Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bazén, radnice, nadjezd. Pardubice utratí za smělé plány čtyři miliardy

  11:20aktualizováno  11:20
Pardubice schválily plán investic do roku 2025 ve výši čtyř miliard korun. Seznam čítá 41 položek, 21 plánovaných investic se týká dopravy. Některé z nich město zaplatí z úvěru. Jako první by se měl stavět nový pětadvacetimetrový bazén.

Vizualizace budoucí přístavby bazénu. | foto: archiv pardubického magistrátu

Pardubičtí zastupitelé schválili smělý plán investic na příští roky. Pokud se jich většina z nich podaří naplnit, radnice si bude muset připravit miliardy.

„Do roku 2025 mají Pardubice naplánovány investiční akce v celkové sumě asi čtyři miliardy korun,“ řekla mluvčí města Iveta Koubková.

Ve schváleném seznamu jsou projekty všech druhů. S placením by tentokrát neměl být takový problém. Politici hodlají využít úvěrový rámec ve výši jedné miliardy korun, který mají Pardubice od května loňského roku otevřený u Komerční banky.

„Mezi projekty nechybí vybudování inteligentního dopravního systému, autobusové terminály B a Jih, dalšími položkami v seznamu jsou třeba rekonstrukce radnice, Palackého ulice či nadjezdu u Pardubické nemocnice,“ řekl první náměstek primátora Jiří Rozinek.

Zatímco většina plánů je dosud jen na papíře, některé jsou už dobře připravené. To se dá říct například o stavbě pětadvacetimetrového bazénu za stávajícím akvaparkem. Náklady na stavbu budou 67 milionů korun, původní odhad byl 50 milionů korun.

„Město zaplatí 36 milionů a zbylých 30 milionů půjde z úvěrového rámce. Výstavbu nového bazénu považujeme z hlediska nedostatečné kapacity stávajícího plaveckého bazénu v aquacentru za potřebnou,“ uvedl Rozinek.

Se stavbou bazénu chtělo město začít už loni, ale nedostalo dotace a zkomplikovala se i výběrová řízení. Je možné, že ani tentokrát dotaci nezíská, proto je připravené stavět i bez ní. Projekt má totiž velkou podporu mezi všemi stranami.

„Stavbou nového menšího bazénu ve stávajícím aquacentru ušetříme zhruba polovinu nákladů proti stavbě na zelené louce. Nemusíme budovat nové technické nebo sociální zázemí,“ říká třeba zastupitelka města Ludmila Ministrová z TOP 09.

Pardubice musí vypůjčenou miliardu vyčerpat do roku 2020

Mezi další projekty, které budou částečně hrazené z úvěru, patří například rekonstrukce letního stadionu, přístavba ZŠ Svítkov a výstavba nové budovy MŠ Svítkov.

„Zájem o přijetí do prvních tříd není svítkovská škola už několik let schopna uspokojit, v jiných částech Pardubic místa nescházejí. Musíme si uvědomit, že se v lokalitě v poslední době hodně stavělo a že tamní populace velmi omládla,“ uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký odpovědný za školství.

Část peněz pak poslouží i na výstavbu dopravních propojek. Nejvíce se mluví o té, která by měla spojit lokalitu Višňovky s Pardubičkami. Problém silnice však je, že vede přes bývalý vojenský prostor Červeňák a zelení aktivisté ho chtějí uchovat.

„Zhruba 42 milionů korun z úvěrového rámce jsme vyčlenili na výstavbu propojky ulic Pod Břízkami a Kyjevská, dalších 40 milionů je určeno na realizaci propojky ulic kpt. Jaroše a Kyjevská. V případě druhé zmíněné propojky však bude nutné získat ještě 130 milionů dalších finančních zdrojů, abychom byli schopni toto napojení vybudovat,“ doplnil Rozinek.

Pardubice musejí vypůjčenou částku ve výši jedné miliardy korun vyčerpat do konce roku 2020. Hned 300 milionů korun již využily k refinancování úvěru poskytnutého Československou obchodní bankou na financování modernizace plaveckého areálu.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Ze skladu na Svitavsku odvezli poslední část munice pocházející z Vrbětic

Z armádního muničního skladu v Květné odvezly čtyři kamiony poslední munici....

Z armádního muničního skladu v Květné na Svitavsku odvezly čtyři kamiony poslední část munice, která tam byla...

Kapybara utekla chovateli, v noci ji na silnici srazilo nákladní auto

Kapybara z chovu na Vysokomýtsku nepřežila střet s nákladním vozidlem.

Řidič nákladního vozidla srazil v noci u Vysokého Mýta na Orlickoústecku kapybaru. Tento velký hlodavec pocházející z...

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Najdete na iDNES.cz