Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pirát pověsil filmy na YouTube, distributoři u soudu chtějí statisíce

  11:03aktualizováno  11:03
Po číšníkovi z Poličska, který umístil na YouTube notoricky známé filmy, požadoval Bontonfilm a další dvě firmy třináct milionů korun. Při pondělním jednání u pardubické pobočky krajského soudu se ukázalo, že nakonec by mohl zaplatit „jen“ několik set tisíc korun.

János Bán a Marián Labuda ve filmu Vesničko má středisková. Tedy v jednom z filmů, který podle distribučních firem neměl číšník právo dát veřejně ke zhlédnutí. Ilustrační foto. | foto: Isifa

Na YouTube si je možné pustit film Vesničko má středisková hned ve čtyřech verzích. To ale ještě neznamená, že když někdo zveřejní pátou, nic se mu nestane.

Přesvědčil se o tom číšník z Poličska, který mezi lety 2011 až 2014 na YouTube umístil několik známých filmů. Uživatelé serveru nejvíc ocenili Dědictví aneb Kurvahošigutntág, které mělo 181 tisíc zhlédnutí, úspěch měla i Kráčející skála.

Společnosti Bontonfilm, AQS a Filmexport Home Video, které vlastní práva na zveřejněné filmy, po číšníkovi chtějí u soudu veřejnou omluvu a nahradit škodu.

Firmy z původních milionů slevily. Je to specifický případ, říkají

Tři společnosti po muži, který dostal od okresního soudu ve Svitavách podmíněný trest, žádaly původně 13 milionů 224 tisíc korun, v pondělí na začátku jednání u pardubického krajského soudu svůj nárok snížily na částku 528 tisíc.

„Tento případ je specifický tím, že filmy byly zveřejněny na YouTube, které je na rozdíl od jiných úložišť velmi známé, a řada lidí si myslí, že když je něco zveřejněno právě tam, tak je to v pořádku,“ sdělil Jan Křivánek, který zastupuje firmy z České protipirátské unie.

Číšník firmám navrhl, že by splácel tisíc korun měsíčně, maximálně však padesát tisíc korun. „Pochybil, důsledky svého jednání nedomyslel, je připraven se veřejně omluvit, byť ze svého jednání neměl žádný přímý prospěch,“ uvedl obhájce Miloš Vízdal.

Několik desítek tisíc je ale podle Křivánka málo. „Mělo by se jednat o částku přesahující sto tisíc korun. Firmy to nedělají pro to, aby si vylepšily svoje hospodaření, ale snaží se vytvářet soustavný tlak na to, aby zde bylo dodržováno autorské právo,“ řekl Křivánek.

Zástupci obou stran se pokusí během dvou měsíců uzavřít dohodu o náhradě škody. Její součástí má být i ustanovení, že výše zaplacené částky nebude zveřejněna. Pokud se ale firmy s číšníkem nedohodnou, začal by dlouhý a komplikovaný spor.

Přesný postup na vypočítání škody soudy nemají

České soudy totiž dosud nepřišly na to, jak náhradu škody v takovýchto případech vypočítat.

Nejvyšší soud se loni zastal piráta, který měl zaplatit za sdílení filmů 11 milionů korun, když na takzvané filehostingové servery, které umožňují ukládání dat, nahrál 372 filmových a 33 hudebních děl.

Ušlý zisk nositelů autorských práv je totiž podle soudu nutné prokázat s potřebnou mírou jistoty, a nikoliv jen hypotetickou úvahou. „Musel by být opatřen skutkový podklad svědčící o tom, že počet prodaných legálních nosičů se snížil právě o tolik kusů, kolikrát si uživatelé počítačové sítě internet stáhli z datového úložiště dílo, které tam obviněný neoprávněně v několika kopiích umístil,“ uvádí Nejvyšší soud v rozsudku.

Těžko lze očekávat, že by si všichni lidé, kteří si filmy zdarma stáhli, jinak koupili jejich originální nosiče. Filmy byly ke stažení i na jiných serverech.

Na to upozornil i soudce pardubické pobočky krajského soudu Aleš Korejtko s tím, že není jasné, k jakým závěrům o výši škody by znalci dospěli.

„Vše je založeno na domněnkách, byť by byly potvrzeny znaleckým razítkem,“ řekl.

Na druhou stranu je podle Křivánka jasné, že firmy poškozeny byly. „A škoda nebyla nulová. I kdyby jedno stažení mělo cenu padesáti haléřů, stále jsou to při množství zhlédnutí nezanedbatelné částky,“ uvedl Jan Křivánek.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

Další z rubriky

SPD rozvěsila billboardy i tam, kde nekandiduje, část lidí dráždí

Billboard SPD v Chrudimi vyprovokoval vznik iniciativy s názvem “Štváče v...

Kampaně Svobody a přímé demokracie (SPD) si všimli lidé na několika místech v Pardubickém kraji, v nichž tato politická...

Neměl jsem problém pomáhat vedení města, říká lídr Sdružení pro Pardubice

Sdružení pro Pardubice vede Tomáš Pelikán.

Šéf dopravního podniku Tomáš Pelikán byl na radnici poprvé zvolen před čtyřmi roky. Nyní vede do voleb Sdružení pro...

Univerzita Pardubice nabízí do nového roku lepší vybavení kolejí i služby

Pardubická univerzita investuje do rekonstrukce kolejí.

Nový akademický rok na pardubické univerzitě startuje. Škola si pro studenty připravila celou řadu různých novinek....

Najdete na iDNES.cz