proti stavbě na zelené louce. Nemusíme budovat nové technické nebo sociální zázemí,“ říká třeba zastupitelka města Ludmila Ministrová z TOP 09.

Pardubice musí vypůjčenou miliardu vyčerpat do roku 2020

Mezi další projekty, které budou částečně hrazené z úvěru, patří například rekonstrukce letního stadionu, přístavba ZŠ Svítkov a výstavba nové budovy MŠ Svítkov.

„Zájem o přijetí do prvních tříd není svítkovská škola už několik let schopna uspokojit, v jiných částech Pardubic místa nescházejí. Musíme si uvědomit, že se v lokalitě v poslední době hodně stavělo a že tamní populace velmi omládla,“ uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký odpovědný za školství.

Část peněz pak poslouží i na výstavbu dopravních propojek. Nejvíce se mluví o té, která by měla spojit lokalitu Višňovky s Pardubičkami. Problém silnice však je, že vede přes bývalý vojenský prostor Červeňák a zelení aktivisté ho chtějí uchovat.

„Zhruba 42 milionů korun z úvěrového rámce jsme vyčlenili na výstavbu propojky ulic Pod Břízkami a Kyjevská, dalších 40 milionů je určeno na realizaci propojky ulic kpt. Jaroše a Kyjevská. V případě druhé zmíněné propojky však bude nutné získat ještě 130 milionů dalších finančních zdrojů, abychom byli schopni toto napojení vybudovat,“ doplnil Rozinek.

Pardubice musejí vypůjčenou částku ve výši jedné miliardy korun vyčerpat do konce roku 2020. Hned 300 milionů korun již využily k refinancování úvěru poskytnutého Československou obchodní bankou na financování modernizace plaveckého areálu.

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu v Pardubickém kraji vyhrál v obvodu č.50 - Svitavy: Michal Kortyš a v obvodu č.44 - Chrudim (který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina): Jan Tecl.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Respektujeme zákon, ohradila se firma Orling vůči trenérce Růžičkové

Doma v Pohoří ̈.Na statku poblíž Jílového u Prahy pečuje trenérka Martina...

Patnáct let měla firma Orling své dostihové koně v trenérské péči u Martiny Růžičkové ve stájích v Pohoří. Předloni s...

Je čtvrt hodiny po dvanácté, říká hospodář o hrozící zkáze borových lesů

Lesní odborník Aleš Erber ze sdružení Pro Silva Bohemica prosazující šetrné...

Pás borových lesů se táhne od Hradce Králové až po Choceň. Vedle Železných hor a Králického Sněžníku je to největší...

Další z rubriky

Dokonalý pat v Pardubicích. Jednání ANO s ODS prozatím krachuje

Ludmila Ministrová z KpP, Martin Charvát z ANO a Jakub Rychtecký z ČSSD v pátek...

V Pardubicích se zablokovalo jednání o složení nové rady města. Proti sobě stojí dva tábory, které disponují zhruba...

Změna v Chrudimi: Město online, otevřené, ale co dál?

Chrudim je druhé největší město Pardubického kraje.

Jisté je, že pár fanoušků komunální politiky bude moci sledovat jednání zastupitelů v Chrudimi online nebo se podívat...

Zaplaťte za reklamu, píší podvodníci lékařům. Někteří peníze raději poslali

Ilustrační snímek

Policie pátrá po neznámých podvodnících, kteří obesílají firmy, podnikatele a zejména lékaře výhrůžnými e-maily a...

Najdete na iDNES.cz