Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Bohdanči se bojí těžby, i když by měli vlastní písník na koupání

  16:00aktualizováno  17:00
Zastupitelé Lázní Bohdaneč na Pardubicku budou hlasovat o tom, zda začnou připravovat změnu územního plánu, která by otevřela dveře těžbě štěrkopísku. V lokalitě Čertoříšský by podle slibu firmy Diton měla vzniknout vodní plocha pro rekreaci. Část místních se proti plánu bouří.

Po těžbě písku obvykle vznikne příhodné místo ke koupání a rekreaci. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Vypadá to jako elegantní plán. Díky těžbě štěrkopísku má vzniknout u Lázní Bohdaneč nový písník, na jehož břehu postupně vyroste penzion, pláže, kemp, hotel. Nová rekreační oblast pro celé Pardubicko.

Jenže místním lidem se nápad moc nelíbí. Bojí se znečištěného ovzduší, většího množství nákladních aut jezdících přes město a snížení cen pozemků.

Odmítavě se k těžbě staví například starostka sousedních Živanic Věra Rálišová. "Ta lokalita je k těžbě i vodní rekreaci naprosto nevhodná. Těsně kolem vede silnice, ze které se bude prášit, poblíž je kravín. Navíc nesouhlasím se záborem zemědělské půdy, zemědělství se tam může rozvíjet," řekla Rálišová.

Starostka Lázní Bohdaneč Květoslava Jeníčková to vidí jinak. Tvrdí, že rekreační plocha by městu přinesla ekonomický prospěch z rozvíjejících se služeb a vyššího turismu. U nového písníku by měl vzniknout rekreační areál s pláží, kempem, penzionem s restaurací, sportovišti a parkovištěm.

Ve čtvrtek se má od půl šesté v základní škole odehrát na zastupitelstvu důležité hlasování, které rozhodne, zda na plánu bude město dál pracovat.

"Zastupitelstvo je nyní rozděleno na zastánce i odpůrce, přestože nový územní plán s tímto záměrem počítal a byl v roce 2013 přijat jednomyslně. Ani v průběhu přípravy nového územního plánu, která začala už v roce 2006, nikdy nikdo z veřejnosti neprotestoval," uvedla Jeníčková.

Starostka Černé u Bohdanče Lucie Panchártková se bojí, že se rekreačního areálu nedočká. "Nemáme jistotu, že areál opravdu vznikne. Těžařská firma může za pár let zkrachovat a odejít," myslí si Panchártková. Není se svými obavami sama.

Písek potřebuje nedaleká betonárka

"Vybudování zařízení budeme mít v závazné smlouvě a město Lázně Bohdaneč bude na plnění smlouvy dohlížet. Budeme se snažit vyjít městu po období těžby co nejvíce vstříc. Nechceme město poškodit," uvedl Petr Douša z firmy Diton, který řídí přípravu projektu těžby u Lázní Bohdaneč.

"Jsme firma z okolí, která tady zaměstnává sedmdesát lidí. Vyrábíme beton v Čeperce a k tomu potřebujeme písek, je to pro nás otázka naší existence," uvedl.

Budoucí písník se nachází mezi Lázněmi Bohdaneč a Živanicemi v těsné blízkosti Černé u Bohdanče. Ve všech třech zmíněných obcích se objevili odpůrci těžby.

"Těžba naši obec poškodí. Asi šest rodinných domků by bylo v úplné blízkosti vody, velmi blízko jsou i řadovky a další domy. Lidé mají strach ze zvýšení vodní hladiny. Nikdo další tu nebude chtít bydlet, ceny pozemků klesnou," uvedla starostka Černé u Bohdanče Lucie Panchártková.

Silnice druhé třídy 333 mezi Živanicemi a Lázněmi Bohdaneč je podle Panchártkové už nyní v dezolátním stavu a nákladní auta by ji ještě zhoršila.

V Lázních Bohdaneč se lidé bojí především zvýšení počtu nákladních aut, které projíždějí městem. Starostka Jeníčková argumentuje, že podle studie se zvýší doprava o 38 nákladních aut denně, což by podle analýzy, prezentované městem, představovalo nárůst celkového provozu o jedno procento. Místní se však domnívají, že by to bylo mnohem více.

"Bude jich mnohem víc. Už nyní se mi v prodejně hýbou skla, když okolo projedou nákladní auta, nechci další," říká Jan Thomaier z uzenin Rabbit, jehož obchod sídlí na ulici Doktora Tyrše. Právě ta spolu s Langrovou ulicí a Masarykovým náměstím by v lázeňském městě trpěly nejvíce.

Podle Jitky Papákové ze spolku STOP Lázně Bohdaneč novou vodní plochu na rekreaci nepotřebují. "Okolo je spousta písníků a nový rekreační areál je například u obce Stéblová, kde Marina Kemp Stéblová nabízí turistům dobrý komfort," řekla Papáková.

Autoři:


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

VIDEO: Střety vojáků, výbuchy, střelba. Akce Cihelna bavila tisíce diváků

Největší vojenská akce v Pardubickém kraji Cihelna 2018

Teploty přesahující třicítku by měly spíše o víkendu hnát většinu národa k vodě. Přes 20 tisíc lidí však i v takovém...

VIDEO: U Svitav testovali nový vlak pro Británii. Jel až stošedesátkou

Ačkoli se nové vlaky testují ve Velimi, tato souprava se cvičně proháněla na...

Výjimečnou příležitost vidět na kolejích vlak, který bude sloužit cestujícím ve Velké Británii, měli minulý týden...

Najdete na iDNES.cz