Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Bohdanči se bojí těžby, i když by měli vlastní písník na koupání

  16:00aktualizováno  17:00
Zastupitelé Lázní Bohdaneč na Pardubicku budou hlasovat o tom, zda začnou připravovat změnu územního plánu, která by otevřela dveře těžbě štěrkopísku. V lokalitě Čertoříšský by podle slibu firmy Diton měla vzniknout vodní plocha pro rekreaci. Část místních se proti plánu bouří.

Po těžbě písku obvykle vznikne příhodné místo ke koupání a rekreaci. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Vypadá to jako elegantní plán. Díky těžbě štěrkopísku má vzniknout u Lázní Bohdaneč nový písník, na jehož břehu postupně vyroste penzion, pláže, kemp, hotel. Nová rekreační oblast pro celé Pardubicko.

Jenže místním lidem se nápad moc nelíbí. Bojí se znečištěného ovzduší, většího množství nákladních aut jezdících přes město a snížení cen pozemků.

Odmítavě se k těžbě staví například starostka sousedních Živanic Věra Rálišová. "Ta lokalita je k těžbě i vodní rekreaci naprosto nevhodná. Těsně kolem vede silnice, ze které se bude prášit, poblíž je kravín. Navíc nesouhlasím se záborem zemědělské půdy, zemědělství se tam může rozvíjet," řekla Rálišová.

Starostka Lázní Bohdaneč Květoslava Jeníčková to vidí jinak. Tvrdí, že rekreační plocha by městu přinesla ekonomický prospěch z rozvíjejících se služeb a vyššího turismu. U nového písníku by měl vzniknout rekreační areál s pláží, kempem, penzionem s restaurací, sportovišti a parkovištěm.

Ve čtvrtek se má od půl šesté v základní škole odehrát na zastupitelstvu důležité hlasování, které rozhodne, zda na plánu bude město dál pracovat.

"Zastupitelstvo je nyní rozděleno na zastánce i odpůrce, přestože nový územní plán s tímto záměrem počítal a byl v roce 2013 přijat jednomyslně. Ani v průběhu přípravy nového územního plánu, která začala už v roce 2006, nikdy nikdo z veřejnosti neprotestoval," uvedla Jeníčková.

Starostka Černé u Bohdanče Lucie Panchártková se bojí, že se rekreačního areálu nedočká. "Nemáme jistotu, že areál opravdu vznikne. Těžařská firma může za pár let zkrachovat a odejít," myslí si Panchártková. Není se svými obavami sama.

Písek potřebuje nedaleká betonárka

"Vybudování zařízení budeme mít v závazné smlouvě a město Lázně Bohdaneč bude na plnění smlouvy dohlížet. Budeme se snažit vyjít městu po období těžby co nejvíce vstříc. Nechceme město poškodit," uvedl Petr Douša z firmy Diton, který řídí přípravu projektu těžby u Lázní Bohdaneč.

"Jsme firma z okolí, která tady zaměstnává sedmdesát lidí. Vyrábíme beton v Čeperce a k tomu potřebujeme písek, je to pro nás otázka naší existence," uvedl.

Budoucí písník se nachází mezi Lázněmi Bohdaneč a Živanicemi v těsné blízkosti Černé u Bohdanče. Ve všech třech zmíněných obcích se objevili odpůrci těžby.

"Těžba naši obec poškodí. Asi šest rodinných domků by bylo v úplné blízkosti vody, velmi blízko jsou i řadovky a další domy. Lidé mají strach ze zvýšení vodní hladiny. Nikdo další tu nebude chtít bydlet, ceny pozemků klesnou," uvedla starostka Černé u Bohdanče Lucie Panchártková.

Silnice druhé třídy 333 mezi Živanicemi a Lázněmi Bohdaneč je podle Panchártkové už nyní v dezolátním stavu a nákladní auta by ji ještě zhoršila.

V Lázních Bohdaneč se lidé bojí především zvýšení počtu nákladních aut, které projíždějí městem. Starostka Jeníčková argumentuje, že podle studie se zvýší doprava o 38 nákladních aut denně, což by podle analýzy, prezentované městem, představovalo nárůst celkového provozu o jedno procento. Místní se však domnívají, že by to bylo mnohem více.

"Bude jich mnohem víc. Už nyní se mi v prodejně hýbou skla, když okolo projedou nákladní auta, nechci další," říká Jan Thomaier z uzenin Rabbit, jehož obchod sídlí na ulici Doktora Tyrše. Právě ta spolu s Langrovou ulicí a Masarykovým náměstím by v lázeňském městě trpěly nejvíce.

Podle Jitky Papákové ze spolku STOP Lázně Bohdaneč novou vodní plochu na rekreaci nepotřebují. "Okolo je spousta písníků a nový rekreační areál je například u obce Stéblová, kde Marina Kemp Stéblová nabízí turistům dobrý komfort," řekla Papáková.

Autoři:Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Třinec přetlačil v pátém čtvrtfinále Pardubice, od postupu jej dělí výhra

Třinecký Tomáš Marcinko (vpravo) slaví se spoluhráčem Romanem Vlachem gól v...

Můj stadion, můj hrad. Takové pravidlo zatím platí ve čtvrtfinálové sérii mezi Třincem a Pardubicemi. Oceláři v pátém...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Nečekaný pardubický hrdina: Třinci vadí tvrdá hra a chybí bojovníci

Matěj Beran z Pardubic oslavuje branku proti Třinci.

Můžete nad tím překvapeně kroutit hlavou, ale každé play off je to stejné. Z vyřazovacích bojů vždycky vyplyne hrdina,...

Další z rubriky

VIDEO: Obnova pardubické radnice bude dražší kvůli restaurátorským pracím

Omítky historických stropů pardubické radnice už dostávají finální podobu.

Místo úředníků obsadilo pardubickou historickou radnici mnoho desítek řemeslníků. Její rekonstrukce však také ukázala,...

Za kafe rýmy. Zákazníci platili útratu v cukrárně vlastní básní

Světový den poezie v Bobo Cafe. Trojice litomyšlských dívek právě veršuje.

Dát si v kavárně dobrou kávu nebo čaj, ale namísto penězi zaplatit právě vytvořenou básní. Takovou možnost využili...

Nové byty v centru Pardubic přinesou potíže v dopravě

U Vektoru vyroste 275 nových bytů.

V pardubické čtvrti Na Spravedlnosti rostou dva velké bytové komplexy. Ten u kliniky Vektor postupně nabídne 275 bytů....

Najdete na iDNES.cz